FILM

Oszukana (2008)

Changeling
Inne tytuły: Exchange

Recenzje (2)

Christine Collins nie spodziewała się, że w domu przywita ją pustka, choć zdawała sobie sprawę, że zawiodła własnego syna. W wolnym dniu zgodziła się pójść do pracy, zamiast wybrać się z Walterem do kina. Myślała, że po powrocie ujrzy nadąsanego dziewięciolatka. To co zastała przeraziło ją. Christine doskonale znała synka, więc wiedziała, że nie uciekł tak po prostu z domu. Policja zignorowała wezwanie o pomoc. Funkcjonariusze przybyli do domu Collins dopiero następnego ranka. Prawdziwym okrucieństwem wykazał się kapitan J.J. Jones, który kilka tygodni później wymusił na Christine przyjęcie obcego chłopca. Dla zrozpaczonej kobiety był to dopiero początek drogi przez piekło.

Clint Eastwood przekształcił opartą na faktach historię w uniwersalną opowieść o walce jednostki w obronie własnych przekonań. Reżyser doskonale rozłożył akcenty budujące napięcie. Pewne zwolnienia, a nawet dłużyzny akcji okazują się zwiastunem kolejnego punktu kulminacyjnego. Angelina Jolie błyszczy w "Oszukanej". Aktorka stworzyła niezwykle dojrzałą kreację. Jej Christine ewoluuje ukazując widzom emocje targające kobietą, która znalazła się w ekstremalnej sytuacji. Krwistoczerwone usta aktorki i stroje jak z obrazów Tamary Łempickiej to dodatkowy plus. John Malkovich w roli pastora również mile zaskakuje. Aktor podszedł od kreowanej postaci bez owej nutki ironii, którą raczył widzów w kilku poprzednich filmowych wcieleniach.

Tylko Eastwooda mógł stworzyć tak doskonały, wielowymiarowy dramat, jakim jest "Oszukana" - dzieło godne podziwu.

Christine Collins (Angelina Jolie) samotnie wychowuje syna Waltera. Pewnego dnia po powrocie do domu z pracy nie zastaje chłopca w domu. Po półrocznych poszukiwaniach policja Los Angeles ogłasza sukces. Tyle tylko, że Christine Collins wie, że chłopiec dostarczony jej przez policję i podający się za Waltera nie jest jej synem. Gdy zrozpaczona matka domaga się dalszych poszukiwań napotyka na zmowę skorumpowanych policjantów a w końcu oskarżona o szaleństwo trafia do szpitala psychiatrycznego.

Historia opisana w "Oszukanej" przypomina prozę Kafki. Zdesperowana kobieta szuka pomocy w wielu miejscach, ale niemal wszędzie spotyka się z obojętnością, pozorowanymi działaniami a wreszcie z poniżeniem. Gdyby taki pomysł powstał w umyśle scenarzysty można by uznać go za niespełna rozumu. Tyle tylko, że J. Michael Straczynski przez rok studiował dokumenty pochodzące z lat 20. I to w tych dokumentach oraz gazetach znalazł szczegóły tej nieprawdopodobnej sprawy.

Clint Eastwood zdecydował się na reżyserię od razu po przeczytaniu scenariusza. Trudno mu się dziwić. Doświadczony reżyser uwielbia bohaterów samotnie walczących z przeciwnościami losu. Amerykański twórca - przez wiele lat symbol męskiego kina - jest też ostatnio znakomitym obserwatorem kobiecych charakterów. Chwała mu za to, że za sprawą Angeliny Jolie a wcześniej Hilary Swank to właśnie z kobiet uczynił "jednostki zmieniające świat".

Podobno o rolę w "Oszukanej" starły się Hilary Swank i Reese Whiterspoon, ostatecznie wybrano Jolie ze względu na jej urodę jakoby pasującą do epoki. Nie wiem, czy uroda amerykańskiej aktorki pasuje do lat 20., wiem natomiast, że w kilku scenach nie uniosła ciężaru roli. Ale trzeba też przyznać, że jest coraz lepsza i w końcu zapewne doczekamy się w jej wykonaniu czegoś wyjątkowego.

"Oszukana" w dorobku Clinta Eastwooda nie jest filmem wyjątkowym czy szczególnie zasługującym na uwagę. Ale tylko z tego względu, że sam Eastwood jest szczególnie zasługujący na uwagę a obrazami "Rzeka tajemnic" czy "Za wszelką cenę" postawił sobie poprzeczkę wyjątkowo wysoko.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC