FILM

X-Men: Ostatni bastion (2006)

X-Men: The Last Stand
Inne tytuły: X-Men 3, X3

Ciekawostki

Maggie Grace była roważana do roli Kitty Pride.

Bryan Singer miał być reżyserem i scenarzystą trzeciej części "X-Men", ale kiedy zaproponowano mu pracę nad "Superman Returns" (2006), porzucił "X-Men 3". Co ciekawe razem z nim odeszło większość ekipy produkcyjnej, w tym kompozytor i montażysta John Ottman, kamerzysta Newton Thomas Sigel, scenarzyści Mike Dougherty i Dan Harris oraz producent Guy Dyas. Później w wywiadach Singer otwarcie mówił o tym, że chętnie powróciłby do reżyserii "X-Men 3", ale dopiero po zakończeniu pracy nad "Supemanem". Szefowie studia 20th Century Fox zdecydowali jednak, że będą kontynuować projekt bez niego. Po Singerze reżyserią miał zająć się Matthew Vaughn, ale po tym jak przeczytał scenariusz i zapoznał się z planami produkcyjnymi, uznał że zbyt długo czasu spędziłby z dala od rodziny i wycofał się z projektu zaledwie na 9 tygodni przed rozpoczęciem zdjęć. Ostatecznie reżyserem został Brett Ratner. Jak na ironię Ratner chciał reżyserować pierwszą część "X-Men" (2000) zanim zatrudniono Singera.

Mike Vogel miał zagrać rolę Anioła, ale nie mógł przyjąć roli ze względu na pracę nad filmem "Posejdon" (2006).

Jed Bernard ubiegał się o rolę Anioła.

Nick Stahl był brany pod uwagę do roli Warrena Worthingtona/Anioła.

Josh Holloway dostał propozycję zagrania Gambita, ale ją odrzucił, ponieważ postać Gambita była zbyt podobna do postaci granej przez Josha w "Zagubionych". Ostatecznie w filmie w ogóle nie pojawia się postać Gambita.

Na potrzeby jednej ze scen zbudowano ponad 800-metrową replikę mostu Golden Gate.

Summer Glau była przesłuchiwana do roli Kitty Pride.

Halle Berry początkowo nie chciała ponownie wcielić się w rolę Storm, zarzucając twórcom że grana przez nią postać nie jest dostatecznie rozbudowana w filmie. Poza tym Berry miała napięte stosunki z reżyserem Bryan Singer. Jednak kiedy Singer zrezygnował z reżyserii filmu, a ostatni film Halle Berry "Kobieta-Kot" okazał się klapą, Berry zgodziła się wrócić, pod warunkiem, że jej rola zostanie rozbudowana.

Zdjęcia były kręcone w Kanadzie i USA.

Jessica Simpson ubiegła się o rolę Dazzler.

Tenisistki Venus i Serena Williams walczyły między sobą o rolę w filmie. Nie dostała jej żadna z sióstr.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC