FILM

Park Jurajski 3 (2001)

Jurassic Park III
Inne tytuły: Park Jurajski III, Jurassic Park 3

Ciekawostki

Do roli Coopera byli brani pod uwagę: Stellan Skarsgard, Steve Buscemi i Tony Shalhoub. Ostatecznie rolę otrzymał John Diehl.

Teren wykopalisk pokazany na początku filmu to w rzeczywistości sfilmowane w 2001 roku obszary prac wykopaliskowych doktora Hornera. Odkryto wtedy szczątki kilku dużych Tyranozaurów i paru Hadrazaurów.

Film kręcono w Los Angeles, Południowej Pasadenie i Universal City (Kalifornia, USA), Orlando (Floryda, USA), Wendover (Utah, USA), stanie Nevada (USA) oraz na Hawajach (USA).

Film kręcono od 30 sierpnia 2000 roku do 20 stycznia 2001 roku.

Początkowo w filmie miał zagrać ponownie Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Jednak w pierwszych dniach zdjęć Goldblum złamał nogę. Zadecydował wtedy, że wycofa się z produkcji, twierdząc, że nie będzie to miało zbyt wielkiego znaczenia dla scenariusza.

Brązowa ciężarówka doktora Granta z logo Museum of the Rockies i Montanta State University naprawdę należy do doktora Jacka Hornera, paleontologa i konsultanta przy filmie, który był pierwowzorem postaci Granta.

Spinozaur był największym ruchomym robotem (tzw. animatronic) jaki kiedykolwiek powstał. Ważył 12 ton i był sterowany hydraulicznie (co umożliwiło kierowanie nim, podczas gdy był całkowicie zanurzony w wodzie).

Ekipa zużyła ponad 1000 litrów owsianki, która miała symulować odchody Spinozaura.

Trevor Morgan grający Erica Kirby'ego wystąpił w 1998 roku w filmie "Barney's Great Adventure", którego fragment został tu wykorzystany.

Kilka sekwencji w filmie to niewykorzystane sceny z dwóch pierwszych "Parków Jurajskich". Są to np. klatka z pterodaktylami i motyw z tratwą na rzece.

Sam Neill miał zagwarantowane w kontrakcie że Australijsko-Azjatycka premiera filmu odbędzie się w jego rodzinnym mieście Dunedin na Nowej Zelandii.

W oryginalnym scenariuszu postać Udesky'ego (Michael Jeter) miała się nazywać "Ordesky".

W oryginalnym scenariuszu zamiast Spinozaura w filmie pojawić miał się Baronyx, który był dinozaurem blisko z nim spokrewnionym. Obydwa gady wyglądały praktycznie tak samo, z tym że Baronyx był troszkę mniejszy i nie miał "płetwy" na grzbiecie. Joe Johnston chciał dinozaura nie spokrewnionego z T-Rexem. Mimo, iż Baronyx ogromnie różnił się od Tyranozaura, wybrano Spinozaura ze względu na jego dziwaczny wygląd, jakiego nie miał żaden inny mięsożerca.

Zdjęcia do filmu zaczęto zanim dokończono scenariusz.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC