FILM

Moneyball (2011)

Pressbook

„Jeśli jakaś inna drużyna wygra mistrzostwa, to dobrze.
Niech piją szampana. Ale jeśli to my wygramy,
z naszym budżetem... może zmienić się wszystko.
I właśnie tego chcę. Chcę, żeby to miało jakieś znaczenie.”

Film wytwórni Columbia Pictures Moneyball oparty jest na historii życia Billy'ego Beane (Brad Pitt) – kiedyś gracza mającego szansę zostać gwiazdą baseballu, który po porażce zdecydował się na zostanie menadżerem drużyny. Przygotowując zespół do sezonu 2002, Billy musiał stawić czoła przygnębiającej prawdzie: jego drużyna Oakland A’s ponownie straciła najlepszych graczy na rzecz dużych klubów (i świetnych zarobków). Zdecydowany odnieść zwycięstwo, Billy podejmuje wyzwanie zmieniając zasady gry. Poszukuje współpracowników spoza świata baseballu, korzystając z odrzuconych przez innych teorii Billa Jamesa, a także zatrudnia Petera Branda (Jonah Hill), błyskotliwego ekonomistę, absolwenta Yale. Wspólnie, przewartościowują system, opierając się na statystycznych analizach, do tej pory ignorowanych przez działaczy drużyn baseballowych. Wspólnie dochodzą do zaskakujących wniosków i zaczynają stawiać na odstawionych na boczny tor graczy, którzy być może byli za starzy, ulegli zbyt wielu kontuzjom, czy po prostu sprawiali za dużo kłopotów... ale którzy posiadają umiejętności bardzo często za mało doceniane. Kiedy Billy i Peter rozwijają drużynę, ich nowe metody i stawianie na niepopularnych graczy, zaczynają drażnić starych wyjadaczy, media, fanów i ich własnego menedżera (Philip Seymour Hoffman), który odmawia współpracy. Ostatecznie eksperyment prowadzi nie tylko do zmian w sposobie gry, ale konsekwencji, które sprawią, że Billy zrozumie coś, co wykracza daleko poza samą grę i zaprowadzi go do nowego miejsca w życiu.

Columbia Pictures przedstawia produkcję Scotta Rudina / Michaela De Luci / Rachael Horovitz Moneyball. Reżyseria - Bennett Miller. Produkcja - Michael De Luca, Rachael Horovitz i Brad Pitt. Scenariusz - Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin na podstawie książki Michaela Lewisa. Producenci wykonawczy - Scott Rudin, Andrew Karsch, Sidney Kimmel i Mark Bakshi. Zdjęcia - Wally Pfister, ASC. Scenografia - Jess Gonchor. Montaż - Christopher Tellefsen, A.C.E. Kostiumy - Kasia Walicka Maimone. Muzyka - Mychael Danna.

W 2003, były makler Salomon Brothers, Michael Lewis, znany głównie z bestsellerów dotyczących biznesu i polityki - Liar’s Poker i The New New Thing – wydał książkę o baseballu, która tak naprawdę nie była poświęcona wyłącznie grze. Z pozoru była to opowieść o tym jak pewna niedofinansowana drużyna Oakland A’s podjęła się walki z niesprawiedliwym systemem dużych pieniędzy jakie rządzą drużynami baseballowymi. Tak naprawdę była to jednak fascynująca historia ludzi, którzy podjęli ryzyko i sprawili, że zespół złożony z mało popularnych graczy otrzymał szansę na udowodnienie swojego potencjału.

Książka Lewisa właśnie doczekała się adaptacji filmowej z Bradem Pittem w roli Billy'ego Beane, kierownika drużyny A’s – człowieka, który musiał nauczyć się inaczej myśleć i stworzyć takie nowe zasady, aby jego drużyna mogła konkurować z innymi. „Moneyball to klasyczna opowieść o przegranych,” mówi Pitt, który jest także producentem filmu. „Bohaterowie muszą stawić czoła systemowi. Czy uda im się przetrwać? Czy będą w stanie podjąć się rywalizacji? Nawet jeśli mają olbrzymi talent, jest on niszczony przez duże pieniądze. Ci ludzie zdecydowali się wszystko przewartościować. Postawić na nowo zdobytą wiedzę i sprawiedliwość.”

„Kiedy książka adaptowana jest na duży ekran, istnieją dwie możliwości: filmowcy albo ściśle trzymają się książki albo tworzą własną historię,” mówi autor. „Jeśli chodzi o Moneyball, naprawdę zastanawiałem się, jaką przyjmą metodę. Moja książka nie posiada pojedynczej narracji czy tego rodzaju dramatyzmu, jaki widzimy w filmach. Byłem naprawdę przyjemnie zaskoczony widząc, że scenarzyści i reżyser dokonali niemożliwego – nie tylko pokochałem ten film, ale byłem oszołomiony tym, jak dobrze wyraża treść mojej książki. Jest uczciwy i prawdziwie pokazuje to, co stało się z Billy'm, drużyną i co wspólnie osiągnęli.”

Filmowa historia jest bardzo bliska Bradowi Pittowi, jako aktorowi i producentowi. Aktor zagrał mnóstwo ról i często dokonywał zaskakujących wyborów – nigdy jednak nie wcielił się w taką postać jak Billy Beane, bardzo ambitnego człowieka w średnim wieku, którego napędza pragnienie wygranej – a co ważniejsze, chęć zmiany własnego życia. Determinacja Pitta związana z zagraniem tej postaci zaskutkowała m.in. zatrudnieniem reżysera Bennetta Millera nominowanego do Oskara® za swój debiutancki film Capote.

„Brad miał osobiste powody, żeby zrobić ten film,” mówi reżyser Bennett Miller. „W trakcie realizacji, Brad okazał się nie tylko wielkim aktorem – jest także świetnym współpracownikiem i producentem. Postrzegaliśmy ten film jako klasyczną opowieść o poszukiwaniu mądrości – jest coś poruszającego w ludziach odchodzących od konwencjonalnego i konformistycznego myślenia. Na pierwszy rzut oka, bohater Brada usiłuje po prostu wygrać rozgrywki, a tak naprawdę jest jeszcze coś innego, co stara się wypracować. To ponadczasowa opowieść.”

Wg scenarzysty Aarona Sorkina znanego m.in. jako autor The Social Network „Konieczność jest świetnym motywatorem. Billy Beane wiedział, że jeśli zagra tak jak Yankees na pewno przegra. Dlatego musiał zmienić zasady. A pierwsza osoba, która usiłuje się przebić, zawsze otrzymuje ciosy – od fanów, dziennikarzy sportowych, specjalistów od baseballu, menadżerów, a nawet historii.”

To, co Billy Beane i jego partnerzy wprowadzili w życie nie było tak naprawdę niczym nowym. Fani, statystyczni i matematyczni geniusze od dawna próbowali wprowadzić do sportu empiryczne rozumowanie. Ta koncepcja związana jest z historykiem baseballu Billem Jamesem, który wprowadził termin „sabermetrics”, aby opisać naukę związaną z analizą statystyczną, którą można wykorzystać, przewidując wartość danego gracza.”

„Praca z Billem Jamesem i innymi konsultantami przypominała rozwiązywanie problemu matematycznego,” komentuje Billy Beane. „Nagle zaczynasz rozumieć, jak otrzymać cztery z dwóch dwójek – rozumiesz, że istnieje racjonalny sposób na określenie tego dlaczego gracze i drużyna odnoszą sukcesy. Musimy pamiętać, że baseball był w dużej mierze postrzegany jako sport atletyczny, Bill James twierdził natomiast, że liczą się wyniki, a nie sposób, w jaki się je osiąga i to jak wyglądają gracze.”

„Michael Lewis uwielbia historie o niekonwencjonalnych myślicielach,” mówi reżyser. „Właśnie o tym opowiada Moneyball. Billy usiłuje zrobić coś bardziej znaczącego niż zwykłe wygranie meczu – chociaż nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, zanim tak naprawdę zacznie zmieniać zasady. I nagle okazuje się, że rozgrywki, które mogły wyglądać jak historia Dawida i Goliata, stają się nie tylko desperacką próbą wygrania meczu przez ambitnego menadżera. To próba udowodnienia czegoś, co wyjaśniłoby dlaczego życie Billy'ego obrało taki, a nie inny obrót. I jest to naprawdę poruszające.”

BRAD PITT (Billy Beane / producent) – jeden z najbardziej znanych aktorów swojego pokolenia, znany m.in. z ról w takich filmach jak Bękarty wojny (Inglorious Basterds), Przekręt (Snatch), Siedem (Seven), 12 małp (Twelve Monkeys) – nominacja do Oskara®, Podziemny krąg (Fighting Club), Joe Black (Meet Joe Black), Siedem lat w Tybecie (Seven Years in Tibet), Kalifornia (California), Wywiadzie z wampirem (Interview With the Vampire), Prawdziwy romans (True Romance), Uśpieni (Sleepers) czy Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (The Curious Case of Benjamin Button) – nominacja do Oskara®.

JONAH HILL (Peter Brand) szybko stał się jednym z najbardziej pożądanych talentów w Hollywood, m.in. dzięki roli w przeboju Supersamiec (Superbad). Od tej pory pozostaje w kręgu zainteresowań widzów bawiąc ich w komediach Funny People, Chłopaki też płaczą (Forgetting Sarah Marshall), 40-letni prawiczek (The 40-Year-Old Virgin) czy też użyczając głosu w filmach animowanych – Megamocny (Megamind), Jak wytresować smoka.

PHILIP SEYMOUR HOFFMAN (Art Howe) wystąpił ostatnio w filmie Idy marcowe (The Ides of March) w reżyserii George’a Clooneya. Pozostałe jego filmy to m.in. Radio na fali (Pirate Radio), Wojna Charliego Wilsona (Charlie Wilson’s War), Capote - Oskar® i Złoty Glob dla Najlepszego Aktora, Mission: Impossible III, Nadchodzi Polly (Along Came Polly), Wzgórze nadziei (Cold Mountain), Owning Mahowny, 25. godzina (25th Hour), Czerwony smok (Red Dragon), Punch-Drunk Love, U progu sławy (Almost Famous), Utalentowany pan Ripley (The Talented Mr. Ripley), Magnolia, The Big Lebowski, Boogie Nights czy Zapach kobiety (Scent of a Woman).

BENNETT MILLER (reżyser) został uhonorowany nominacją do nagrody Akademii® za swój debiutancki dramat Capote z Philipem Seymourem Hoffmanem w roli głównej. Za ten właśnie film, reżyser otrzymał także nominację do BAFTA. Miller jest ponadto autorem świetnie przyjętego dokumentu The Cruise, który został nagrodzony m.in. w sekcji International Forum na festiwalu filmowym w Berlinie.

WALLY PFISTER, ASC (zdjęcia) jest zdobywcą nagrody Akademii® za zdjęcia do filmu Christophera Nolana Incepcja (Inception). Współpracując z Nolanem, Pfister został trzykrotnie nominowany do Oskara® za swoją pracę przy takich filmach jak Batman Początek (Batman Begins), thriller Prestiż (The Prestige) oraz Mroczny rycerz (The Dark Knight). Inne obrazy w jego dorobku to Memento, Insomnia, Włoska robota (The Italian Job), Laurel Canyon czy The Hi-Line.

Pochodzący z Kanady MYCHAEL DANNA (muzyka) jest laureatem pięciu nagród Genie za muzykę do takich filmów jak Water, Ararat, Podróż Felicji (Felicia’s Journey), The Sweet Hereafter oraz Exotica. Inne produkcje w jego dorobku to m.in. Vanity Fair, Monsunowe wesele (Monsoon Wedding), Kama Sutra: A Tale of Love, Przejażdżka z diabłem (Ride with the Devil), Burza lodowa (The Ice Storm), Shattered Glass, Imaginarium doktora Parnassusa (The Imaginarium of Doctor Parnassus), Capote, Mała miss (Little Miss Sunshine) – nominacja do nagrody Emmy, Lakeview Terrace, animowane Na fali (Surf’s Up), Przerwana lekcja muzyki (Girl, Interrupted), 8 mm (8MM), thriller Chloe czy The Whistleblower.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC