FILM

Kot w butach (2011)

Puss In Boots
Inne tytuły: Kot w butach 3D, Puss in Boots: The Story of an Ogre Killer

Pressbook

W nadchodzącym sezonie synonimem przygody i świetnej zabawy będzie Kot w Butach, bohater najnowszej produkcji Wytwórni DreamWorks Animation – studio, pod którego szyldem powstały takie przeboje ostatnich lat jak „Shrek”, „Kung Fu Panda” oraz „Jak wytresować smoka” /How to Train Your Dragon/.

Na długo zanim widzowie mieli okazję poznać Shreka, owiany złą sławą, wyjęty spod prawa zawadiaka i łamacz niewieścich serc Kot w Butach (ANTONIO BANDERAS) dzięki odwadze i sprytowi zyskał sobie miano bohatera. Działając w drużynie z błyskotliwą Kitty (SALMA HAYEK) i bystrym ‘jajkiem’ – mózgiem operacji Humptym Dumptym (ZACH GALIFIANAKIS) Kot staje na czele drużyny, której celem jest walka o ocalenie miasta. Na ich drodze piętrzą się przeszkody, a jedną z nich jest duet nie przebierających w środkach zbirów - Jaś i Jadzia (BILLY BOB THORNTON i AMY SEDARIS). Tych dwoje nie spocznie dopóki nie uda im się pokrzyżować szyków Kota i jego drużyny.

Na ekranach czeka nas prawdziwa historia słynnego Kota, mitu o walecznym zwierzaku, no i naturalnie legendy nieodłącznej pary butów.

Reżyserem „Kota w butach” jest CHRIS MILLER. W roli producentów wystąpili JOE M. AGUILAR i LATIFA OUAOU. Producentami wykonawczymi są ANDREW ADAMSON i GUILLERMO DEL TORO. Scenariusz do filmu według pomysłu BRIANA LYNCHA, WILLA DAVIESA i TOMA WHEELERA napisał Tom Wheeler. Muzykę skomponował HENRY JACKMAN.

Chris Miller to urodzony filmowiec, któremu nie obce są wszelkie tajniki produkcji filmowej. W swojej karierze pracował jako animator, story artist, aktor i w końcu reżyser. Zanim dołączył do zespołu DreamWorks Animation Studio SKG odnosił sukcesy kręcąc filmy reklamowe i wideoklipy. Dla studio pracował przy scenariuszach produkcji “MrówkaZ” /Antz/, „Shrek”, „Shrek 2”, w końcu otrzymując prestiżową funkcję reżysera przy “Shreku Trzecim” /Shrek the Third/.

Pracując nad “Shrekiem 2” Miller po raz pierwszy zetknął się z niezapomnianą postacią futerkowego bohatera – Kota w Butach. Już wtedy mógł powiedzieć, że widzi przed Kotem świetlaną przyszłość. Jak sam mówi: „Kot w Butach był niewątpliwie częścią sukcesu “Shreka 2” i wiadomo było, że wcześniej czy później światła reflektorów padną na niego samego. To niezwykle pociągająca postać, której po prostu należała się własna historia. Nie ukrywam, że coś wyraźnie pchało mnie w stronę tego bohatera – taki mały, a z taką bogatą historią i niezliczoną liczbą przygód na koncie. Sam chciałem poznać odpowiedzi na kilka pytań, np. skąd futrzak wziął ten śpiewny akcent? Jakim sposobem zaczął chodzić w butach? No i skąd w ogóle się wziął?”

Miller dostrzegł w postaci Kota w Butach to, co miliony widzów na całym świecie – nieodparty urok, komiczne perypetie, a jednocześnie ujmujące, szarmanckie zachowanie. Ta mieszanka sprawiła, że był w nim magnetyzm niezbędny bohaterom wielkiego ekranu. Jak mówi reżyser: “Jest w Kocie coś szelmowskiego, co jest dla mnie i dla wielu innych osób niezwykle pociągające. A jednocześnie jest to postać o ogromnym sercu. Pomimo swojej mikrej postury to wielki bohater.”

Jednak “Kot w Butach” to nie tylko komediowa opowieść przygodowa. Jak zauważa producent Aguilar: “to również opowieść o przebaczeniu i braterstwie. W filmie poznajemy historię Kota i Humpty Dumpty’ego, którzy razem wychowywali się w hiszpańskim sierocińcu. Byli sobie bardzo bliscy, niemalże jak bracia, jednak zdarzyło się między nimi coś, co rozdzieliło ich ścieżki, stawiając jednocześnie Kota w negatywnym świetle. Od tego czasu Kot nie tylko został wyjęty spod prawa ale również napiętnowany przez swojego przyjaciela Humpty’ego. Z czasem ścieżki tych dwóch bohaterów ponownie się krzyżują, aby obaj mogli poradzić sobie z trudną przeszłością.”

Żeby jednak wszystko nie wydawało się śmiertelnie poważne do akcji wejdzie również element ‘żeński’ w osobie Kitty, najlepszej kotki-złodziejki w okolicy. Mając na ekranie trio kot-jajko-kot możemy się z pewnością spodziewać świetnej zabawy, komicznych sytuacji no i przygód z romantycznym uczuciem w tle.

Od czasu swojego debiutu na rynku amerykańskim w wysoko ocenionym przez krytykę filmie “Królowie Mambo” /Mambo Kings/, ANTONIO BANDERAS (Kot w Butach) zyskał sobie status jednej na największych gwiazd międzynarodowego kina. Od lat związany jest z filmem, telewizją i teatrem. Dał się także poznać jako reżyser kręcąc najpierw anglojęzyczny obraz „Wariatka z Alabamy” /Crazy in Aabama/, a następnie hiszpańskojęzyczny „Letni deszcz” /El Camino De Los Ingleses/. W uznaniu jego dorobku, w 2005 roku aktor został uhonorowany gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Sławy.

Głos Banderasa jako Kota w Butachach widzowie mogli usłyszeć po raz pierwszy w oryginalnej wersji drugiej części “Shreka”. Dzięki tej roli stał się natychmiast ulubieńcem widzów, czekających na jego kolejne perypetie w następnych częściach “Shrek Trzeci” /Shrek the Third/, świątecznej wersji „Pada Shrek” /Shrek The Halls/ oraz czwartym filmie serii „Shrek Forever”.

Banderas ma w swoim dorobku wiele znakomitych ról i tytułów filmowych. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami i aktorami. Zagrał m.in. w „Desperado” Robert Rodriqueza z Salmą Hayek oraz jego sequelu „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2” /Once Upon a Time in Mexico/ z Johnnym Deppem; „Grzesznej miłości” /Original Sin/ z Angeliną Jolie; „Evicie” Alana Parkera z udziałem Madonny (nominacja dla aktora do Złotego Globu). W swoim dorobku ma również takie tytuły jak: „Maska Zorro” /The Mask of Zorro/, „Legenda Zorro” /The Legend of Zorro/, „Wywiad z wampirem” z udziałem Toma Cruise’a i Brada Pitta, „Filadelfia” /Philadelphia/, „Dom dusz” /House of the Spirits/, „Femme Fatale”, trzy części „Małych agentów” /Spy Kids/, filmy „Wytańczyć marzenia” /Take the Lead/, „Trzynasty wojownik” /The 13th Warrior/, „Kumpel do bicia” /Play it to the Bone/ oraz „Ballistic” /Ballistic: Ecks vs. Sever/.

Dużą popularność przyniosły mu również wcześniejsze produkcje, szczególnie pięć filmów nakręconych w Hiszpanii wspólnie z reżyserem Pedro Almodovarem: „Labirynt namiętności” z 1982 roku, „Matador”, “Prawo pożądania”, “Kobiety na skraju załamania nerwowego” i „Zwiąż mnie”. Ostatnio, po 21-letniej przerwie obaj panowie nakręcili obraz “Skóra, w której żyję” /La Piel Que Habito/.

Urodzony w Maladze w Hiszpanii, Banderas uczęszczał do Szkoły Sztuk Dramatycznych w rodzinnym mieście. Z czasem przeniósł się do Madrytu, gdzie rozpoczął współpracę z prestiżowym Hiszpańskim Teatrem Narodowym. Tam też dla filmu odkrył go Pedro Almodovar.

Nominowana do Nagrody Akademii® SALMA HAYEK (Kitty) to niezwykle wszechstronna artystka, producentka i reżyserka. Nominacje do Oscara®, Złotego Globu, nagrody SAG i BAFTY przyniosła jej brawurowa kreacja tytułowej bohaterki w filmie "Frida" w reżyserii Julie Taymor. Aktorka pracuje obecnie nad najnowszą produkcją Olivera Stone'a "Savages" z udziałem Benico del Toro, Johna Travolty i Umy Thurman.

W ostatnim czasie z jej udziałem powstały filmy „Americano", hiszpańskojęzyczny „La Chispa de la Vida", komedia „Here Comes The Boom" oraz „Duże dzieci” /Grown Ups/ z udziałem Adama Sandlera. Aktorka wystąpiła gościnnie w serialu NBC „Rockefeller Plaza” /30 Rock/.

Za swój reżyserski debiut, produkcję „Zdarzył się cud” /The Maldonado Miracle/ Hayek otrzymała nagrodę Emmy. Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2003 roku.

W bogatej filmografii aktorki są między innymi takie tytuły jak: „Asystent Wampira” /The Vampire's Assistant/, „Samotne serca” /Lonely Hearts/, „Sexi pistols” /Bandidas/ z udziałem Penelopy Cruz, „Po zachodzie słońca” /After the Sunset/, wyreżyserowane przez Roberta Rodrigueza „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2” /Once Upon a Time in Mexico/, „Od zmierzchu do świtu” /From Dusk Till Dawn/ oraz „Desperado”, „Dogma" Kevina Smitha oraaz komedia „Polubić czy poślubić” /Fools Rush In/.

Od 2006 roku Hayek wraz Jose Tamezem prowadzi firmę producencką, która wyprodukowała między innymi cieszący się ogromną popularnością serial stacji ABC „Brzydula Betty” /Ugly Betty/.

Laureat Oscara®, utytułowany scenarzysta, aktor, reżyser i muzyk BILLY BOB THORNTON (Jaś) może pochwalić się imponującymi osiągnięciami w dziedzinie filmu, produkcji teatralnych i telewizyjnych. To charyzmatyczny i niezwykle utalentowany artysta cieszący się w pełni zasłużoną opinią jednego z najbardziej wziętych filmowców swojego pokolenia.

Thornton jest obecnie w rozkwicie swoich sił twórczych. Zakończył niedawno pracę nad thrillerem „W pogoni za zemstą” /Faster/, filmową adaptacją powieści Breta Eastona Ellisa „Informers” /The Informers/ oraz czarną komedią „Manure”. Wcześniej z jego udziałem powstały filmy: „Eagle Eye”, komedia „Facet od WF’u” /Mr. Woodcock/, „Ranczer w kosmosie” /The Astronaut Farmer/, „Szkoła dla drani” /School For Scoundrels/, „Światła stadionów” /Friday Night Lights/, „Alamo” , czarna komedia „Zły Mikołaj” /Bad Santa/, „Okrucieństwo nie do przyjęcia” /Intoreable cruelty/ oraz komedia Richarda Curtisa „To właśnie miłość” /Love Actually/.

Wcześniej w swojej karierze Thornton zagrał w 2001 roku w szelmowskiej komedii „Włamanie na śniadanie” /Bandits/, czarnej komedii braci Coen „Człowiek, którego nie było” /The Man Who Wasn’t There/ oraz dramacie „Monster’s Ball”. Każda z tych trzech kreacji przyniosła aktorowi znakomite recenzje i wszechstronne uznanie, co w rezultacie sprawiło, że Thornton został okrzyknięty przez National Board of Review Najlepszym Aktorem 2001 roku. „Człowiek, którego nie było” przyniósł mu nominację do Złotego Globu oraz nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Za rolę we „Włamaniu na śniadanie” aktor nominowany był również do Złotego Globu.

W 1996 roku wszedł na ekrany film Thorntona „Blizny przeszłości” /Sling Blade/ znakomicie oceniony zarówno przez krytyków, jak i publiczność kinową. Był to potrójny sukces, z uwagi na fakt, iż Thornton zagrał główną rolę w filmie przez siebie wyreżyserowanym i nakręconym na podstawie własnego scenariusza. Film „Blizny przeszłości”, w którym zagrali również Robert Duvall, J. T. Walsh, Dwight Yoakum i John Ritter zapewnił jego autorowi trwałe miejsce w gronie uznanych twórców filmowych. Posypały się liczne wyróżnienia świata filmu, w tym Oscar® za najlepszy scenariusz adaptowany oraz nominacja za pierwszoplanową rolę męską. Drugim filmem w reżyserskiej karierze Thorntona była komedia „Daddy and Them”, w której również zagrał i której był autorem scenariusza; trzecim filmowa wersja bestsellerowej powieści Cormaca McCarthy’ego „Rącze konie” /All the Pretty Horses/ z udziałem Matta Damona, Penelope Cruz i Henry’ego Thomasa.

Bogata filmografia aktora to również takie tytuły jak: „Niemoralna Propozycja” /Indecent Proposal/, „Truposz” /Deadman/ Jima Jarmuscha, „Tombstone”, „Armageddon”, „Droga przez piekło” /U-Turn/ w reżyserii Olivera Stone’a, „Barwy kampanii” /Primary Colours/ oraz czarna komedia „Zmęczenie materiału” /Pushing Tin/.

Thornton otrzymał nominację do Oscara® i Złotego Globu jako aktor drugoplanowy obrazu w reżyserii Sama Raimi „Prosty plan” /A Simple Plan/. Uhonorowany został za swoją kreację nagrodami Krytyków Filmowych Los Angeles oraz nominacją do nagrody Screen Actors Guild.

Reżyserskim debiutem fabularnym CHRISA MILLERA (Reżyser) była trzecia część niezwykle popularnej serii animowanej o zielonym ogrze – „Shrek Trzeci” /Shrek the Third/. Miller dołączył do zespołu DreamWorks Animation SKG w 1998 jako story artist, pracując wtedy przy animowanej komedii “MrówkaZ” /Antz/. Również jako story artist pracował przy przebojowej, nagrodzonej Oscarem® pierwszej części “Shreka”. Już jako specjalista nadzorujący dialogi pracował przy cieszącej się równie dużą popularnością kontynuacji perypetii orga – „Shreku 2”. Miller użyczał swojego głosu wielu postaciom „Shreka”, w oryginalnej wersji można go było usłyszeć jako Magiczne Lustro. Widzowie mogli go również usłyszeć jako słynnego Kowalskiego, pingwina z „Madagaskaru”.

Miller jest absolwentem Kalifornijskiego Instytutu Sztuk Pięknych, wydziału filmu i animacji. Przez wiele lat współpracował z Helios Dance Theater, dla którego projektował scenografię, robił projekcje i filmy. Wcześniej w swojej karierze pracował przy wielu filmach fabularnych, reklamowych, wideoklipach oraz projektach internetowych.

Nagrodzony Emmy producent JOE M. AGUILAR (Producent) od czasu powstania wytwórni DreamWorks Animation piastuje w niej kierownicze stanowiska i jest jednym z kluczowych producentów.

Swoją karierę w studio zaczynał jako Kierownik Produkcji dla DreamWorks Television, gdzie nadzorował między innymi takie projekty jak komediowe show Judda Apatowa „Undeclared”, popularny sitcom „Luzaki i kujony” /Freaks & Geeks/, serial komediowy Petera Mehlmana „It’s Like, You Know” oraz sitcom „Spin City” o urzędnikach ratusza w Nowym Jorku. Jako producent wykonawczy Aguilar pracował przy nagrodzonym Emmy serialu sci-fi „Steven Spielberg Presents Taken”, animowanej komputerowo komedii „Father of the Pride” oraz świątecznej wersji „Merry Madagascar”.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC