kinomaniak.pl arrow Filmy arrow Syberiada polska

Syberiada polska

2012r.
Syberiada polska  (2012)
Rok: 2012
Gatunek: DramatHistoryczny
Czas trwania: 125 minut
Produkcja: Polska
Dystrybutor: Kino Świat
Hasło reklamowe: Nie odbiorą ci ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu.
Na podstawie powieści: Zbigniew Domino
Strona www: http://www.syberiadapolska.pl/
FilmRank: Brak w rankingu
Premiera w Polsce: 22.02.2013
Premiera na świecie: 24.02.2012
Premiera DVD/Blu-Ray: 10.10.2013
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz: Maciej Dutkiewicz , Zbigniew Domino , Michal Komar
Społeczność o filmie Ocena: Dobry 4.1
56 głosów
33 osoby lubią ten film

"Syberiada polska" to epicka opowieść o Polakach, Ukraińcach, żydach, mieszkańcach polskiej wsi Czerwony Jar. Losy przesiedlonych obserwujemy z perspektywy młodego Staszka (Paweł Krucz), który trafia na Syberię wraz z ojcem (Adam Woronowicz), matką (Urszula Grabowska) i bratem (Marcin Walewski). Chłopak będzie musiał bardzo szybko nauczyć się bezwzględnie walczyć o przetrwanie i podejmować decyzje których stawką będzie życie jego bliskich. Stanie on również przed wyborem pomiędzy miłością do Żydówki Cyni (Agnieszka Więdłocha) a Rosjanki Lubki (Valeria Guliaeva). Razem ze swoimi towarzyszami niedoli rozpoczyna ciężkie zmagania o przetrwanie, w których najgroźniejszym przeciwnikiem okazuje się nie terroryzujące i knujące NKWD, a straszliwa, bezlitosna natura. Ponad historycznymi podziałami, wbrew narodowym uprzedzeniom Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Buriaci, Czeczeni razem muszą stawić czoła swojemu przeznaczeniu."Syberiada polska" to filmowy zapis tragicznej historii współczesnej Europy, której zapomnieć nie wolno. To opowieść o zwycięstwie człowieczeństwa.

Brak listy nagród

 Film kręcono m.in. w Cedyni, Chabówce, Drewnicy, Osiecku, Sierpcu, Celestynowie pod Warszawą, w lasach pod Nowym Targiem, w Sanoku (Polska), oraz w Krasnojarsku (Rosja).

 Na potrzeby filmu, w okolicach podwarszawskiego Celestynowa zbudowano obóz "Kałucze", który miał być miejscem zsyłki bohaterów. Wykorzystano do tego celu około 480 m3 drewna.

 Zdjęcia trwały od sierpnia 2010 roku do 1 lipca 2011.loading...