FILM

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Inne tytuły: Mission: Impossible IV, Mission: Impossible 4, M:i-4 - Mission: Impossible 4

Pressbook

Oskarżony o dokonanie ataku terrorystycznego na Kreml agent IMF Ethan Hunt wraz z pozostałymi członkami zespołu zostaje zwolniony ze służby w momencie, kiedy Prezydent wdraża procedurę „Ghost Protocol”. Pozostawiony bez jakichkolwiek środków i wsparcia, Ethan musi znaleźć sposób, żeby oczyścić dobre imię agencji i uniemożliwić kolejny, przypisywany jemu, atak. Sytuację komplikuje fakt, iż Ethan zmuszony jest podjąć nową misję współpracując z byłymi agentami IMF, których motywów nie jest do końca pewien.

Tom Cruise powraca na ekrany w gwiazdorskiej roli Ethana Hunta, a partneruje mu międzynarodowy zespół, w którym znaleźli się między innymi Jeremy Renner, Tom Wilkinson, Simon Pegg, Paula Patton, Michael Nyqvist, Vladimir Mashkov, Josh Holloway, Anil Kapoor oraz Léa Seydoux.

Paramount Pictures we współpracy z Skydance Productions ma przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję MISSION: IMPOSSIBLE – GHOST PROTOCOL. Reżyserem filmu jest Brad Bird, a w roli producentów wykonawczych wystąpili Jeffrey Chernov, David Ellison, Paul Schwake i Dana Goldberg. Producentami obrazu nakręconego na podstawie serialu telewizyjnego autorstwa Bruce’a Gellera są Tom Cruise, J.J. Abrams i Bryan Burk. Scenariusz jest wspólnym dziełem Josha Appelbauma & André Nemeca. W ekipie twórców filmu znaleźli się również operator Robert Elswit, scenograf Jim Bissell, montażysta Paul Hirsch oraz nadzorujący prace ekipy efektów wizualnych John Knoll. Kostiumy do filmu zaprojektował Michael Kaplan, a muzykę skomponował Michael Giacchino.

ETHAN HUNT (Tom Cruise) jako agent zmuszony jest przejść ewolucję. Nie może sobie pozwolić na bycie typem samotnika, jak miało to miejsce wcześniej. Tym razem, niejako wbrew swojej woli, przyjmuje rolę lidera zespołu. Jak mówi Tom Cruise: „W trzech poprzednich częściach serii Ethan w dużej mierze polegał na sobie. Tym razem sprawy przybierają zupełnie inny obrót i musi on polegać również na innych. To dla niego duże wyzwanie, ponieważ wielokrotnie był zdradzany zarówno przez swoich współpracowników, jak i sprawującą nad nim zwierzchnictwo organizację. Niestety, znalazł się w sytuacji bez wyjścia i zmuszony jest zaufać trzem osobom, które ledwie zdołał poznać.”

Autorzy scenariusza, Appelbaum i Nemec, mieli pomysł, żeby wśród głównych postaci filmu znalazła się również silna kobieta. Takim sposobem do akcji wkroczyła AGENTKA JANE CARTER (Paula Patton). To bardzo utalentowana, charyzmatyczna postać, której odegranie wymagało ogromnej sprawności fizycznej. Co ciekawe, do działania pcha ją nie tylko doświadczenie na polu ‘walki’, ale również osobista zemsta. Sama aktorka mówi o swojej roli: “Jane jest równie zacięta jak jej partnerzy, o ile nie bardziej. Jest w tej rozgrywce równorzędnym graczem”.

Powracający z MISSION: IMPOSSIBLE III techniczny geniusz BENJI DUNN (Simon Pegg) tym razem będzie miał okazję sprawdzić się na ‘polu walki’. Niezmiennie jednak zadziwi wszystkich swoimi umiejętnościami z zakresu najnowszych technologii komputerowych. Jak mówi o granej przez siebie postaci Pegg: „To facet, który zna się na wszystkim. Do tej pory spędzał czas głównie za biurkiem, więc będzie pewnym zaskoczeniem zobaczenie go w nowym otoczeniu”. Pegg dodatkowo wzbogacił tę postać o wyjątkową dawkę humoru i dowcipu, co może być pewną nowością w serii, której znakiem rozpoznawczym są toczące się w zawrotnym tempie sekwencje akcji.

Trzeci z grupy agentów - WILLIAM BRANDT (Jeremy Renner) to analityk, na swój sposób beznamiętnie podchodzący do wszystkiego co go otacza. Jednak obserwując go zaczynamy dostrzegać to, kim naprawdę jest. Zaskakująca jest z pewnością jego sprawność fizyczna, czego nie spodziewalibyśmy się po ubranym w błękitną koszulę typowym analityku. William nie do końca marzy o byciu częścią tego zespołu, ale okoliczności zmuszają go do dołączenia do grupy.

Czwarta część „Mission Impossible” może się poszczycić prawdziwie międzynarodową obsadą, w której znaleźli się aktorzy z Rosji, Indii, Szwecji i Francji. W filmie poznamy postać KURTA HENDRICKSA (Szwed Michael Nyqvist) socjopatycznego przedstawiciela ‘starej szkoły’ Zimnej Wojny, który ma na celu zrealizowanie swojego destrukcyjnego planu zagrażającego całemu światu. Co ciekawe, Hendricks jest przekonany o moralnym uzasadnieniu swojego działania. Święcie wierzy, że jego walka to batalia o dobro tego świata.

Kolejną postacią w filmowej galerii jest SABINE MOREAU grana przez Francuzkę Léę Seydoux, wyjęta niejako z klasycznych filmów szpiegowskich. Sabine jest płatnym mordercą, zabija głównie dla pieniędzy, a czasem, jak ma to miejsce w GHOST PROTOCOL, dla diamentów. Jest brutalna i nie przebiera w środkach.

W obsadzie znaleźli się również znany z przeboju „Milioner z ulicy” /Slumdog Millionaire/ hinduski aktor ANIL KAPOOR, w roli potentata na rynku środków komunikacji oraz Rosjanin VLADIMIR MASHKOV jako rosyjski agent wywiadu ANATOLY SIDIROV.

Tom Cruise (Ethan Hunt/Producent) w świecie filmu osiągnął bezprecedensowy sukces zarówno jako aktor, jak i producent. Niesłabnącym powodzeniem i uznaniem cieszy się nieprzerwanie od z górą dwudziestu lat. Trzykrotnie nominowany do Oscara®, trzykrotnie nagradzany statuetką Złotego Globu. Jego filmy zarobiły na całym świecie ponad osiem miliardów dolarów. Nie ustając w doskonaleniu swojego aktorskiego warsztatu, Cruise wykorzystuje także swój sukces jako narzędzie pozytywnych zmian – jest filantropem, swojego wsparcia udziela wielu organizacjom działającym na rzecz podniesienia poziomu zdrowia i edukacji na całym świecie.

W czasie trwającej od 28 lat kariery aktor zagrał w 37 filmach. Przy 17 pracował jako producent lub producent wykonawczy. Współpracował z takimi gigantami współczesnego kina jak: Francis Ford Coppola, Paul Brickman, Ridley Scott, Tony Scott, Martin Scorsese, Barry Levinson, Oliver Stone, Ron Howard, Rob Reiner, Sydney Pollack, Neil Jordan, Brian de Palma, Cameron Crowe, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, John Woo, Steven Spielberg, Michael Mann, J.J. Abrams, Robert Redford, Ben Stiller, Bryan Singer, a ostatnio z Jamesem Mangoldem.

Najnowsza produkcja z jego udziałem to romantyczna komedia akcji z udziałem Cameron Diaz „Wybuchowa para” /Knight & Day/. W 2008 roku Cruise zagrał niemieckiego oficera Clausa von Stauffenberga w dobrze przyjętym przez krytykę filmie „Walkiria” /Valkyrie/, historycznym thrillerze opowiadającym historię nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Wcześniej aktor zagrał w komedii Bena Stillera „Jaja w tropikach” /Tropic Thunder/, otrzymując za swoją rolę siódmą w karierze nominację do Złotego Globu.

Debiutem fabularnym Cruise’a, a miał wtedy dziewiętnaście lat, był film z 1981 „Niekończąca się miłość” /Endless Love/. Po nim przyszły kolejne role w uznanej przez krytykę „Szkole kadetów” /Taps/ z udziałem Seana Penna i Timothy’ego Huttona, a także obrazie Francisa Forda Coppoli „Wyrzutki” /The Outsiders/. Brawurowa kreacja aktora w filmie „Ryzykowny interes” /Risky Business/ zapewniła mu pierwszą w karierze nominację do Złotego Globu (1983). Z kolei rola Mavericka w obrazie Tony’ego Scotta „Top Gun” uczyniła z Cruise’a gwiazdę międzynarodowego formatu, a samemu filmowi zapewniła pozycję najbardziej dochodowej produkcji 1986 roku.

Swoje kolejne role Cruise zagrał u boku Paula Newmana w filmie Martina Scorsese „Kolor pieniędzy” /The Color of Money/ oraz Dustina Hoffmana w nagrodzonym Oscarem® obrazie Barry’ego Levinsona „Rain Man”. W 1989 roku, Cruise otrzymał pierwszą w swojej karierze nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej®, a także odebrał statuetkę Złotego Globu za rolę weterana wojny w Wietnamie, antywojennego aktywisty Rona Kovica w obrazie Olivera Stone’a „Urodzony 4 lipca” /Born on the Fourth of July/, nominowanego również do Oscara® jako najlepszy film roku. Kolejna filmowa kreacja w filmie Roba Reinera „Ludzie honoru” /A Few Good Men/, w którym zagrali również Jack Nicholson i Demi Moore, przyniosła aktorowi trzecią nominację do Złotego Globu, natomiast w 1997 roku aktor po raz kolejny nominowany był do Oscara® za rolę w filmie Camerona Crowe’a „Jerry Maguire.”

W 1999 roku Cruise zebrał znakomite recenzje za przejmującą kreację w filmie Paula Thomasa Andersona „Magnolia”, zdobywając tym samym trzecią nominację do Nagrody Akademii® i trzecią w karierze statuetkę Złotego Globu (tym razem w kategorii roli drugoplanowej). W tym samym roku zagrał jeszcze w ostatnim nakręconym przez Stanley’a Kubricka, psychologicznym thrillerze „Oczy szeroko zamknięte” /Eyes Wide Shut/.

W bogatej filmografii aktora są również takie tytuły jak: „Za horyzontem” /Far and Away/ Rona Howarda, thriller prawniczy Sydney’a Pollacka „Firma” /The Firm/, „Wywiad z wampirem” /Interview with the Vampire/ Neila Jordana, „Wojna światów” /War of the Worlds/ i „Raport mniejszości” /Minority Report/ Stevena Spielberga, „Ostatni Samuraj” /The Last Samurai/, „Ukryta strategia” /Lions for Lambs/ oraz trzy wcześniejsze części „Mission Impossible”.

Tom Wilkinson (Sekretarz IMF) nominowany był do Nagrody Akademii® za rolę w filmie Tony’ego Gilroy’a „Michael Clayton” oraz kreację w przejmującym obrazie Todda Fielda „Za drzwiami sypialni” /In The Bedroom/.

Aktor ma w swoim dorobku wiele prestiżowych wyróżnień, w tym BAFTĘ za rolę w brytyjskim przeboju z 1997 roku „Goło i wesoło” /The Full Monty/, w reżyserii Petera Cattaneo. Do BAFTY nominowany był również za rolę w obrazie „Zakochany Szekspir” /Shakespeare in Love/, pierwszym wspólnym projekcie filmowym zrealizowanym z reżyserem Johnem Maddenem. Z Maddenem aktor nakręcił także goszczący obecnie na ekranach „Dług” /The Debt/, a także wchodzący w przyszłym roku na ekrany film „The Best Exotic Marigold Hotel”.

Za kreację w filmie „Normalny” /Normal/, z udziałem Jessiki Lange, Wilkinson nominowany był do nagrody Emmy® oraz Złotego Globu®. Wraz z Jimem Carrey’em oraz Kate Winslet znalazł się w doborowej obsadzie filmu „Zakochany bez pamięci” /The Eternal Sunshine of the Spotless Mind/, zaś w „Królowej sceny” /Stage Beauty/ zagrał razem z Billym Crudupem i Claire Danes. Filmografia tego niezwykle płodnego aktora wzbogaciła się w ostatnim czasie również o takie tytuły jak: „Batman – początek” /Batman Begins/ Christophera Nolana; „A Good Woman” z Helen Hunt i Scarlett Johannson; „Picadilly Jim” z Samem Rockwellem; reżyserski debiut Juliana Fellowsa „Separate Lies”, a także „The Last Kiss” z udziałem Zacha Braffa.

