FILM

Walkiria (2008)

Valkyrie
Inne tytuły: Operation Walküre - Das Stauffenberg-Attentat

Ciekawostki

W filmie Tom Cruise samodzielnie pilotuje samolot Boeing Stearman z 1941 roku.

Tobias Moretti prowadził rozmowy w sprawie roli Adolfa Hitlera, lecz musiał zrezygnować ze względu na inne zobowiązania.

Tom Cruise postanowił zagrać Stauffenberga po zobaczeniu jego zdjęcia. Doszedł do wniosku, że podobieństwo siebie i pułkownika jest uderzające.

Film kręcono w Barton Flats, Cougar Buttes, nad jeziorem Jenks, w dolinie Lucerne na pustyni Mojave (Kalifornia, USA), w Pradze (Czechy), Berlinie, Poczdamie oraz Klein Köris (Niemcy).

Niektóre ważne sceny bezpowrotnie uległy zniszczeniu podczas obróbki w laboratoriach słynnej monachijskiej firmy ARRI. Filmy przesłane do wywołania zostały zniszczone, kiedy potraktowano je nieodpowiednimi chemikaliami. Wszystkie utracone sceny trzeba było nakręcić od nowa.

Dwunastu statystów domaga się 11 milionów dolarów odszkodowania za obrażenia odniesione na planie filmu. Twierdzą oni, że wypadli z pędzącej ciężarówki podczas kręcenia jednej ze scen. Wszyscy trafili do szpitala.

Pierwszą planowaną datą premiery był 8 sierpień 2008 roku. Produkcja została jednak wstrzymana z powodu braku odpowiedniego miejsca do nakręcenia sceny walki, w której Stauffenberg traci oko i rękę. Premierę przesunięto więc na 3 października tego samego roku. Zdjęć jednak nie wznowiono aż do czerwca, wobec czego kolejną datę premiery ustalono na 13 lutego 2009 roku.

Publiczna ekspozycja swastyki w Niemczech jest generalnie zabroniona, jednak dla potrzeb filmu konieczne było jej wystawienie w miejscach kręcenia. Zakaz ten zasadniczo nie dotyczy dziedzin sztuki i nauki, ale wówczas znak zniekształca się w celu uniknięcia społecznego oburzenia. Filmowcy chcieli jednak uzyskać efekt realizmu, a dla nieświadomych ustawiono specjalne znaki ostrzegające o obecności swastyk. Mimo to jeden z lokalnych mieszkańców złożył oficjalną skargę do władz miasta, a właścicielom miejsc kręcenia postawiono zarzuty.

W trakcie kręcenia filmu doszło do wypadku samochodowego na skutek czego ucierpiało 11 osób. Byli to statyści, którzy grali żołnierzy Wehrmachtu i jechali na przyczepie ciężarówki. Jak stwierdziła firma ubezpieczeniowa do wypadku doszło przez nieuwagę jednego ze statystów, który nie domknął bocznego panelu przyczepy. Jeden z poszkodowanych odniósł poważną kontuzję pleców, w przypadku pozostałych skończyło się na lekkich obrażeniach.

Carice van Houten, grająca Ninę, żonę Stauffenberga, to długoletnia partnerka życiowa Sebastiana Kocha, który zagrał Stauffenberga w wysoko ocenionym przez krytykę niemieckim filmie telewizyjnym zatytułowanym "Stauffenberg" (2004).

Początkowo ekipie nie zezwolono na filmowanie w miejscu zwanym "Bendler Block" z powodu obaw o niezachowanie "powagi miejsca". Ostatecznie pozwolenie wydano pod warunkiem stosownego zachowania filmowców. Gdy zdjęcia rozpoczęto, pamięć Stauffenberga została uczczona chwilą ciszy. Plotki dotyczące zakazu filmowania w Niemczech z uwagi na religijne przekonania Toma Cruise'a okazały się nieprawdziwe.

Zdjęcia kręcono od 18 lipca do października 2007 roku. W czerwcu 2008 roku niektóre ze zdjęć powtarzano.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC