kinomaniak.pl arrow Filmy arrow Avatar arrow Obsada

Avatar

2009r.
Avatar (2009)
Rok: 2009
Gatunek: KomediaDramat
Czas trwania: 162 minuty
Produkcja: USA
Dozwolony od: od 12 lat
Studio: 20th Century Fox
Dystrybutor: Imperial - Cinepix
Hasło reklamowe: Odkryj świat
Strona www: http://www.avatarmovie.com/
FilmRank: 83
Premiera w Polsce: 25.12.2009
Premiera w USA: 18.12.2009
Premiera na świecie: 16.12.2009
Premiera DVD/Blu-Ray: 22.04.2010
Społeczność o filmie Ocena: Dobry 4.2
1294 głosy
145 osób lubi ten film

Film opowiada historię Jake’a Sully’ego - sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym… Jake trafia na Pandorę: planetę zamieszkiwaną przez Na'vi – człekopodobna rasę, która według ludzi żyje na prymitywnym poziomie, a w rzeczywistości jest dużo bardziej zaawansowana. Wysokie na dziesięć stóp, pokryte niebieską skórą Na'vi żyją w swoim świecie w zgodzie z naturą zachowaną w nienaruszonym stanie. Niestety ludzie poszukujący na terenie Pandory cennych minerałów zagrażają egzystencji Na'vi. Ponieważ ludzie są niezdolni do oddychania na Pandorze, stworzyli hybrydy zwane Avatarami. Opracowali technologię łączącą umysł człowieka z ciałem Avatara, dzięki czemu przebywanie na obcej planecie staje się możliwe. Dzięki Avatarowi Jake znowu staje na nogach. Jake poznaje Naytiri – piękną Na’vi, która ratuje mu życie i choć początkowo jest do Sully’ego negatywnie nastawiona, ich relacja ulega zmianie… Dzięki Naytiri Jake coraz lepiej poznaje rasę Na’avi. W końcu będzie musiał opowiedzieć się za jedną ze stron i wziąć udział w bitwie, która przesądzi o losach całego świata.

Obsada
Produkcja
Producenci wykonawczy
Muzyka
Zdjęcia

Oscar

 2010 Najlepszy film - Nominacja

 2010 Najlepszy reżyser - James Cameron - Nominacja

 2010 Najlepsze zdjęcia - Mauro Fiore - Statuetka

 2010 Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz - Statuetka

 2010 Najlepszy montaż - Nominacja

 2010 Najlepsza muzyka - James Horner - Nominacja

 2010 Najlepszy dźwięk - Nominacja

 2010 Najlepszy montaż dźwięku - Nominacja

 2010 Najlepsze efekty specjalne - Statuetka


Złoty Glob

 2010 Najlepszy film - Dramat - Statuetka

 2010 Najlepszy reżyser - James Cameron - Statuetka

 2010 Najlepsza muzyka - James Horner - Nominacja

 2010 Najlepsza piosenka - "I Will See You" - James Horner, Simon Franglen - Nominacja

 James Cameron zatrudnił Michelle Rodriguez po tym, jak zobaczył jej występ w "Zbuntowanej".

 Michael Biehn był przymierzany do roli pułkownika Quaritcha. Spotkał się on już z Cameronem na planie filmowym trzy razy, lecz w końcu reżyser zrezygnował z współpracy z nim. Zastąpił go Stephen Lang.

 Sigourney Weaver w wywiadach twierdzi, że postać kreowaną w filmie "Avatar" opiera na obserwacji samego Jamesa Camerona. Według aktorki bohaterka przez nią odgrywana (Dr Grace Augustine) jest błyskotliwą, idealistyczną perfekcjonistką, ale i osobą z wielkim sercem, jak Cameron.

 Zoe Saldana przez pół roku intensywnie przygotowywała się do roli Neytiri. Trenowała m.in. sztuki walki, łucznictwo i jazdę konną.

 Zdjęcia do filmu powstawały w O'ahu i Kaua'i (Hawaje), Los Angeles i Playa Vista (Kalifornia, USA) oraz w Wellington (Nowa Zelandia).

 Film kręcony był w technice 3D.

 James Cameron nakręcił "Avatar" kosztem produkcji "Battle Angel", której produkcja została przesunięta.

 James Cameron wymyślił projekt już w latach 90-tych, uważał jednak, że ówczesna technika nie dawała szans na realizację jego zamysłów.

 James Cameron współpracował przy filmie ze Studiem Petera Jacksona Weta Digital. Ciekawostką jest to, że filmy tych właśnie reżyserów otrzymały po 11 Oscarów i przyniosły rekordowe dochody.

 Do prac nad odpowiednią wymową zdań w języku obcych oraz angielską wymową zniekształconą przez pozaziemski język zatrudniono profesora lingwistyki.loading...