kinomaniak.pl arrow Filmy arrow 300 arrow Pressbook

300

Inne tytuły: Frank Miller's 300

2006r.
300 (2006)
Rok: 2006
Gatunek: DramatAkcjaPrzygodowyHistorycznyWojenny
Czas trwania: 117 minut
Produkcja: USA
Dozwolony od: od 15 lat
Studio: Warner Bros. Pictures
Dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska
Na podstawie komiksu: Frank Miller
Strona www: http://www.300themovie.com/
FilmRank: 119
Premiera w Polsce: 23.03.2007
Premiera w USA: 09.03.2007
Premiera na świecie: 09.12.2006
Premiera DVD/Blu-Ray: 25.10.2007
Reżyseria: Zack Snyder
Scenariusz: Zack Snyder , Kurt Johnstad , Michael Gordon , Frank Miller
Społeczność o filmie Ocena: Dobry 3.7
289 głosów
46 osób lubi ten film

Film 300, oparty na słynnej komiksowej powieści Franka Millera, jest obrazem starożytnej bitwy pod Termopilami z 480 r. p.n.e., w której król Leonidas (Gerard Butler) wraz z 300 Spartanami walczył do ostatniej kropli krwi z Kserksesem i jego niezliczoną armią perską. Ci stawiający czoła przeciwnościom nie do przezwyciężenia, waleczni i ofiarni żołnierze stali się dla wszystkich Greków inspiracją do zwarcia szyków w oporze przeciwko perskiemu najeźdźcy – wrogowi demokracji. Słynna opowieść autora kultowego już Sin City została ożywiona poprzez zastosowanie wizualnego tła akcji, które drobiazgowo odzwierciedla komiksowe plansze stworzone przez samego mistrza. Dzięki temu zabiegowi widz ma możliwość uchwycenia wyjątkowego spojrzenia Franka Millera na tę starożytną opowieść.

O filmie

Urodzeni wojownicy: Od komiksu do filmu

Przechodniu, powiedz Sparcie…: Fabuła "300 Spartan"

…Zatem będziemy walczyć w cieniu: Aktorzy stają się Spartanami

Oto Sparta: Kamery i obróbka negatywu

Dążąc do chwały: Muzyka z "300 Spartan"

O obsadzie

O ekipie

 Jednym z dowodów męstwa Spartan było zachowanie, na jakie się odważyli w obliczu pewnej śmierci - na propozycję Kserksesa,aby oddać wąwóz bez walki, Leonidas miał odpowiedzieć: "Chodź i weź". Te słowa wyryte są na jego pomniku postawionym w 1955 roku. Z kolei gdy perski poseł Kserksesa powiedział, że łucznicy perscy wystrzelą tyle strzał, że zaćmią słońce, jeden z Greków odrzekł, że to dobrze, bo wolą walczyć w cieniu.

 Na polu bitwy pod Termopilami, na wzgórzu, na którym bronili się Grecy znajduje się obecnie kamienna tablica z napisem: "Przechodniu, powiedz Sparcie, że tu leżymy wierni jej prawom". Bitwa ta jest również symbolem spartańskich ideałów.

 Spartanie po raz pierwszy w czasie wojen perskich opowiedzieli się za Grecją.

 Zastosowanie cyfrowej scenografii znacznie obniżyło budżet "300tu Spartan". Tradycyjnie nakręcony film kosztowałby blisko 3 razy więcej, a tak twórcom udało się zmieścić w kwocie 60 milionów dolarów.

 Zdjęcia do tradycyjnego filmu rejestrowane są z prędkością 24 klatek na sekundę. W przypadku "300tu Spartan" prędkość ta wahała się pomiędzy 50 a 150 klatkami na sekundę.

 Praktycznie cały film nakręcony został w halach studia Warner Bros. Wyjątek stanowią dwa dni, które ekipa spędziła na filmowaniu koni pędzących po polach w okolicach Los Angeles. Z oczywistych względów tych scen nie dało się nakręcić w zamkniętej przestrzeni.

 Film nakręcono w 60 dni.

 Film kręcono w Montrealu w Kanadzie.

 Film zawiera około 1500 ujęć, z czego blisko 1300 zawiera efekty specjalne.

 Nad efektami specjalnymi pracowało aż 10 zespołów, które zgromadziły fachowców z trzech kontynentów.loading...