FILM

G.I. Joe: Czas Kobry (2009)

G.I. Joe: The Rise of Cobra

Ciekawostki

Początkowo w roli Destra obsadzony był David Murray, ale problemy z wizą zmusiły aktora do zrezygnowania z roli. Został zastąpiony przez Christophera Ecclestona. Jednak postać w jaką się wcielił to James McCullen XXIV i dlatego też Murray pojawia się retrospekcjach jako pierwszy Destro - James McCullen I.

Sam Worthington był rozważany do roli Duke'a, ale porzucił projekt ponieważ praca koligowałaby z jego rolą w filmie Avatar.

Producent filmu - Lorenzo di Bonaventura, chciał na początku by w rolę Duke'a wcielił się Mark Wahlberg.

Dennis Quaid przyjął rolę w tym filmie z powodu swojego syna, który jest wielkim fanem G.I. Joe.

Rachel Nichols została od razu zaangażowana do roli Scarlett O'Hary.

Olga Kurylenko była rozważana do roli Baronowej.

Raper Common miał zagrać Roadblocka - kuzyna Heavy Duty. Jednak kiedy zrezygnował z roli, jego postać została zmieniona na Heavy Duty, którego zagrał Adewale Akinnuoye-Agbaje.

Channing Tatum na początku nie chciał zagrać w tym filmie, ponieważ był przekonany, iż będzie on gloryfikował wojnę. Dopiero gdy przeczytał scenariusz uznał, że jest to bardziej film sci-fi niż wojenny. Poza tym, do zagrania w filmie nakłonił go Joseph Gordon-Levitt, z którym razem wystąpił w filmie "Stop-Loss".

Producenci filmu Lorenzo di Bonaventura i Brian Goldner wybrali Michaela Gordona na scenarzystę filmu będąc pod wrażeniem jego pracy nad adaptacją komiksu do filmu "300".

Sienna Miller przyjęła rolę Baronowej, ponieważ nie zawierała ona żadnego załamania nerwowego, uzależnienia od heroiny czy śmierci na końcu. Była to po prostu okazja do dobrej zabawy.

Film kręcono w Downey i Los Angeles (Kalifornia, USA) oraz w Pradze (Czechy).

Sceny akcji rozgrywające się na ulicach Paryża tak naprawdę były kręcone w Pradze (Czechy) na terenie tamtejszego Uniwersytetu. Filmowcy zbudowali sklepy z kwiatami, zmienili nazwy szkół oraz zaparkowali same stare francuskie samochody (około 70). To wszystko zajęło dwa tygodnie.

Sienna Miller przygotowując się do roli Baroness, brała lekcje boksu i strzelania prawdziwą amunicją.

Dennis Quaid nagrał wszystkie swoje sceny w pierwszych dwóch miesiącach produkcji filmu.

W 2003 roku, Don Murphy chciał wyprodukować ten film, ale zamiast tego negocjowano z firmą Hasbro realizacje filmu Transformers.

Larry Hama - jeden z twórców serialu G.I. Joe, został zatrudniony przy produkcji tego filmu jako konsultant. Poza tym otrzymał małą rolę w filmie - wcielił się w postać generała podczas bitwy jaką toczą Duke z Hawkiem przeciw Destro and Zartanowi.

Marlon Wayans został zatrudniony do roli Ripcorda po swoim występie w filmie Requiem dla snu. Wayans jest poza tym fanem serialu G.I. Joe.

Twórcom filmu tak dobrze pracowało się na planie z Dennisem Quaidem, że scenarzysta Stuart Beattie stworzył 10-15 dodatkowych scen z jego udziałem.

Tworząc głos Dowódcy Cobry, Joseph Gordon-Levitt po części inspirował się głosem Chrisa Latty który to podkładał głos pod tą postać w serialu G.I. Joe. Jednakże użył też wiele swoich pomysłów, bo stwierdził, że całkowite kopiowanie głosu Latty będzie nieoryginalne i śmieszne.

Maska Dowódcy Cobry została poddana odnowieniu w stosunku do tej znanej z serialu G.I. Joe ponieważ twórcy stwierdzili, że zbyt przypomina ona maskę członków Ku Klux Klanu.

Wnętrze łodzi podwodnej Destra było wzorowane na wnętrzu samolotu Handley Page Jetstream.

Brendan Fraser w filmie gra sierżanta który jest potomkiem Ricka O'Connella z filmu Mumia, którego również zagrał Fraser. Oba filmy wyreżyserował Stephen Sommers.

Ray Park przygotowując się do roli Snake-Eyes trenował wushu oraz studiował zachowanie jego bohatera w komiksach oraz telewizyjnych produkcjach.

Film bazuje na linii zabawek Hasbro z 1982r.

Według producenta filmu Briana Goldnera, scenarzyści filmu inspirowali się główne komiksem, którego twórcą był Larry Hama, a nie serialem animowanym. Lorenzo di Bonaventura (producent filmu) wspomniał później, iż według niego, Cobra z serialu animowanego, to prawdopodobnie najgłupsza organizacja terrorystyczna jaka istniała.

Stephen Sommers - reżyser filmu, bardzo chciał zrealizować ten obraz, gdyż uważał, że nie ma szans by stworzyć film o przygodach Jamesa Bonda. Dlatego też, podwodna scena bitwy, jest hołdem dla filmu o przygodach agenta 007 - "Operacji Piorun".

Podczas kręcenia sceny walki między Scarlett i Baronową, Rachel Nichols poparzyła się, a Sienna Miller skręciła sobie nadgarstek.

Po napisach końcowych filmu, miała pojawić się scenka, w której milczący ninja Snake-Eyes opowiada drużynie G.I. Joe dowcip. Jednak Larry Hama się temu sprzeciwił, twierdząc, że humor może popsuć powagę filmu.

Duke posiada bliznę pod prawym okiem co jest hołdem, dla słynnej blizny z oryginalnej serii figurek G.I. Joe, wypuszczonej w 1964 roku. Blizna została dodana na prawej stronie twarzy figurek jako znak oryginalności, odróżniający je od reprodukcji figurek, tworzonych przez inne firmy niż Hasbro.

Stephen Sommers bardzo zadbał o wiarygodne przedstawienie technologii ukazanej w filmie. W tym celu przestudiował wiele książek i czasopism poświęconych broni. Poza tym, stwierdził, iż niemal sto procent ukazanych w filmie wymyślnych technologii, będzie dostępnych w przeciągu najbliższych 10-20 lat.

Pierwsze dwa poziomy podziemnej bazy G.I. Joe, zwanej Pit, zostały wybudowane w studiu nagrań Downey. Resztę stworzono przy pomocy komputerów.

Czerwonowłosa Scarlett, jest grana przez blondynkę Rachel Nichols. Jednak nie musiała on farbować swoich włosów specjalnie do tego filmu - zrobiła to, już podczas kręcenia swojego poprzedniego projektu - "Star Trek".

Byung-hun Lee, który wciela się w postać Storm Shadow, nie wiedział nic o sadze G.I. Joe. Został jednak poproszony przez twórców filmu, by nie czytał nic na temat swojej postaci i stworzył ją sam.

W sadze G.I. Joe, jedna z bohaterek - Cover Girl, była modelką, która wstąpiła do drużyny dla bardziej ekscytującej kariery. Podobnie jest w przypadku grającej ją Karoliny Kurkovej - modelki, która dla bardziej satysfakcjonującej kariery postanowiła spróbować swoich sił w aktorstwie.

Destro jest szefem M.A.R.S. Industries. W świecie G.I. Joe M.A.R.S. to skrót od "Military Armaments Research Syndicate" (Wojskowy syndykat). Poza tym jest to także nawiązanie do Marsa - rzymskiego boga wojny.

W uniwersum G.I. Joe prawdziwe nazwisko Scarlett brzmi Shana M. O'Hara. Imię Scarlett jest nawiązaniem do gwałtownego charakteru głównej bohaterki filmu "Przeminęło z wiatrem" - Scarlett O'Hary.

Kostium który noszą bohaterowie filmu nazywa się "Delta-6". Jest to nawiązanie do serialu "G.I. Joe: Sigma 6".

Część akcji filmu dzieję się w Egipcie, w pobliżu piramid. Jest to nawiązanie do innego filmu Stephena Sommersa - "Mumii". Poza tym jest to również odniesienie do filmu "Transformers: Zemsta upadłych", którego wiele scen również dzieje się w tym zakątku świata. Oba filmy powstały na bazie zabawek firmy Hasbro.

Na przestrzeni wielu lat zmieniała się historia Dowódcy Cobry. W komiksie był on komiwojażerem, który cierpiał na megalomanię, a w serialu "G.I. Joe", członkiem tajnego stowarzyszenia. Natomiast w filmie jest on byłym kompanem Duke'a i Ripcorda o imieniu Rex (czyli król, co ma odnosić się do jego pozycji przywódcy), który został zostawiony przez nich podczas ataku chemicznego.

Stuart Beattie, twórca specjalnego kostiumu Delta-6, powiedział, że dzięki niemu może odbyć się pościg samochodowy, przy czym jeden z jego uczestników, w ogóle nie jedzie samochodem. Jednakże sam kostium był bardzo ciężki dla aktorów, dlatego jeśli powstałby sequel, zostałby on zredukowany.

Heavy Duty w oryginale nazywał się Lamont Morris, jednak jego nazwisko zostało zmienione na Hershel Dalton. Jednakże numer jego kodu (807-46-LM65) zawiera inicjały Morrisa, by oddać mu hołd.

G.I. Joe to skrót od "Global Integrated Joint Operating Entity". Jednak tak naprawdę, termin G.I. Joe, został nadany żołnierzom armii Stanów Zjednoczonych podczas Drugiej Wojny Światowej.

Skip Woods napisał pierwszy zarys historii filmu. Jednym z bohaterów miał być wtedy Alex Mann a jego przeciwnikiem skorumpowany agent CIA Naja/Ryan. Scarlett miała wyjść za mąż za Alexa ale ciągle czuć coś do Duke'a. Na końcu miała zginąć z rąk Baronowej.

Postać Dowódcy Cobry zawiera wiele odniesień do innych znanych złoczyńców. Jego historia jest inspirowana postacią Ernsta Stavro Blofelda - przeciwnika Jamesa Bonda. Jego wygląd jest oparty na złoczyńcy z komiksów Marvela - Doktorze Doom. Specjalny system podtrzymujący jego życie to nawiązanie do Gwiezdnych Wojen i Dartha Vadera. Natomiast jego spalona twarz to hołd dla Harvey'a Denta. Na koniec, jest on związany z wężami, podobnie jak Lord Voldemort

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC