O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

7 najciekawszych produkcji dla fanów "Gry o Tron"

13 października 2020, J.B.

gra o tron.jpg

Chociaż od kontrowersyjnego finału tego serialu minął już ponad rok, nadal wzbudza on ogromne emocje. Adaptacja sagi George'a R.R. Martina jest tak dobra, że uważana jest wręcz za jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Fanom trudno będzie go zastąpić, ale poniżej przedstawiamy kilka podobnych produkcji, które może choć trochę pomogą przywrócić tamten klimat:


1) WIKINGOWIE (2013-2020) - Serial wyprodukowany przez History, w zasadzie to już ich flagowiec. Przedstawia on historię legendarnego Ragnara Lothbroka i jego rodziny. Bohater staje w opozycji do swych rodaków i wyrusza na zachód w celu plądrowania wiosek. Jego przeczucia okazują się słuszne i wyprawy na zachód raz za razem doprowadzają go do władzy. Co jeszcze łączy tą produkcję z "Grą o Tron"? Na pewno brutalność (w każdym odcinku pojawia się epicka scena walki), równie ciekawi i specyficzni bohaterowie oraz niesamowity klimat, który sprawia, że po obejrzeniu jednego odcinka, nie idzie się oderwać. Do tej pory ukazało się 5,5 sezonu, fani z niecierpliwością oczekują na premierę drugiej połowy ostatniego, szóstego sezonu.

2) PIRACI (2013-2017) - Mniej efektów, mniej spektakularnych scen ze względu na okrojony budżet. Jednak fabuła jest na tyle ciekawa, że naprawdę warto zatrzymać się przy tej produkcji. Kapitan James Flint i jego towarzysze walczą o zdobycie wyspy New Providence. Robią to w sposób równie brutalny i waleczny, jak w "Grze o Tron", także w tym aspekcie "Piraci"nie odbiegają od niej absolutnie. Produkcja doczekała się 4 sezonów.

3) SPARTAKUS: KREW I PIACH (2010-2013) - Opowieść o najsłynniejszym gladiatorze starożytnego Rzymu, który zagrzewa do walki resztę niewolników, by pod jego przywództwem przeciwstawili się wojskom Republiki. Serial ukazuje tyle krwawych walk, mordów, intryg i erotycznych scen, że przebija wszystkie seriale opisane wyżej, łącznie z "Grą o Tron". Ta produkcja doczekała się trzech sezonów (SPARTAKUS: ZEMSTA, SPARTAKUS: WOJNA POTĘPIONYCH) i prequela (SPARTAKUS: BOGOWIE ARENY).

4) RZYM (2005-2007) - Juliusz Cezar w 52 r. p.n.e, po ośmioletniej wojnie, wraca po podbiciu Galii do Rzymu. Jak się okazuje na miejscu, jego mentor, wraz z Arystokracją szykuje bunt. Dwaj żołnierze, jednak krzyżują owemu Pompejuszowi plany i tym sposobem zyskują przychylność Cezara i jego rodziny. W serialu niezwykle klimatycznie, a zarazem odpychająco zostaje ukazany Rzym, jako miasto cuchnące, pełne intryg i barbarzyństwa. Produkcję zakończono na dwóch sezonach.

5) BRYTANIA (2017-obecnie) - kolejny serial, który nawiązuje do Rzymu. Opowiada on o inwazji Rzymian na tytułową krainę w 43 r. p.n.e. Tym razem głównymi bohaterkami są dwie kobiety, rywalki - Kerra (córka króla Cantii) i królowa Antedia. W pewnym momencie są zmuszone nawiązać sojusz, by stawić czoło Rzymianom. Fanom "Gry o Tron" ta produkcja powinna szczególnie przypaść do gustu, gdyż klimat serialu można uznać za swego rodzaju "magiczny". Oczywiście nie mogło braknąć intryg, romansów, zdrad i walki o władzę. Premiera trzeciego sezonu planowana jest na listopad 2020.

6) RODZINA BORGIÓW (2011-2013) - Włochy rok 1492. Rodrigo Borgio, dzięki sieci intryg zostaje papieżem, przyjmuje imię - Aleksander VI. Jest zdeterminowany, jest w stanie zrobić niemal wszystko, by utrzymać władzę i bogactwo. Serial jest w nieco innym klimacie niż "Gra o Tron", jednakże łączą je liczne intrygi, mordy, niepohamowana chęć władzy i jeszcze odważniejsze sceny erotyczne. Produkcja doczekała się trzech sezonów.

7) DOM Z KART (2013-2018) - Klimat zupełnie odmienny od pozostałych, ale jest jeden wątek, łączący ją z "Grą o Tron". Polityka, która w obu serialach odgrywa znaczącą rolę. Nie zabrakło też intryg, zdrad i zasadzek. Produkcja zakończyła się na szóstym sezonie.

A więc - fani "Gry o Tron" (i nie tylko!), nie pozostaje nic, jak tylko na nadchodzące jesienne i zimowe wieczory, zaopatrzyć się w ciepły kocyk i zapas popcornu!