kinomaniak.pl arrow Filmy arrow Wałęsa. Człowiek z nadziei

Wałęsa. Człowiek z nadziei

Inne tytuły: Wałęsa

2013r.
Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013)
Rok: 2013
Gatunek: Biograficzny
Czas trwania: 127 minut
Produkcja: Polska
Dystrybutor: ITI Cinema
Strona www: http://www.walesafilm.pl/
FilmRank: Brak w rankingu
Premiera w Polsce: 04.10.2013
Premiera na świecie: 23.09.2013
Premiera DVD/Blu-Ray: 27.02.2014
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Społeczność o filmie Ocena: Dobry 3.8
96 głosów
52 osoby lubią ten film

Jak stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? W filmie o Lechu Wałęsie pytanie to stawia Andrzej Wajda. Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię. Historia Wałęsy ma jednak nie tylko psychologiczny czy lokalny wymiar. Jej kontekstem jest wielka międzynarodowa polityka. Życie zwyczajnego, walczącego na początku o pracownicze prawa stoczniowego elektryka kontrapunktuje się tu z odległymi wydarzeniami, aż do czasu kiedy to sam Wałęsa z milionami rodaków stają się na kilka lat światowym newsem. Historyczna perspektywa z dynamiczną opowieścią o PRLowskiej codzienności powinny pomóc zrozumieć wagę tamtych przemian. Film adresowany jest przede wszystkim do młodych ludzi przy okazji będąc memento wybitnego Twórcy. Bywa że o wolność trzeba walczyć, bywa, że należy jej bronić, nie ma czasu który zwalniałbym nas od refleksji nad naszą wolnością.

Obsada
Reżyseria
Scenariusz
Produkcja
Zdjęcia

Brak listy nagród

 Poza Robertem Więckiewiczem kandydatem do głównej roli był również Borys Szyc.

 Jedną z kandydatek do roli włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci była Monica Bellucci, jednak jej żądania finansowe okazały się zbyt wysokie i angaż ten ostatecznie otrzymała Maria Rosaria Omaggio.

 Zdjęcia do filmu realizowane były w Gdańsku i Warszawie (Polska).

 Zdjęcia do filmu trwały od 1 do 15 grudnia 2011 roku oraz od 10 do 18 stycznia 2012 roku.

 W czasie kręcenia sceny starcia Milicjantów ze stoczniowcami Robert Więckiewicz doznał lekkiej kontuzji nosa i ekipa musiała na kilka dni przerwać zdjęcia.loading...