FILM

Green Lantern (2011)

Inne tytuły: Zielona latarnia, Emerald Dawn

Ciekawostki

Przy obsadzaniu roli Carol Ferris brane pod uwagę były: Keri Russell, Eva Green, Jennifer Garner i Diane Kruger. Ostatecznie rolę otrzymała Blake Lively.

Jackie Earle Haley był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Sinestro.

Pierce Brosnan był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Alana Scotta.

Chris Pine spotkał się z dyrektorem castingu, aby przedyskutować możliwość odegrania roli Hala Jordana.

Zdjęcia do filmu powstały w Madisonville i Nowym Orleanie (Luizjana, USA).

Według początkowych zamierzeń film miał być kręcony w studiach Foxa w Sydney (Australia), jednak rosnąca wartość australijskiego dolara zmusiła ekipę do przeniesienia się do Nowego Orleanu (Luizjana, USA) z uwagi na 30-procentową ulgę podatkową.

Przy obsadzaniu głównej roli Hala Jordana (Zielonej Latarni) brani byli pod uwagę: Sam Worthington, Chris Pine, Henry Cavill i Michael Fassbender. Bradley Cooper, Justin Timberlake i Jared Leto wzięli udział w zdjęciach testowych. Brian Austin Green, jako zagorzały fan Zielonej Latarni, aktywnie ubiegał się tę rolę. Jednak ostatecznie otrzymał ją Ryan Reynolds.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 15 marcu 2010 roku, a zakończyły 6 sierpnia 2010 roku.

Podczas tworzenia filmu zrezygnowano z fizycznej wersji kostiumu głównego bohatera. Odtwórca głównej roli, Ryan Reynolds, na planie filmu nosił specjalny kombinezon performance capture, na który później komputerowo nakładano kostium.

Miasto Oa zostało zaprojektowane w oparciu o Szmaragdowe Miasto Oz.

Greg Berlanti był w 2007 roku współscenarzystą i reżyserem filmu, jednak zrezygnował na rzecz stanięcia za kamerą "This Is Where I Leave You". Reżyserię przekazano Martinowi Campbellowi, a Berlanti został scenarzystą i producentem.

Ryan Reynolds jest wyjątkowo rzadkim przypadkiem aktora, który wcielił się w postać superbohatera zarówno wydawnictwa Marvel Comics, jak też DC Comics.

Twórca komiksów Geoff Johns, który pracował nad "Zieloną Latarnią" i przyczynił się do jej sukcesu, został zatrudniony przy filmie jako konsultant.

Na pewnym etapie powstawania scenariusza, planowano pojawienie się w filmie postaci Clarka Kenta, czyli Supermana. Postać miała pojawić się gościnnie jako jeden z kandydatów do zdobycia pierścienia mocy. Supermana jednak wycięto, gdyż twórcy nie chcieli uzależniać sukcesu filmu od innego superbohatera.

Zack Snyder przymierzał się do objęcia reżyserii, ale zrezygnował z uwagi na zobowiązania wobec produkcji "Watchmen Strażników".

Mniej więcej w czerwcu 2006 roku scenariusz autorstwa Roberta Smigela był już gotowy. Film miał przybrać konwencję przygodowej komedii z Jackiem Blackiem w roli głównej, ale projekt został odrzucony przez wytwórnię z powodu wyjątkowo negatywnej reakcji fanów.

Więcej o filmie: