FILM

Grindhouse: Death Proof (2007)

Grindhouse vol. 1
Inne tytuły: Grind House, Death Proof, Quentin Tarantino's Death Proof

Ciekawostki

Mickey Rourke miał początkowo zagrać postać rolę Stuntman Mike zanim pojawił się Kurt Russell.

John Carpenter, który skomponował muzykę do własnych filmów, miał pierwotnie skomponować muzykę do Planet Terror. Ostatecznie jednak Robert Rodriguez sam skomponował muzykę do filmu.

Obaj reżyserzy postanowili “postarzyć” swoje filmy dodając do nich rysy i kurz, aby nadać im wygląd prawdziwych filmów klasy B.

Film składa się z dwóch części. Jednak tylko w USA obie części będą wyświetlane jeden po drugim. Poza USA każda z części będzie osobnym filmem i będzie miała inną datę premiery.

Kal Penn i Sylvester Stallone otrzymali propozycję zagrania roli Death Proof, ale obaj ją odrzucili.

Robert Rodriguez tolę Dakoty napisał specjalnie dla Marley Shelton, po tym jak proacował z nią na planie filmu "Sin City" (2005).

Grany przez Kurta Russella bohater jeździ samochodem 1971/1972 Chevy Nova.

Zdjęcia do filmu powstały w USA w Austin, Georgetown i Luling w Teksasie oraz w Santa Clarita i Santa Ynez w Kalifornii.

James Parks występujący w filmie jako zastępca Edgar McGraw, zagrał dokładnie tę samą postać w filmach "Od zmierzchu do świtu 2" (1999) i "Kill Bill vol. 1" (2003).

Na początku "Death Proof" pojawiają się bose stopy. To jeden ze znaków firmowych Quentina Tarantino.

Wykorzystany w "Death Proof" fragment wiersza Roberta Frosta, jest nawiązaniem do thrillera "Telefon" z 1977 roku, w którym - za pomocą owego tekstu - aktywowano "uśpionych", sowieckich agentów.

Kaczka na masce Chevy Nova należącego do Kaskadera Mike'a jest bezpośrednim nawiązaniem do filmu "Konwój" (1978), w którym to główny bohater o pseudonimie Gumowa Kaczka (Kris Kristoferson) posiada identyczny symbol na masce swojego MACKa.

Aktor wcielający się w rolę Jaspera, zagrał również gwałciciela w "Kill Bill vol. 1".

Kostium cheerleaderki, noszony przez Lee (Mary Elizabeth Winstead), ma napis "Vipers". To hołd dla ekipy Deadly Viper Assassination Squad (DiVAS) z filmu "Kill Bill". Poza tym, składa się on z tych samych kolorów, co kombinezon Umy Thurman (żółty z czarnymi paskami).

"Jungle Julia Lucai" to postać, której imię - na cześć swojej asystentki (Victoria Lucai) - nadał sam Quentin Tarantino.

Pretendentów do zagrania roli kaskadera Mike'a było aż czterech. Mickey Rourke, Sylvester Stallone, Ving Rhames i wreszcie Kurt Russell, który okazał się być najlepszym z nich.

Z filmu usunięto scenę, gdy kaskader Mike masturbuje się w swoim - przewróconym na skutek pierwszego wypadku - samochodzie.

Zwiastun "Thanksgiving" został nakręcony przez Eliego Rotha w ciągu zaledwie 2 dni. Jego realizacja miała miejsce w Czechach, podczas zdjęć do filmu "Hostel 2" (2007).

Pojawiający się w filmie strażnicy Teksasu (Earl i Edgar McGraw), to w rzeczywistości także ojciec i syn: Michael i James Parks.

W filmie wykorzystano chatę, która pierwotnie pojawiła się w filmie "Evil Dead" Sama Raimi.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC