O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Ponad 20 lat od premiery "Kochanych kłopotów", a my nadal z chęcią uciekamy do Stars Hollow.

08 grudnia 2020, J.B.

Gilmore Girls, Kochane kłopoty

Na antenie The WB (dziś - The CW) 5 października 2000 roku zadebiutował serial o matce i córce. "Gilmore girls" - bo tak brzmi oryginalny tytuł - błyskawicznie stało się jednym z bardziej popularnych seriali, zarówno młodzieżowych, jak i familijnych, była to nawet jedna z najchętniej oglądanych produkcji tej stacji. W 2007 roku, po 153 odcinkach zamkniętych w 7. sezonach postanowiono zakończyć produkcję, by 9 lat później, w 2016 roku zapewnić fanom powrót po latach - czteroodcinkowy miniserial "Kochane kłopoty: rok z życia".

Panny Gilmore to dwie piękne, mądre i niezależne kobiety. Lorelai (Lauren Graham) i Rory (Alexis Bledel) łączy ze sobą niezwykła więź. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że są bardziej przyjaciółkami aniżeli matką i córką. Być może dlatego, że dzieli je niewielka różnica wieku, albowiem Lorelai urodziła Rory mając 16 lat. Sa jednak swoim ogromnym przeciwieństwem, nastolatka wydaje się o wiele dojrzalsza od matki. Rory to pilna uczennica, marząca o studiach na Harvardzie, a Lorelai to szalona buntowniczka, która zaszła w ciążę w liceum, odcięła się od bogatych i snobistycznych rodziców i postanowiłą wychowywać córkę sama, nie wiążąc się z jej ojcem. Mimo ciężkiej pracy nie jest w stanie spełnić marzeń Rory i gdy ta dostaje się do prestiżowego, płatnego liceum, musi prosić o pomoc finansową znienawidzonych rodziców. Ci nie odmawiają, mają jednak określone warunki: co piątek kobiety muszą stawiać się u nich na kolacji. Lorelai zaciska zęby i godzi się z sytuacją. W tym samym czasie Rory zaczyna przeżywać swoją pierwszą miłość i zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki!

Oprócz tytułowych bohaterek, w serialu przewija się mnóstwo nietuzinkowych i ważnych drugoplanowych postaci. Są Emily (Kelly Bishop) i Richard (Edward Herrmann) pomimo, że rozkochani we wnuczce, to ciągle lekko obrażeni na jej matkę, gdyż nie podążyła przez nich obraną drogą, jest Luke (Scott Patterson), nietowarzyski introwertyk prowadzący klimatyczną kawiarnię, który poi Gilmorki przepyszną kawą, a po czasie okazuje się dla starszej z nich kimś więcej, jest i Sookie (Melissa McCarthy), niesamowita kucharka i najlepsza przyjaciółka Lorelai, oraz Lane (Keiko Agena) i jej konserwatywna koreańska matka, pani Kim (Emily Kuroda). No i przerażająca Paris poznana przez Rory w akademiku, która ostatecznie nie okazuje się aż taka straszna. Nie można też zapomnieć o ikonie Stars Hollow - Kirku! Kirk to... po prostu Kirk. Nie da się opisać - trzeba zobaczyć.

Największymi zawirowaniami w serialu jest życie miłosne obu panien. Charakter Lorelai nie należy do najłatwiejszych, a do tego dochodzi jej priorytetowa troska o dobro dziecka. Długo nie może odnaleźć swojego szczęścia i wikła się w różne dziwne relacje, jednakże ostatecznie odnajduje spokój u boku swojej miłości. Rory z kolei początkowo wydaje się bardziej stateczna i stała w uczuciach. Spotyka się z Deanem, którego bardzo kocha, jednak po czasie lawiruje ciągle pomiędzy nim, a pociągającym buntownikiem Jessem. Później pojawia się jeszcze Logan i dziewczyna jest już w ogóle w totalnej rozsypce.

Historię Gilmorek pokochali widzowie na całym świecie, każda nastolatka w tamtych latach chciała mieć tak ciepłą i bliską relację z matką, jak bohaterki. Po latach widać jednak, że pomimo ogromu miłości, była ona odrobinę toksyczna. Lorelai miała bardzo silny wpływ na Rory, natomiast na nią wpływ mieli jej rodzice, których przez większość życia nienawidziła. Na przestrzeni sezonów widać jednak, jak trzy Panie Gilmore, łącznie z Emily, mamą Lorelai i babcią Rory, zaczynają się rozumieć i znajdują do siebie drogę.

Po latach, w miniserialu "Kochane kłopoty – Rok z życia", otrzymujemy klamrę łączącą to wszystko. Rory, której wymarzona kariera nie poszła po jej myśli postanawia napisać książkę o sobie i matce, przez co my, jako widz, możemy myśleć, że historia przedstawiona w serialu, to właśnie opowieść najmłodszej Gilmorki. Dostajemy także otwarte zakończenie, które rozumiemy i nie wyobrażamy sobie innego, chociaż niesamowicie nas ono frustruje. Historia zatacza koło i dzięki temu serial jest ponadczasowy, pomimo swych 20 lat.

Długie, zimowe wieczory, które trwają obecnie, to idealny nastrój na ciepły, wręcz pluszowy serial. Takie są właśnie "Kochane kłopoty", których wszystkie odcinki można obejrzeć na platformie Netflix. Zróbcie więc sobie gorące kakao, owińcie się w ciepły kocyk na kanapie i wyruszcie odpocząć do klimatycznego miasteczka Stars Hollow....