Wilkinson zagrał jedną z ról w filmie „Dziewczyna z perłą” /Girl with the Pearl Earring/, ze Scarlett Johansson w roli tytułowej oraz dwóch filmach wyreżyserowanych przez Anga Lee – „Przejażdżka z diabłem” /Ride With The Devil/ oraz „Rozważna i romantyczna” /Sense And Sensibility/. Filmografia Wilkinsona to również takie tytuły jak: „Ksiądz” /Priest/, „Egzorcyzmy Emily Rose” /Exorcism of Emily Rose/, „Sen Kasandry” /Cassandra’s Dream/, „Walkiria”, „Decydujący głos” /Recount/, „Gra dla dwojga” /Duplicity/ oraz „Autor widmo” /The Ghost Writer/ Romana Polańskiego.

Brad Bird (Reżyser) stał za reżyserskim sterem takich nagradzanych Oscarami® filmów jak „Ratatuj” /Ratatouille/ i „Iniemamocni” /The Incredibles/ oraz znakomicie przyjętego przez krytykę animowanego obrazu fabularnego z 1999 roku „Stalowy gigant” /The Iron Giant/ uhonorowanego nagrodą branży animacji filmowej - Annie.

Bird rozpoczął kręcenie swojego pierwszego filmu animowanego kiedy miał zaledwie 11 lat. Zakończył go trzy lata później. Tą produkcją zwrócił na siebie uwagę studio Walta Disney’a, z którym jakiś czas później rozpoczął współpracę.

Bird współpracował jako konsultant animacji przy produkcji seriali „Simpsonowie” i „Niesamowite historie” /Amazing Stories/. Jest współautorem scenariusza do filmu fabularnego „Bez baterii nie działa” /*Batteries Not Included/.

J.J Abrams (Producent) jest założycielem firmy producenckiej Bad Robot Productions, którą prowadzi razem z Bryanem Burkem. Dzięki współpracy z Paramount Pictures i Warner Bros Studios pod szyldem BRP powstały między innymi takie projekty jak: „Projekt: Monster” /Cloverfield/, „Star Trek”, „Dzień Dobry TV” /Morning Glory/, produkcje stacji ABC „Agentka o stu twarzach” /Alias/ i „Lost” oraz stacji FOX „Fringe: Na granicy światów” /Fringe/.

W 2006 roku Abrams nakręcił swój pierwszy film fabularny w charakterze reżysera – „Mission: Impossible 3”. Kolejnym był „Star Trek” z 2009 roku.

Bryan Burk (Producent) jest absolwentem wydziału Filmu i Telewizji na Uniwersytecie Kalifornijskim. Na początku swojej kariery współpracował z producentami: Bradem Westonem z Columbia Pictures, Nedem Tanenem z Sony Pictures oraz Johnem Davisem z Foxa. W 1995 roku dołączył do zespołu Gerber Pictures, gdzie pracował przy nominowanej do nagrody Emmy produkcji “James Dean”.

W 2001 roku Burk rozpoczął współpracę z J.J. Abramsem przy produkcji serialu stacji ABC „Agentka o stu twarzach” /Alias/. Przez całe pięć sezonów był jego współproducentem. W 2004 razem z Abramsem założyli firmę Bad Robot Productions. Pod jej szyldem powstały między innymi takie produkcje jak: „Sześć stopni oddalenia” /Six Degress/ dla ABC, „Czas na Briana” /What About Brian/ oraz nominowany do Złotego Globu oraz Emmy serial „Lost”. Obecnie współpracując z Warner Bros TV, Burk w charakterze producenta wykonawczego pracuje przy serialach stacji FOX „Fringe: Na granicy światów” /Fringe/ oraz „Pan i Pani Bloom” /Undercovers/.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC