FILM

Montevideo, smak zwycięstwa (2010)

Montevideo, Bog te video
Inne tytuły: Montevideo, bog te video: Prica prva, Montevideo, God Bless You!, Kad je fudbal bio mlad, Montevideo: Taste of a Dream

Pressbook

„KIEDY GRA BYŁA MIŁOŚCIĄ A MIŁOŚĆ GRĄ”

Barwna i pełna humoru opowieść o chłopakach z belgradzkiej drużyny piłkarskiej, którzy mieli odwagę walczyć o swoje marzenia. O śmiałkach, którym udział w pierwszych Mistrzostwach Świata w Montevideo pozwolił stać się żywą legendą

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Dragana Bjelogrlića ukazuje legendarne zwycięstwo serbskiej drużyny trenowanej przez inżyniera Boško Simonovića podczas Pierwszych Piłkarskich Mistrzostw Świata w Montevideo 1930 roku.

-„Serbski film urzekł publiczność Dwóch Brzegów”, Orange.pl

-„Montevideo to epicka, pięknie zrobiona fabuła.”, Grażyna Torbicka, TVP 2

-Oparty na prawdziwej historii jugosłowiańskiej drużyny piłkarskiej konkurencyjnej w Pucharze Świata 1930, to porywający film sportowy i bujny romans w duchu epoki”. Stefan Feber, Hollywood reporter

-„Film nakrapiany humorem akcji i seksapilem”, Hollywood reporter

Vladimir Stanković, autor książki

„Kilka lat temu, pewnego zimowego wieczora w Moskwie, obejrzałem amerykański film „Gra ich życia”, opowiadający o zwycięstwie narodowej reprezentacji USA w meczu z Anglią na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1950 roku w Brazylii. Wtedy doznałem olśnienia – jeśli oni mogą nakręcić film o jednym meczu, dlaczego my nie moglibyśmy zrobić tego samego z naszym osiągnięciem w Montevideo w 1930 roku?

Udało mi się zobaczyć cyfrową wersję „Politiki” z 1930 roku. Później każdy odkryty szczegół motywował mnie i upewniał w przekonaniu, że odnalazłem temat na świetną historię.

Ta książka i wszystko inne to hołd dla piłki nożnej i wspaniałych zawodników, którzy grali między dwoma wojnami. Jednocześnie jest to hołd dla dzielnej, dumnej i ambitnej Serbii, która po Wielkiej Wojnie zaczęła się odradzać. To historia innego, atrakcyjnego Belgradu, a przede wszystkim historia ludzi, którzy swoim duchem, talentem i wolą mieli umieścić stolicę Serbii na mapie świata”.

Dragan Bjelogrlić, reżyser filmu

„Zniszczona wojną i wyczerpana Serbia poznaje wynalazki współczesnego, nowoczesnego świata, takie jak film, media, moda, muzyka i oczywiście piłka nożna, próbuje odnaleźć się w tym, co wkrótce stanie się XX wiekiem. W tym chaosie, który towarzyszy powstawaniu nowego społeczeństwa, pomiędzy wiecznym błotem i nową modą salonową, dzięki tym nowinkom łączącym świat, grupa entuzjastów zapragnie poprowadzić młodą i niedojrzałą Serbię (a potem Jugosławię) na pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Urugwaju. Wierzę, że nasza opowieść jest właśnie o tym...”

Srđan Dragojević, scenarzysta filmu

„Jedna rozmowa wystarczyła bym podjął wyzwanie i ciężko harował przez cztery miesiące. Wierzyłem w to, że współcześni widzowie potrzebują takiej historii. Wymaga tego widz, którego przekonuje się go, że dobro, uczciwość, odpowiedzialność i poczucie wspólnoty jest czymś dla głupców. Tego uczą go media i politycy. Nasi bohaterowie przekazują inną lekcję - subtelnie, nierozsądnie, bez potrzeby krytykowania siebie nawzajem i pouczania. Po prostu dzięki swoim czynom przypominają nam o tym „czymś”, co w nich było, i co do dziś istnieje w każdym z nas”.

Magnifico, autor muzyki

Stworzył, razem ze swoimi słoweńskimi muzykami i Stanislavem Binickim, współpracującym z orkiestrą Serbskiej Armii, nostalgiczny muzyczny klimat, którym przesiąknięty jest film. Połączył dawne belgradzkie i etniczne bałkańskie melodie z muzyką grywaną w zadymionych nocnych klubach w latach 30.

Pierwszy klaps na planie „Montevideo, smak zwycięstwa” padł w 2009. Do realizacji filmu zbudowano dwa wielkie plany filmowe – jeden w wiosce w okolicach Belgradu, zainspirowany belgradzką dzielnicą z lat 30, a drugi to boisko BSK. By odtworzyć tamtą epokę zaadaptowano ponad 40 lokacji; wygląd Placu Studenckiego w Belgradzie prawie zupełnie zrekonstruowano przy pomocy animacji i grafiki komputerowej. Z pomocą techniki i scen zbiorowych oraz udziałem kilkudziesięciu aktorów została ożywiona Terazije, największa belgradzka aleja.

Dragan Bjelogrlić, reżyser filmu

Jeden z najsłynniejszych, serbskich aktorów, rozpoczął swą karierę jako piętnastolatek w 1978 roku rolą Savy Jovanovica-Sirogojna w filmie „Bosko Buha” w reżyserii Branka Bauera. Znany z takich produkcji jak „Lepsze życie” i „Zapomniani”, kultowych filmów takich jak „Czarny zamachowiec”, „Piękna wioska, pięknie płonie”, „Bałkańskie zasady”, „Rany” oraz w wielu innych. W 1994 razem z bratem Goranem założył firmę produkcyjną Cobra, która jest znana z filmu „Ivkova slava” i popularnych seriali jak „Bociany powrócą”. Idąc znanym w środowisku aktorskim tropem postanowił sprawdzić swoje zdolności reżyserskie i podjął wyzwanie, reżyserując „Montevideo, smak snu”.

Srđan Dragojević, scenarzysta filmu

Srđan Dragojević jest jednym z najbardziej znanych i płodnych serbskich reżyserów i scenarzystów. Jego pierwsza komedia „Nie jesteśmy aniołami” stała się kultową w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku, a dialogi z niej stały się częścią codziennego języka. Dragojevic jest reżyserem takich filmów serbskich jak „Piękna wioska, pięknie płonie” i „Rany”. W jego dorobku artystycznym znalazły się także realizowane na zaproszenie Miramaxu takie filmy jak „Frida” czy „Widok z góry”.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC