kinomaniak.pl arrow Filmy arrow Anioły i Demony

Anioły i Demony

Angels & Demons

Inne tytuły: Angels and Demons

2009r.
Angels & Demons (2009)
Rok: 2009
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 138 minut
Produkcja: USA
Studio: Columbia Pictures
Dystrybutor: UIP United International Pictures
Na podstawie powieści: Dan Brown
Strona www: http://www.angelsanddemons.com
FilmRank: 172
Premiera w Polsce: 15.05.2009
Premiera w USA: 15.05.2009
Premiera na świecie: 13.05.2009
Premiera DVD/Blu-Ray: 12.10.2009
Reżyseria: Ron Howard
Scenariusz: David Koepp , Akiva Goldsman , Dan Brown
Społeczność o filmie Ocena: Dobry 3.5
352 głosy
25 osób lubi ten film

Robert Langdon, wykładowca na Harvardzie, znawca symboli, zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych. Jego zadaniem jest zidentyfikowanie zagadkowego wzoru wypalonego na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów - potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od 400 lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz. Jak się okazuje, iluminaci przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i panują straszliwą wendettę - wysadzenie Watykanu przy użyciu antymaterii wykradzionej z genewskiego laboratorium. Langdon i Vittoria Vetra, córka zamordowanego fizyka, mają zaledwie dobę, by odnaleźć utajnioną od XVI wieku siedzibę iluminatów i zapobiec niewyobrażalnej tragedii.

Obsada
Reżyseria
Scenariusz
Produkcja
Producenci wykonawczy
Muzyka
Zdjęcia

Brak listy nagród

 Film jest pierwszą dużą “ofiarą” strajku scenarzystów w Hollywood w 2007 roku. Ponieważ scenariusz autorstwa Akiva Goldsmana wciąż wymagał poprawek, a on w tym czasie strajkował, twórcy filmu byli zmuszeni opóźnić produkcję filmu.

 Na potrzeby produkcji musiano wybudować replikę Placu Świętego Piotra, po tym jak oficjele Watykanu zabronili kręcenia zdjęć w Watykanie.

 Chociaż książka Dana Browna, na podstawie której powstał film „Anioły i Demony”, obejmuje wydarzenia sprzed książki „Kod Leonarda da Vinci”, to na potrzeby filmu napisano scenariusz, w którym akcja rozgrywa się po wydarzeniach przedstawionych w „Kodzie da Vinci”.

 Naomi Watts miała początkowo zagrać rolę Vittorii.

 Alfred Molina, który w filmie „Kod da Vinci” zagrał czarny charakter, był narratorem zwiastuna filmu „Anioły i Demony”.

 Zdjęcia do filmu były kręcone między innymi w USA w Los Angeles w Kalifornii i we Włoszech w Rzymie.

 Pałac królewski Reggia di Caserta na południu Włoch, zastąpi ekipie filmowej te miejsca, które w Rzymie okazały się niedostępne, np. watykańskie komnaty.

 Akiva Goldsman za napisanie scenariusza otrzymał rekordową kwotę 4 milionów dolarów.

 Film nie jest wierną adaptacją książki "Anioły i demony", będzie jedynie bazował na powieści, która poprzedza "Kod da Vinci".

 Rzymska diecezja nie wyraziła zgody na to, aby amerykańska ekipa filmowa kręciła zdjęcia do filmu w kościołach Wiecznego Miasta, m.in. w Santa Maria del Popolo oraz Santa Maria della Vittoria, gdzie w książce Dana Browna miały miejsce brutalne morderstwa karydnałów. Dostojnicy kościelni uznali bowiem, że film ten godzi w uczucia religijne katolików.loading...