FILM

Sala samobójców (2011)

Pressbook

Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko.

„Ona” zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do „Sali samobójców”, miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze…

„Sala samobójców” to film Jana Komasy jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. Pierwszy raz udało się w Polsce stworzyć film, w którym wirtualny świat awatarów jest równie ważny, jak rzeczywista gra aktorów. Ponad rok powstawało animowane, drugie życie głównego bohatera - Dominika. Szokująca historia i genialne aktorstwo sprawiają, że jest to film tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Sala samobójców - film, który przekracza granice wyobraźni!

JAKUB GIERSZAŁ
Urodził się w 1988 roku w Krakowie, ale, gdy miał zaledwie kilka miesięcy, jego rodzina przeprowadziła się do Niemiec. Do Polski wrócił po jedenastu latach i trafił do liceum w Toruniu. Obecnie jest na trzecim roku Szkoły Teatralnej w Krakowie. Początkowo chciał studiować malarstwo, ale miał wątpliwości. Zdaje sobie sprawę, że aktorstwo nie musi być drogą na całe życie, ale teraz czuje, że zmierza we właściwym kierunku. Kocha kino. Bardzo ceni sobie Jamesa Deana, Marlona Brando i Ala Pacino. Imponują mu nie tylko kunsztem aktorskim. Rola w filmie „Wszystko, co kocham” była jego debiutem.

ROMA GĄSIOROWSKA
Aktorka zadebiutowała w 2003 r. na deskach Teatru Rozmaitości rolą w przedstawieniu „Disco Pigs” w reżyserii Krzysztofa Jaworskiego. W tym samym roku zadebiutowała także fabularnie pod okiem Jerzego Stuhra w filmie „Pogoda na jutro”. Ostatnio mogliśmy obejrzeć jej niezwykłe oblicze w „Wojnie polsko-ruskiej” Xawerego Żuławskiego.

AGATA KULESZA
W roku 1994 ukończyła warszawską PWST, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Już długo przed studiami miała doświadczenia aktorskie. W roku 1984 pojawiła się w produkcji dla młodzieży „Żegnaj Rockefeller”. Aktorka związana jest z teatrem Dramatycznym. Tu grała u Piotra Cieplaka, Agnieszki Glińskiej, Andrzeja Domalika, Piotra Cieślaka. praktycznie od samego początku kariery bardzo aktywnie udziela się w dubbingu. Jej głos możemy usłyszeć w polskich wersjach językowych choćby takich produkcji jak „Ruchomy zamek Hauru”, „Mikołajek”, „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”, „Charlie i fabryka czekolady” i inne. Na dużym ekranie wystąpiła w „Człowieku z…”, „Moich pieczonych kurczakach”, „Cudownie ocalonym”, „Co słonko widziało” i innych. Za rolę Magdy w filmie Moje pieczone kurczaki Iwony Siekierzyńskiej otrzymała Jantar XXI KSF „Młodzi i Film” (Koszalin 2002) oraz statuetkę Jańcia Wodnika na X Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” (Września 2003). W 2007 roku za rolę Krystyny w etiudzie Anny Kazejak-Dawid „Kilka prostych słów” została nagrodzona podczas Tygodnia Kina Europejskiego OFF/ON w Warszawie oraz na Przeglądzie TOFIFEST w Toruniu. Ostatnio mogliśmy ją oglądać w komedii Anny Kazejak-Dawid „Skrzydlate świnie”.

KRZYSZTOF PIECZYŃSKI
Aktor filmowy i teatralny. W roku 1980 ukończył PWST w Krakowie. W przedstawieniu dyplomowym zagrał Hortensja w „Poskromieniu złośnicy” w reż. Anny Polony. Po studiach związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Debiutował w roli Kordiana w reż. Bohdana Cybulskiego. Grał także w wielu przedstawieniach w Teatrze Telewizji. Pod koniec studiów debiutował na małym ekranie. Zagrał Bronka Talara w pamiętnym serialu Jana Łomnickiego „Dom”. Rola Marka w dramacie Barbary Sass „Krzyk” (1982) to debiut kinowy Pieczyńskiego. W 1984 roku aktor wcielił się w dziennikarza piszącego artykuł o zmarłym pisarzu-legendzie w „Idolu” Feliksa Falka. Rola w filmie „Wielki bieg” (1986) Jerzego Domaradzkiego, zaowocowała nagrodą dla Pieczyńskiego na FPFF w Gdyni. W tym samym roku został uhonorowany Złotymi Lwami Gdańskimi za portret młodego polskiego inteligenta w „Jeziorze Bodeńskim” Janusza Zaorskiego.
W 1986 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1989 roku wystąpił w nominowanym do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia dramacie Rolanda Joffé „Twórcy cieni” z Paulem Newmanem. Grał także w thrillerze z Keanu Reevesem, Morganem Freemanem i Rachel Weisz pt. „Reakcja łańcuchowa” (1996) Andrew Davisa oraz „House of Frankenstein” (1997) Petera Wernera i „Fallout” (1998) Redneya McDonalda.
Po powrocie do kraju zagrał m.in. u Jan Jakub Kolskiego w „Daleko od okna” (2000). Drugoplanowa rola policjanta została uhonorowana nagrodą na FPFF w Gdyni oraz nominacją do Orła, Polskiej Nagrody Filmowej. Pieczyński zagrał także zakonnika w znakomitym „Jasminum” (2005) Kolskiego. Za tę rolę w „Jutro będzie niebo” (2001) aktor odebrał kolejną nagrodę na FPFF w Gdyni. Pieczyński był szefem sopockiej mafii w „Reichu” (2001) Władysława Pasikowskiego i zwierzchnikiem służb specjalnych w „Karierze Nikosia Dyzmy” (2002) Jacka Bromskiego. Wystąpił również w międzynarodowych produkcjach: „Boże skrawki” (2001) Yurka Bogayevicza, „Pianista” (2002) Romana Polańskiego i „Jan Paweł II” (2005) Johna Kenta Harrisona. Za rolę Generała Sikorskiego w filmie „Generał. Zamach na Gibraltarze” (2009) był nominowany do nagrody Złota Kaczka.

KINGA PREIS
W 1996 roku ukończyła wrocławską PWST. Jest aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu. Za swe teatralne wystąpienia zyskała wiele nagród. W 2001 roku czytelnicy miesięcznika Film przyznali jej Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Za role w „Poniedziałku” i w „Ciszy” przyznano jej nagrody na FPFF w Gdyni. W 2006, została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przeznaczonej dla „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. Zagrała między innymi w takich filmach, jak „Ogród Luizy”, „Cztery noce z Anną”, „Dom zły” czy „Joanna” Feliksa Falka.

JAN KOMASA
Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współtwórca noweli „Oda do radości”, za którą dostał wspólnie z Maciejem Migasem i Anną Kazejak-Dawid Nagrodę Specjalną Jury XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Twórca spektaklu teatralnego kręconego „Golgota Wrocławska”.
„Sala samobójców” jest debiutem pełnometrażowym Jana Komasy, współtwórcy głośnej „Ody do radości".
Zrealizowany na zaliczenie II roku Łódzkiej Szkoły Filmowej krótkometrażowy film „Fajnie, że jesteś”, został wybrany spośród ponad tysiąca tytułów do konkursu w sekcji Cinefondation festiwalu w Cannes (2004), gdzie otrzymał III nagrodę. W jego dorobku znajdują się filmy reklamowe oraz teledyski, m.in. Pezeta i Noona. Za scenariusz „Ody do radości” otrzymał (wspólnie z Anną Kazejak i Maciejem Migasem) pierwszą nagrodę w Konkursie Scenariuszowym Akson Studio. Film był wielokrotnie nagradzany na FPFF w Gdyni (2005), w Koninie (2005), Młodzi i Film w Koszalinie (2006) i Houston (2007).

RADOSŁAW ŁADCZUK
Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi oraz kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu. Za zdjęcia do „Melodramatu” otrzymał nominację do Students Academy Award, Los Angeles (2006).

MICHAŁ JACASZEK
Kompozytor. Autor i producent muzyki elektorakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Muzyczna przygoda urodzonego w 1972 roku Michała Jacaszka rozpoczęła się od dźwiękowych ilustracji poezji na antenie toruńskiego Radia Sfera, z którym związał się studiując Konserwację Zabytków na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W wyniku tych spotkań powstały stworzone wspólnie z poetą Waldemarem Ślefarskim projekty: Wiersze zmieszane i Rocznik dźwiękowy. Efektem współpracy z poetką i piosenkarką Miłką Malzhan był retro jazzowy album Sequel. Kolejnym projektem był Lem Koncept, którego inspiracją były Bajki Robotów. Nastepne albumy Jacaszka – Treny i Pentral – to połączenie muzyki klasycznej z elektroniką i żywymi dźwiękami strzelistych wnętrz gdańskich kościołów. Muzyka Jacaszka niezmiennie zachowuje niezwykle osobisty i oryginalny charakter. Jacaszek wyrasta na jednego z najciekawszych krajowych twórców muzyki elektroakustycznej. Każdy jego projekt dowodzi, że jest twórcą nieustannie poszerzającym swoje artystyczne horyzonty.

DOROTA ROQUEPLO
Kostiumograf teatralna i filmowa. Absolwentka Szkoły Projektowania i Kostiumu w Paryżu. Jest autorką kostiumów do kilkudziesięciu filmów, m. in. do: „Prowokatora” w reżyserii Krzysztofa Langa (nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), „Chłopaki nie płaczą” w reżyserii Olafa Lubaszenki (Orzeł, Polska Nagroda Filmowa), „U Pana Boga za piecem” w reżyserii Jacka Bromskiego, „Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego (nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), „Pręgi” w reżyserii Magdaleny Piekorz (nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), „Plac Zbawiciela” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, „Lejdis” Tomasza Koneckiego i „Idealny facet dla mojej dziewczyny”.

ALINA JANERKA
Charaketryzator. Była odpowiedzialna za charakteryzację przy filmie Maxa Farboerboecka pt. Aimee & Jaguar „Joanna” na FPFF. Robiła charakteryzację m.in. w „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, „Fundacji” Filipa Bajona czy „Zwerbowanej miłości” Tadeusza Króla. Ponadto współpracowała przy filmie Jana Jakuba Kolskiego „Afonia i pszczoły”.

KATARZYNA FILIMONIUK
Scenograf. Odpowiedzialna za scenografię przy filmie Dariusza Gajewskiego „Lekcje Pana Kuki”, pracowała przy komedii Tomasza Koneckiego pt. „Idealny facet dla mojej dziewczyny” oraz uznamy filmie „Generał. Zamach na Gibraltarze” w reżyserii Anny Jadowskiej, była drugim scenografem przy filmie Jacka Koprowskiego „Mistyfikacja”. Współpracowała także przy serialu telewizyjnym Adka Drabińskiego „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

OLGA SZABLEWICZ-PISUK
Grafik, animator i reżyser animacji. Ukończyła wydział Wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowała w dziale grafiki Canal+ Polska. Jako freelancer realizowala liczne projekty reklamowe miedzy innymi dla Gazety Wyborczej, kanału Discovery. Zdobyła I miejsce w kategorii „Best made for TV film promo” Promax 2007 r. W Orka Film Studio pracowała w zespole Crazy Sardine na stanowisku animator 3D i supervisor 3D. Brała udział w pracy nad takimi projektami filmowymi jak: „Ile waży koń trojański” reż. Juliusz Machulski, „Wojna polsko-ruska” reż. Xawery Żuławski, „Tiirick” reż. Jan Hryniak, suprevisorowała prace VFX w filmach „Wszystko co kocham” reż. Jacek Boruch i „Kołysanka” reż. Juliusz Machulski.

ADAM TORCZYŃSKI – VFX 3D Supervisor
Reżyser animacji, specjalista od efektów specjalnych 3D. Realizował liczne projekty w największych i najbardziej prestiżowych studiach postprodukcyjnych. Pracował jako Supervisor 3D przy filmach: „Hania” Janusza Kamińskiego, „Ile waży końc Trojański” i „Kołysanka” Juliusza Machulskiego. Oprócz filmów sprawdził się w świecie reklamy pracując dla MTV, Carrefour, Hippo , Żywiec oraz wiele innych. Jego talent możemy podziwiać także w grach komputerowych: pełnej akcji „Painkiller I”, strategicznej „Raise of Nations”, połączeniu gry akcji a MMOG „Gods & Heros” i innych. Nagordzony w Ogólnopolskim Konkursie Reklamy – Kreatura 2009 za reklamę Orange Loteria.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC