FILM

Iniemamocni (2004)

Incredibles, The

Ciekawostki

Wymyślenie imion dla bohaterów kreskówki "Iniemamocni" okazało się nie lada przedsięwzięciem, bowiem za każdym razem, kiedy twórcy wpadali na dobry pomysł, okazywało się, że takie imię nosi już bohater jakiegoś komiksu.

Brad Bird (reżyser) wyreżyserował również kilkanaście odcinków serii o Simpsonach. do których widać w filmie wyraźne odwołania.

Wszyscy Iniemamocni mają niebieskie oczy, a tylko Elastyna ma brązowe oczy.

Brad Bird w padł na pomysł filmu w latach 90 opierając go na własnym przykładzie pogodzenia rodziny i kariery.

John Barry miał napisać muzykę do filmu.

"Iniemamocni" są szóstym filmem Pixara.

Postać Edny, kobiety od kostiumów, jest nawiązaniem do Edith Head, która pracowała w studiu jako projektant kostiumów przez ponad 50 lat.

Pełne imię dyrektora Dash brzmi John Walker (jak widzimy na tablicy w jego biurze). Jest to aluzja do producenta Johna Walkera.

Jest to pierwszy film Pixaru oceniony w USA na kategorię wiekową wyższą niż G; w tym przypadku - PG (Parentail Guard - pod kontrolą rodziców). W Polsce odpowiednikiem PG jest "dozwolony od lat 12".

Jednym z największych wyzwań dla animatorów pracujących przy "Iniemamocnych" było stworzenie realistycznych włosów bohaterów. Specjalnie dla potrzeb tego filmu opracowano program, który symuluje ruch włosów w każdych warunkach. Efekt końcowy jest zdumiewający.

To pierwszy film Pixara poruszający tak nieobecne w kreskówkach tematy, jak emerytura czy procesy sądowe.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC