FILM

Trainspotting (1996)

Ciekawostki

Ewen Bremner (Spud) w teatralnej adaptacji powieści grał Rentona.

Rolę Begbiego zaproponowano Christopherowi Ecclestonowi.

Kiedy Renton, Spud, Begbie i Sickboy jadą do Londynu wynajmują sobie pokój. Nad zlewem w pokoju nie ma lustra. Jednak później, gdy Renton jest przy zlewie, lustro już jest.

Kiedy Mark zostawia pieniądze dla Spuda, są w środku szafki i położone są równolegle do ścianek, ale kiedy Spud szuka pieniędzy, są już w innym miejscu.

Kiedy rodzice zmuszają Rentona do rzucenia heroiny i zamykają go w jego pokoju, Renton ma halucynacje i przez chwilę widzi Sick Boya. Po chwili zakrywa się poduszką, a cień kamery widoczny jest na jego twarzy i na poduszce.

Na początku Rents biegnie w butach Adidasa. Jedno ujęcie później, biegnie już w butach firmy Converse Allstar.

Mimo, że akcja filmu rozgrywa się w Edynburgu, można w nim zobaczyć Campsie Fells - pasmo wzgórz, które znajduje się 50 mil na północ od Glasgow.

Zdjęcia do filmu kręcono w Wielkiej Brytanii (w Anglii w Londynie oraz w Szkocji - w Edynburgu, Glasgow i na stacji kolejowej Corrour).

Aby zagrać chudego, uzależnionego od heroiny Rentona, Ewan McGregor miał prostą dietę polegającą na braku alkoholu i produktów mlecznych. Uzyskanie pożądanej wagi zajęło mu 2 miesiące.

Kevina McKidda, grającego Tommy'ego, nie ma na plakacie, ponieważ zdjęcia do niego rozpoczynały się w dzień, w którym Kevin wraz z żoną miał lecieć na wakacje do Tunezji.

W 2004 roku film zajął 3 miejsce w rankingu przeprowadzonym przez magazyn "Total Film" na najlepszy brytyjski film wszech czasów.

Film znalazł się na liście 50 filmów, które trzeba zobaczyć przed śmiercią, ogłoszonym w 2006 roku przez brytyjską telewizję Channel 4.

Film Trainspotting jest nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule. W 2006 roku Irvine Welsh wydał kontynuacje pt. "Porno". W celach promocyjnych odwiedził także Polske

Przed wydaniem filmu w Ameryce, pierwsze minut filmu musiano nagrać jeszcze raz, aby szkocki akcent był bardziej wiarygodny.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC