FILM

Skazani na Shawshank (1994)

Shawshank Redemption, The

Ciekawostki

Rola Tommy'ego Williamsa zagrana przez Gila Bellowsa była początkowo przeznaczona dla Brada Pitta.

Syn Morgana- Alfonso Freeman pojawia się w filmie dwukrotnie. Najpierw na fotografii akt młodego Reda, później jako jeden z więźniów, krzyczący do ludzi z nowego transportu "Fresh fish! Fresh fish today! We're reeling 'em in!".

Do roli Andy'ego Dufresne kandydowali Tom Hanks, Kevin Costner, Jeff Bridges i Tom Cruise.

Podatki służb federalnych powinny zostać rozliczone do 15 marca a nie kwietnia, jak to przedstawiono w filmie.

W nagłówku gazety, zaraz za spekulacjami o morderstwie w Shawshank dokonano literówki. Słowo "indictment" (akt oskarżenia) jest zapisane jako "indictement" (zaskarżalny).

Kiedy autobus wiozący Reda jedzie w stronę wzgórza, po prawej stronie na podjeździe stoi samochód, nie pasujący modelem do tamtych czasów.

Krew na szyi Heywooda podczas afery z Brooksem pojawia się i znika pomiędzy ujęciami.

Podczas przemówienia strażnika Nortona widoczna jest kamera typu Pentax k1000 SLR, nie produkowana przed 1975 rokiem.

Plakat jaki ma w celi Andy, przedstawiający Ritę Hayworth w 1947 roku pochodzi z kolekcji sław. Tego typu plakaty były sprzedawane dopiero na początku lat 60-tych.

Kolekcja przebojów Hanka Williamsa, której słuchał Heywood w 1963 nie była wypuszczona do sprzedaży przed 1974 rokiem.

Ani jeden wiezień nie posługuje się akcentem z Nowej Anglii, stanu, w którym znajduje się więzienie.

Andy przedstawiony jest jako bardzo inteligentna osoba i miłośnik szachów. Kiedy jednak widzimy jego szachownicę tuż przed skończeniem rzeźbienia do niej pionków, widzimy kilka błędów. po pierwsze plansze należałoby odwrócić o 90 stopni, by wszystko mogło stać na niej jak należy. Wieża nisko po lewej powinna być czarna, podobnie jak ta na górze po prawej stronie. Żaden miłośnik szachów nie popełniłby takiego błędu.

W scenie, w której Andy i Red poznają się, więźniowie znajdujący się za nimi mają inne koszule. Scena była kręcona dwa razy, najpierw na potrzeby dialogów i występu Andy'ego, później Reda. Stąd to niedopatrzenie.

Andy chcąc zamknąć strażnika w łazience zabiera ze stołu dosyć nowoczesny klucz. Jednak zamknięcie do łazienki nie wygląda na nowe, prawdopodobnie można je było zamknąć tylko starym, dużym kluczem, podobnym do tych, jakie nosiła przy sobie szkieletowa załoga.

Niemożliwe jest wytrzymanie w rurze odpływowej z toalety tak długo jak Andy. Nawet, jeśli udałoby mu się z niej wyczołgać powinien zginąć zaraz po tym z wyczerpania organizmu.

Naczelnik Norton celował sobie bronią do gardła, kilka ujęć póżniej widać jak krew rozbryzguje mu się w niewłaściwym miejscu na szyi. Sam reżyser przyznał się do tego błędu i naprawiono scenę w 2004 roku na wydaniach DVD.

Kiedy Andy czeka w banku na czek, możemy w tle zauważyć człowieka, który stoi obok przy okienku i rozmawia z kasjerem bankowym. Chwilę później, kiedy Andy opuszcza budynek ten sam mężczyzna podchodzi do tego samego okienka.

Kiedy Byron T. Handley zostaje schwytany w 1966 roku, są mu czytane jego prawa. W rzeczywistości ta formułka pojawiła się w 1966 roku, jednak jej ostateczny kształt został stworzony kilka lat później. Handley nie mógł więc usłyszeć takiego oskarżenia.

Kiedy Andy rozmawia po raz pierwszy z Redem na boisku ten gra z kilkoma więźniami w łapanie piłki. Pod koniec rozmowy Red łapie piłkę dwukrotnie pomimo, iż ani razu jej nie odrzuca.

W momencie, kiedy Hadley prawie zrzuca Andy'ego z dachu w odbiciu czapki strażnika możemy zobaczyć mikrofon. Ponieważ Andy upuścił mopa w poprzednim ujęciu nie ma innych przedmiotów, które mogłyby dać tego typu refleks.

Cały film kręcono w USA: w Ashland w Ohio (sceny w banku i na dworcu autobusowym), w okolicach Butler w Ohio (to właśnie miasteczko, do którego jedzie "Red" pod koniec filmu), zakład więzienny rzeczywiście stoi zaś w Mansfield, także w Ohio (nazywa się "Mansfield Reformatory"). Końcówka filmu rozgrywa się na amerykańskich Wyspach Dziewiczych, a słynny mur oraz drzewo mają nawet dokładny adres: Malabar Farm State Park - 4050 Bromfield Road, Lucas, Ohio, USA.

Sceny z zewnątrz więzienia były kręcone w opuszczonym zakładzie Mansfield State Reformatory w Ohio. Samo wnętrze więzienia było w tak złym stanie, że renowacja kosztowałaby więcej niż budżet przeznaczony na nakręcenie filmu.

Stephen King sprzedał prawa do ekranizacji "Skazanych na Shawshank" za symboliczną kwotę... 1 $.

Postać Reda jest różnie ukazana w filmie i w książce - w filmie, jak wiadomo, Red jest czarny, zaś jego książkowy pierwowzór jest białym Irlandczykiem o rudych włosach (stąd ksywa Red).

Pod koniec filmu widzimy dedykację dla Allena Greene'a. Był on agentem, a jednocześnie bliskim przyjacielem Franka Darabonta, zmarł na AIDS tuż przed premierą filmu.

Pierwszy oficer, który przychodzi do biblioteki po pomoc Andy'ego, mówi o sobie, że nazywa się Deakins. Nazwano go tak na cześć operatora zdjęć do filmu.

Film w znaczącym stopniu przypomina historię opisaną w "Hrabim Monte Christo" przez Aleksandra Dumasa - niesłusznie skazany więzień w spektakularny sposób ucieka, mszcząc się na tych, którzy zadali mu cierpienia. Książka Dumasa pojawia się w pewnym momencie w filmie.

Dłonie trzymające rewolwer na początku filmu należą do reżysera filmu - Franka Darabonta.

Scena, w której Brooks karmi kruka była pilnie nadzorowana przez obrońców praw zwierząt. Dopiero, kiedy znaleziono larwę, która zdechła w sposób naturalny, pozwolono nią nakarmić ptaka i nakręcić scenę.

Heywood i Floyd to imiona dwóch więźniów Shawshank. Heywood Floyd był głównym bohaterem filmu "2010: Odyseja kosmiczna".

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 16 czerwca 1993 roku a zakończyły 10 września tego samego roku.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC