O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Najbardziej wyczekiwane telewizory Black Friday 2020 roku

05 maja 2020, Administrator

Telewizor 4K

W ostatni piątek listopada co roku wypada Black Friday, czyli dzień największych wyprzedaży. W Stanach Zjednoczonych dzień ten jest oficjalnym rozpoczęciem świątecznego sezonu zakupowego, w Polsce natomiast jest to okazja na zakup różnego sprzętu za wyjątkowo niską cenę. Telewizory promocje mają zazwyczaj bardzo korzystne - z ich cen, które opiewają na kwoty kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych, jest przecież co odejmować. Najnowsza technologia z ubiegłych lat zmierza w stałym kierunku, mianowicie udoskonalania wyświetlanego obrazu, poprawiania prędkości działania telewizorów, a także uzyskiwania najwyższej możliwej jakości odtwarzanego dźwięku. Za jakim telewizorem warto rozejrzeć się już przed listopadem, żeby przygotować się na szybki zakup, kiedy pojawią się promocje?

Telewizory Black Friday - na które szczególnie warto zwrócić uwagę?


Bezsprzecznie najbardziej omawianym tematem w zakresie technologii wprowadzanej do telewizorów jest aktualnie matryca OLED. Zanim przejdziemy jednak do producentów, którzy proponują urządzenia zawierające taką właśnie matrycę, zatrzymajmy się na chwilę przy pracy firmy Samsung. Telewizory wypuszczane przez nią na rynek, korzystają z technologi QLED. Dzięki dodatkowemu doświetleniu matrycy wyświetlany przez nią obraz jest dokładny, wyraźny, pełen żywych barw, a przede wszystkim niezwykle jasny. To ta jasność właśnie daje takiej matrycy przewagę - oglądając na niej ciemne sceny, nie musimy martwić się o niewyraźne i słabo doświetlone elementy, wszystko jest bardzo dokładnie widoczne. Doświetlenie gwarantuje świetną widoczność także podczas oglądania telewizji w słoneczny dzień - wyraźne kolory nie tracą na jakości nawet pod wpływem silnych promieni słonecznych. Sprawdź ofertę na Black Friday na Allegro jeśli planujesz zakup telewizora dla siebie. Nawet tak zaawansowane technologicznie urządzenia znajdziesz tam w obniżonej, promocyjnej cenie.

Matryca OLED swoje powstanie zawdzięcza firmie LG. Chociaż dziś dostępna jest również w telewizorach od innych producentów, to właśnie LG po raz pierwszy wypuściło ją na rynek, zdobywając tym samym niezwykłe uznanie wielbicieli doskonałej czerni. Mowa głównie o czerni, bo to o niej szczególnie warto wspomnieć - nie może ona być doskonalsza, skoro czarne punkty na matrycy zwyczajnie przestają być podświetlane. Żadna technologia LED nie jest w stanie przy pomocy podświetlenia uzyskać takiej głębi, jak OLED po prostu wyłączając podświetlenie w ciemnych scenach. Najbardziej rozchwytywane telewizory Black Friday w tym roku to prawdopodobnie właśnie te z matrycą OLED choć i ona ma swoje wady. Skoro w ciemnych scenach używana jest minimalna ilość podświetlenia, niestety mogą one nie być tak dokładnie widoczne, jak w telewizorach z technologią QLED.

Jak wybrać telewizor do oglądania filmów?


Podczas gdy jedni używają telewizora głównie jako odbiornika wieczornych wiadomości, inni namiętnie oglądają na nim kinowe produkcje. Nie trzeba raczej wspominać, że telewizja naziemna nie wymaga zaawansowanego urządzenia do jej odbioru. Jeśli jednak decydujemy się na zakup abonamentu w serwisie streamingowym, warto zwrócić uwagę na pewne parametry. Platformy takie jak Netflix lub HBO pozwalają oglądać filmy i seriale w najwyższej jakości 4K, z uwzględnieniem technologii Dolby Vision i szkoda, gdyby z powodu słabszej jakości telewizora nie można byłoby z tego skorzystać. Tylko co właściwie oznaczają te nazwy?

4K to dokładnie liczba, czyli cztery tysiące. Odnosi się ona do pikseli widocznych poziomo na ekranie. Obraz oglądany w takiej jakości ma zatem nawet 4096 × 3112 pikseli. Poza samą dokładnością wyświetlania ważne jest także naświetlenie dynamicznych scen, w czym urządzenia wspierane są technologią HDR i Dolby Vision. Ich różnica jest nieznaczna - podczas gdy HDR narzuca jedną wartość jasności dla całej oglądanej produkcji, Dolby Vision dobiera ją zupełnie niezależnie dla każdej osobnej klatki filmu. Tegoroczne Black Friday obfitować będzie w telewizory, promocje na bardzo różne modele, dlatego warto powoli przyswajać wprowadzane do nich rozwiązania. Z taką wiedzą w listopadzie wybierzesz świadomie swój model idealny.

Jak duży powinien być telewizor?


Wybierając telewizor idealny do oglądania filmów, bardzo często decydujemy się na największą możliwą matrycę, jaka zmieści się w pomieszczeniu. Są również tacy, którzy wbrew wszystkim najnowszym modelom wciąż uparcie pozostają przy niewielkich ekranach, nie widząc zupełnie potrzeby ich zmiany na większe. Kto tak naprawdę ma rację?

Przede wszystkim dobrze jest najpierw dokładnie wymierzyć miejsce przeznaczone na telewizor. Choć to oczywiste, nie brakuje osobistych dramatów, gdzie przez drobne niedopatrzenie wymarzone urządzenie zwyczajnie nie mieści się tam, gdzie miało zostać na stałe postawione. Jeżeli pomieszczenie, w którym ma stać telewizor, nie jest zbyt duże, nie warto kupować 60-calowego telewizora, który niemal całkowicie przysłoni jedną ze ścian. Jeśli natomiast wybieramy urządzenie do obszernego salonu, niewielki ekran ukryty w rogu pokoju może nie być zbyt wygodny do oglądania.

Istnieją uniwersalne zasady, dzięki którym można dobrać telewizor o idealnym rozmiarze, biorąc pod uwagę odległość, z jakiej zamierza się go oglądać. Jeśli ma być to niewielki ekran o 32, lub 42 calach, dobrze, aby oglądać go z odległości około dwóch metrów. W przypadku matrycy 50 lub 55-calowej optymalna odległość to 3 - 3,5 metra. Gdy telewizor ma być jeszcze większy, można z powodzeniem oglądać go nawet z 4-metrowej odległości.