FILM

X-Men Geneza: Wolverine (2009)

X-Men Origins: Wolverine
Inne tytuły: Wolverine

Recenzje (1)

Dzieło w reżyserii Gavina Hooda stanowi prequel serii o mutantach. Jak wskazuje tytuł to opowieść o pochodzeniu Wolverine'a, czyli Rosomaka. Jak bywa w tego typu historiach, bohater przeżywa rozterki, moralne dylematy, wewnętrzne (i nie tylko) batalie, które go kształtują. Jest więc miłość, zdrada, zemsta - trzy napędzające go siły. Losy Logana obserwujemy od początku z kluczową w jego życiu wyprawą do Afryki. Od tamtej chwili wszystko się zmienia.

Jeśli ktoś liczy na jakąś rewolucyjną adaptację komiksu, będzie zawiedziony. Kto jednak chce zobaczyć kawał profesjonalnej hollywoodzkiej produkcji, poczuje się spełniony. Hugh Jackman, choć wciąż nie włada mistrzowskim kunsztem aktorskim, nadal jest miły w obyciu... szczególnie bez ubrania. Znakomicie i przekonująco wypada z kolei obdarzony szelmowskim uśmiechem Taylor Kitsch jako Gambit. Fabuła jest na tyle gęsta i usiana rozmaitymi wątkami oraz zwrotami akcji, że nie pozwala się nudzić. Za sprawą "matriksowych" efektów specjalnych, całość jest natomiast bardzo... efektowna - transformacja i sztuczki z kartami są po prostu wyborne. Znakomicie pokazane są również sceny walk.

Mało tu psychologicznych rozważań, co niektórym może przeszkadzać, dla mnie to jednak atut. Trzeba bowiem prawdziwego talentu, by w filmach akcji ukryć głębię, nie popadając w banał. Lepiej pozostawić niedosyt, niż umęczyć widza pseudofilozoficznym bełkotem.

Kule świszczą, helikoptery eksplodują i nawet piękna kobieta o modrym spojrzeniu czaruje. A pomimo powagi sytuacji, bohaterów czasem trzymają się żarty. Czegóż więcej?!

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC