FILM

Thor (2011)

Inne tytuły: God of Thunder, Mighty Thor, Thor 3D

Pressbook

Paramount Pictures i Marvel Entertainment mają przyjemność zaprezentować długo oczekiwaną adaptację kultowego komiksu “Thor”, przedstawiającą ziemskie perypetie kolejnego legendarnego superbohatera z panteonu wydawnictwa Marvel. Akcja filmu rozgrywa się zarówno we współczesnej przestrzeni ziemskiej, jak i tajemniczej krainie Asgard, z której Thor, władający ogromną siłą ale arogancki w zachowaniu bohater zostaje wygnany za zachowanie mające doprowadzić do rozbudzenia starego konfliktu. Miejscem zsyłki Thora jest Ziemia, na której superbohater, pozbawiony swojej szczególnej mocy musi żyć jak zwykły śmiertelnik. Kiedy jednak jeden z najbardziej niebezpiecznych czarnych charakterów wysyła swoje mroczne siły aby zaatakowały Ziemię, Thor ma okazję sprawdzić w działaniu, co oznacza bycie super herosem.

“Thor” to opowieść o mitycznej podróży bohatera: od bycia rozpieszczanym, nieodpowiedzialnym księciem, którego przeznaczeniem jest odziedziczenie tronu, do pokornego superbohatera, który w działaniu udowadnia, że ma prawo przewodzić swojemu ludowi.

Paramount Pictures i Marvel Entertainment mają przyjemność zaprezentować Państwu najnowszą produkcję Marvel Studios, wyreżyserowany przez Kennetha Branagha film “Thor”, w którego obsadzie znaleźli się Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgard, Kat Dennings, Clark Gregg, Colm Feore, Ray Stevenson, Idris Elba, Jaimie Alexander, Tadanobu Asano, Joshua Dallas, a także Rene Russo i Anthony Hopkins jako Odin. Autorami scenariusza na podstawie pomysłu J. Michaela Straczynskiego i Marka Protosevicha są Ashley Edward Miller & Zack Stentz i Don Payne. Producentem filmu jest Kevin Feige. W roli producentów wykonawczych wystąpili Alan Fine, Stan Lee, David Maisel, Patricia Whitcher i Louis D’Esposito. Autorem zdjęć jest Haris Zambarloukos, BSC, scenografii Bo Welch. Montażu dokonał Paul Rubell, A.C.E. Kostiumy do filmu zaprojektowała Alexandra Byrne. Nadzór muzyczny nad projektem sprawował Dave Jordan, muzykę skomponował Patrick Doyle.

W 1962 roku legendarny dziś tandem - Stan Lee i Jack Kirby przedstawili rzeszy wiernych czytelników komiksów Marvela swoją najnowszą produkcję The Mighty Thor, wprowadzając do obiegu nową, kultową postać superbohatera władającego młotem o szczególnej mocy. Pomimo dziwnie brzmiącego imienia i nietypowej scenerii wydarzeń odwołującej się do nordyckiej mitologii, historia Thora oparta była na znanych od wieków, zakorzenionych w historii odwiecznych konfliktach: syn, który traci cierpliwość starając się udowodnić ojcu swoją wartość, noszący głęboką urazę brat, a w tym wszystkim kobieta, która pomaga mężczyźnie spojrzeć na świat innymi oczami. Królewska krew, zaprzysiężona zemsta, wybujała duma, która może doprowadzić do upadku, te właśnie elementy znalazły swoje miejsce w opowiedzianej na kartach komiksu historii, którą następnie twórcy filmu postanowili przenieść na ekran.

Producent filmu i jednocześnie prezes Marvel Studios, Kevin Feige, wspomina, jak Stan Lee wraz z Jackiem Kirby po stworzeniu plejady innych herosów wpadli na pomysł - ‘Stwórzmy boga - a potem niech jego boskość stoczy się na ziemię!’ W genialnym posunięciu przyjrzeli się bliżej mitologii nordyckiej, z którą większość czytelników nie była tak zaznajomiona jak z mitologią grecką, czy rzymską. Do tego dobudowali historię, w której bohaterowie są szczególnie ludzcy – pomimo nadludzkiej mocy pozwalającej im sprowadzać burzę, wywoływać grzmoty i pioruny muszą się zmagać z całkiem przyziemnymi problemami. Mają niepozałatwiane sprawy rodzinne – jak ma to miejsce w przypadku walczących ze sobą braci - Thora i Loki. Historia tego superbohatera to tak naprawdę rozgrywający się dramat rodzinny, którego bohaterowie są równie niedoskonali jak przeciętny śmiertelnik i to właśnie sprawia, że zarówno czytelnik, jak i widz mogą identyfikować się z tymi postaciami Marvela.

Jak zauważa reżyser filmu i wielbiciel komiksu Marvela: “sukces połączenia postaci Marvela z mitologią nordycką polega na zrozumieniu wymiaru ludzkiego, który znajduje się w centrum każdej z opowieści. Ten właśnie wymiar spina wszystko i sprawia, że są to tak przejmujące historie.

W podobnym tonie wypowiada się producent Feige: “czasami nie ma znaczenia, czy jesteś wszechmocnym potentatem, czy synem Odina, czy jeszcze kimś innym. Problemy, z którymi przychodzi ci się zmagać są takie same – musisz pokonać w sobie niedoskonałości, które sprawiają, że jesteś po prostu jednym z nas.”

Feige dodaje: “Do opowiedzenia naszej filmowej historii idealnie nadawał się Kenneth Branagh, na którego wybór zdecydowała się wytwórnia Marvel. Jak ktoś powiedział, komiksy to nic innego jak współczesna mitologia a Ken Branagh jest tą osobą, która jak nikt inny potrafi interpretować tego rodzaju literaturę. W głębi duszy jest on utalentowanym gawędziarzem, a na tym właśnie zależało nam, kiedy poszukiwaliśmy do naszego projektu reżysera. Przed wiekami tego rodzaju opowieści przekazywano sobie ustnie z pokolenia na pokolenie przy ognisku - podobnie jest dzisiaj, tyle że zamiast ognia mamy światło projektora.”

Australijski aktor CHRIS HEMSWORTH (Thor) szybko zyskuje sobie pozycję jednego z gorących nazwisk Hollywood. Jego amerykańskim debiutem była rola George’a Kirka w “Star Treku”, u boku Chrisa Pine’a, Erica Bany i Karla Urbana. Aktora wkrótce można będzie oglądać na ekranach w remake’u “Czerwonego świtu” /Red Dawn/, w roli, którą oryginalnie zagrał w 1984 roku Patrick Swayze. Kolejny film z jego udziałem to “Domek w lesie” /Cabin in the Woods/ z udziałem Richarda Jenkinsa i Bradley’a Whitforda. W tym roku Hemsworth rozpocznie również pracę przy produkcji „Marvel Studios’ The Avengers”, w której ponownie wcieli się w postać Thora.
Hemsworth zyskał sobie popularność w rodzimej Australii występując w popularnym serialu telewizyjnym “Home and Away.” Tam też wystąpił w telewizyjnych produkcjach “Fergus McPhail”, “The Saddle Club”, “Marshall Law”, “Guinevere Jones” i “Neighbours.

NATALIE PORTMAN (Jane Foster) jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa została w tym roku laureatką Nagrody Akademii® za rolę w filmie Darrena Aronofsky’ego “Czarny łabędź /Black Swan/. Za swoją kreację Portman otrzymała również statuetkę Złotego Globu oraz nagrody BAFTA, Screen Actors Guild i Critics Choice. Wkrótce można ją będzie zobaczyć w produkcji Davida Gordona Greena “Your Highness” oraz “Hesher”, którego była również producentką.
W swoim filmowym dorobku aktorka ma ponad 25 ról filmowych. Już we wczesnej młodości udowodniła jak ogromnym talentem aktorskim dysponuje, kiedy to w niezwykle dojrzały sposób zagrała rolę 10 letniej ‘asystentki’ seryjnego mordercy (Jean Reno) w filmie Luca Bessona „Leon zawodowiec” /The Professional/. Ten spektakularny debiut zachęcił do współpracy innych reżyserów, wynikiem czego były kolejne role młodej aktorki w obrazie Michaela Manna „Heat”, a później w „Beautiful Girls”, wyreżyserowanym przez Woody’ego Allena „Wszyscy mówią kocham cię” /Everyone Says I Love You/ oraz filmie Tima Burtona „Marsjanie atakują” /Mars Attacks/. Portman stała się gorącym nazwiskiem Hollywood, od kiedy jako królowa Amidala pojawiła się w kolejnych częściach kosmicznej trylogii George’a Lucasa „Gwiezdne wojny” – „Star Wars: Episode I —The Phantom Menace” (trzeci w historii kina najlepiej zarabiający film), „Star Wars: Episode II — Attack of the Clones” oraz „Star Wars: Episode III”. Jej filmografia to również takie tytuły jak “Wszędzie byle nie tu” /Anywhere But Here/ (nominacja do Złotego Globu ®), “Gdzie serce twoje” /Where the Heart Is/, “Wzgórze nadziei” /Cold Mountain/, “Powrót do Garden State” /Garden State/, “Bliżej” /Closer/ (nominacja do Oscara ® i Złotego Globu ®), “Free Zone,” “V jak vendetta” /V for Vendetta/, “Zakochany Paryż” /Paris je t’aime/, “Duchy Goi” /Goya’s Ghosts/, “Jagodowa miłość” /My Blueberry Nights/, “Kochanice króla” /The Other Boleyn Girl/, “Zakochany Nowy Jork” /New York, I Love You/ oraz “Bracia” /Brothers/.
Natalie Portman jest również aktorką dramatyczną. Zagrała między innymi w inscenizacji Mike’a Nicholsa “Mewy,” z udziałem Meryl Streep, Kevina Kline’a i Philipa Seymour Hoffmana, a także broadway’owskiej produkcji “Dzienników Anny Frank” /The Diary of Anne Frank/.
Portman jest również scenarzystka, reżyserką i producentką. Ma w swoim dorobku między innymi obraz “Eve”, który wyreżyserowała na podstawie własnego scenariusza oraz krótkometrażowy “Zakochany Nowy Jork” /New York I Love You/.

Tworzenie kreacji aktorskich pełnych pasji, zaangażowania i emocjonalnej przenikliwości stało się wizytówką RENE RUSSO (Frigga). Taką można ją zobaczyć w prezentowanym obecnie „Thorze”, tak też zagrała u boku Dennisa Quaida w komedii „Twoje, moje i nasze” /Yours, Mine & Ours/. Wcześniej w swojej karierze aktorka wystąpiła między innymi obok Mela Gibsona w dwóch częściach „Zabójczej broni” - 3 & 4, jak również partnerowała mu w filmie Rona Howarda „Okup”. Russo ma w swoim filmowym dorobku takie produkcje jak: „Afera Thomasa Crowna” /The Thomas Crown Affair/, „Tin Cup” z Kevinem Costnerem, „Dorwać Małego” /Get Shorty/ z Johnem Travoltą, Gene Hackmanem i Danny DeVito, „Epidemia” /Outbreak/ z Dustinem Hoffmanem i Morganem Freemanem, „Na linii ognia” /In the line of Fire/ z Clintem Eastwoodem oraz „Kumpel” /Buddy/.
Russo debiutowała w przeboju komediowym „Pierwsza liga” /Major League/, gdzie zagrała u boku Toma Berengera i Charliego Sheena. Jej kolejnymi filmami były: „Pan Przeznaczenie” /Mr. Destiny/, „Freejack”, do którego scenariusz napisał jej mąż Dan Gilroy oraz „Dobry gliniarz” /One Good Cop/ z Michaelem Keatonem.

ANTHONY HOPKINS (Odin) to obecnie jedna z największych indywidualności świata filmu. Laureat licznych nagród branży filmowej, w tym najbardziej prestiżowego wyróżnienia – Oscara® za pierwszoplanową rolę męską - Hannibala Lectera – w filmie Jonathana Demme’a “Milczenie owiec” /The Silence of the Lambs/. Ta niezapomniana kreacja przyniosła Hopkinsowi również nagrodę BAFTA oraz kilka wyróżnień przyznawanych przez krytyków filmowych. Aktor jeszcze trzykrotnie nominowany był do Oscara®. To prestiżowe wyróżnienie przyniosły mu obrazy “Okruchy dnia” /The Remains of the Day/ Jamesa Ivory, „Nixon” Olivera Stone’a oraz “Amistad” Stevena Spielberga.
W swoim niezwykle bogatym filmowym dorobku Hopkins ma role między innymi w takich produkcjach jak: “Cienista dolina” /Shadowlands/, “Powrót do Howard’s End” /Howard’s End/, “Dracula”, “Chaplin,” “Wichry namiętności” /Legends of the Fall/, “Picasso – twórca i niszczyciel” /Surviving Picasso/; “Lekcja przetrwania” /The Edge/, “Maska Zorro” /The Mask of Zorro/, “Joe Black” /Meet Joe Black/, “Instynkt” /Instinct/, “Tytus Andronikus” /Titus/, kontynuację roli Hannibala Lectera “Hannibal” i “Czerwony Smok” /Red Dragon/, “Bad Company”, “Piętno” /The Human Stain/, “Aleksander” /Alexander/, “Dowód” /Proof/, “Wszyscy ludzie króla” /All the King’s Men/, “Beowulf” oraz „Słaby punkt” /Fracture/.
Hopkins jest również utytułowanym aktorem dramatycznym i telewizyjnym (2 nagrody Emmy®).
W 1993 roku otrzymał z rąk królowej brytyjskiej Elżbiety II tytuł szlachecki.

KENNETH BRANAGH (Reżyser) to obecnie jeden z najbardziej uznanych twórców filmowych na świecie. Jako aktor czy reżyser, jego pracę zawsze cechuje najwyższa jakość artystyczna, przenikliwość i ogromne zaangażowanie.
Przez zakończeniem pracy nad „Thorem” Branagh zakończył produkcję filmu “My Week with Marilyn”, w którym na ekranie partnerowali mu Michelle Williams, Emma Watson, Dame Judi Dench i Julia Ormond.
Debiutem Branagha za reżyserskim sterem była filmowa adaptacja sztuki szekspirowskiej “Henryk V”, w której również wystąpił. Nominacje do licznych nagród, w tym Nagrody Akademii® sprawiły, że znany dotąd bardziej jako aktor, Branagh zaczął otrzymywać kolejne propozycje reżyserskie. Wkrótce też wyszły spod jego ręki takie filmy jak “Umrzeć powtórnie” /Dead Again/, “Przyjaciele Petera” /Peter’s Friends/, kolejna adaptacja szekspirowska “Wiele hałasu o nic” /Much Ado About Nothing/, “Frankenstein” /Mary Shelley’s Frankenstein/ oraz czarno-biały obraz “W środku mrocznej zimy” /A Midwinter’s Tale/. Z repertuaru szekspirowskiego Branagh wyreżyserował jeszcze entuzjastycznie przyjętego przez krytykę “Hamleta” (cztery nominacje do Oscara®), “Stracone zachody miłości” /Love’s Labour’s Lost/ oraz „Jak wam się podoba” /As You Like It/. Spod jego ręki wyszła również adaptacja opery Mozarta “Czarodziejski flet” oraz „Pojedynek” /Sleuth/ na podstawie scenariusza Harolda Pintera.
Jako aktor zagrał role między innymi w takich produkcjach jak: “Miesiąc na wsi” /A Month in the Country/, “Othello”, “Fałszywa ofiara” /The Gingerbread Man/ Roberta Altmana, “Celebrity” Woody’ego Allena, “Alien Love Triangle”, “Bardzo Dziki Zachód” /Wild Wild West/, “Polowanie na króliki” /Rabbit Proof Fence/, “Harry Potter i komnata tajemnic” /Harry Potter and the Chamber of Secrets/, komedia “Radio na fali” /The Boat That Rocked/ oraz “Walkiria” /Valkyrie/.

Przez ostatnią dekadę KEVIN FEIGE (Producent) odgrywał kluczową rolę w dokonywaniu filmowych adaptacji komiksów Marvela, w tym odnoszącej ogromne sukcesy trylogii “Spider-Man” i “X-Men”. Pełniąc swoją obecną funkcję producenta i prezesa Marvel Studios, Feige nadzoruje wszystkie aspekty produkcji filmowej i rozrywkowej studio.W ostatnich latach niezwykle dochodowymi okazały się filmowe adaptacje “Iron Man 2” i jego pierwsza część “Iron Man”, a także „Hulk” /The Incredible Hulk/. Wcześniej w swojej karierze Feige występował w charakterze koproducenta filmów „X2: X-Men United”, w reżyserii Bryana Singera i „Daredevil”, z udziałem Bena Afflecka i Jennifer Garner. Jako kierownik produkcji zaangażowany był w projekt przeboju „Spider-Man”, w reżyserii Sama Raimiego, z obsadą: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe.
Po ukończeniu nauki w Wyższej Szkole Filmowo-Telewizyjne Uniwersytetu Południowa Kalifornia (University of Southern California’s School of Cinema-Television), Feige pracował dla Lauren Shuler Donner i Richarda Donnera w założonej przez nich i współpracującej z Warner Bros firmy Donners’ Company. W tym czasie pracował przy takich tytułach filmowych jak: “Wulkan” /Volcano/ (z Tommym Lee Jonesem) i “Masz widomość” /You’ve Got Mail/ (w reżyserii Nory Ephron, z udziałem Toma Hanksa i Meg Ryan). Wkrótce zajął stanowisko specjalisty d.s. opracowywania nowych projektów, które doprowadziło go ostatecznie do pozycji producenta stowarzyszonego filmu “X-Men”.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC