FILM

Dystrykt 9 (2009)

District 9

Ciekawostki

W ramach akcji marketingowej filmu w Ameryce Północnej w większych miastach na przystankach autobusowych i na budynkach umieszczano plakaty, w których informowano, że dane dzielnice są tylko dla ludzi. Na plakatach znajdował się numer telefonu (866.666.6001), na który należało zgłaszać wszystkie wypadki pojawienia się istot pozaziemskich. Nie było na plakatach tytułu filmu, a jedynie adres oficjalnej strony internetowej filmu.

Zdjęcia kręcono w Johannesburgu w RPA.

Sharlto Copley nie grał wcześniej i nie miał zamiaru zajmować się karierą aktorską. Otrzymał główną rolę, gdy Neill Blomkamp umieścił go przed kamerą podczas kręcenia filmu krótkometrażowego.

Początkowe założenie całego filmu opiera się na filmie krótkometrażowym "Alive in Joburg" (2005), napisanym i wyreżyserowanym przez Neilla Blomkampa, który przedstawił w stylu reportażowym walki interakcji społecznej między obcymi, a mieszkańcami Johannesburga ("Joburga").

Film opiera się na dzieciństwie reżysera Neilla Blomkampa w RPA w czasach apartheidu.

Okaleczone zwierzęce padliny w tle w wielu scenach były prawdziwe, poza kilkoma wyjątkami. Zostały pozostawione już w prawdziwych slumsach i chałupach użytych do kręcenia filmu.

Wszystkie chałupy wykorzystane w "Dystrykcie 9" były prawdziwymi chałupami, istniejącymi w dzielnicy Johannesburga, którą miano ewakuować i przenieść mieszkańców do lepszych, rządowych mieszkań, analogicznie jak w filmie. Również analogizując, mieszkańcy w rzeczywistości nie zostali wykwaterowani przed kręceniem filmu. Jedyna chałupa, która została stworzona wyłącznie na potrzeby filmu należała do Christophera Johnsona.

Stworzenia użyte na małej arenie do walk miały być gryzoniami/szkodnikami, które znajdowały się na pokładzie statku.

Po tym jak pełnometrażowy film fabularny oparty na grze Halo (2001), który miał wyreżyserować Neill Blomkamp nie doszedł do skutku, producent Peter Jackson poszedł do Blomkampa i zaproponował mu 30 milionów dolarów, aby stworzył cokolwiek chce. W rezultacie mamy ten film.

Wszystkie "krewetki" w filmie są stworzone komputerowo poza jedną - na stole operacyjnym w laboratorium medycznym.

Około sześć różnych zakończeń zostało stworzonych podczas kręcenia filmu.

Sharlto Copley improwizował wszystkie swoje kwestie.

Niezwykle duży karabin snajperski, użyty do przebicia kamizelki kuloodpornej Wikusa, jest rzeczywistą bronią, Denel NTW- 20 20 mm. Jest produkowana fabrycznie w RPA.

W pewnej chwili podczas napadu na laboratorium MNU, na białej ścianie możemy ujrzeć namalowany na czarno zwrot "TETRA VAAL". Jest to nazwa fikcyjnego przedsiębiorstwa robotyki w powiązanym filmie krótkometrażowym Neilla Blomkampa, również osadzonym w Johannesburgu.

Pomysł krewetek mających obsesję na punkcie pokarmu dla kotów pochodził z dwóch inspiracji. W zubożałych obszarach Johannesburga, Neill Blomkamp widział ludzi sprzedających chipsy serowe i inne przekąski na wynos w dużych, wysokich na 3 stopy torbach i chciał, aby cudzoziemcy mieli podobną, tanią żywność. Decyzję, aby przyrządzać im pokarm dla kotów podjął jeden z producentów, których używał puszkowanego pokarmu dla kotów jako przynęty do łowienia krewetek w Vancouver.