FILM

Poradnik pozytywnego myślenia (2012)

Silver Linings Playbook

Recenzje (1)

Pat Solitano (Bradley Cooper) jest nauczycielem, który traci wszystko - pracę, żonę i dom. Po pobycie w klinice psychiatrycznej, wprowadza się ponownie do domu rodziców. Kiedy próbuje odzyskać dawne życie, na jego drodze pojawia się szalona sąsiadka Tiffany (Jennifer Lawrence), która też ma za sobą podobnie trudne przejścia. Szybko się zaprzyjaźniają i postanawiają pomóc sobie nawzajem.

Na początku, żeby nie było niedomówień, muszę zaznaczyć jedno. Bardzo lubię hamburgery, niemal wszelakie. "Poradnik pozytywnego myślenia" jest odpowiednikiem hamburgera podawanego w wykwintnej restauracji. Mięso lepszej jakości, zamiast wielokrotnie używanego tłuszczu, wartości odżywcze, danie podane w interesujący sposób. Innymi słowy, film Davida O. Russella to niekonwencjonalna, ciekawa, smakowita... komedia romantyczna. Reżyser sprytnie unika lukrowanych pułapek i przesłodzonego banału. Jego bohaterowie nie robią maślanych oczu i nie gapią się w gwiazdy. On biega w worku na śmieci i planuje odzyskać żonę, ona jest brutalnie bezpośrednia i używa seksu jako pocieszenia po śmierci męża, krótko mówiąc każde z nich postrzegane jest jako co najmniej niezrównoważone. Między miłosną historię zgrabnie wpleciona jest kwestia szaleństwa. Ukazując przesądnego ojca czy stłamszonego przez żonę kumpla Pata, reżyser poddaje w wątpliwość to, co powszechnie uznawane jest za normalne, a co nie. Czemu awantura w środku nocy z powodu Hemingwaya odczytywana jest jako szalona, a seria rytuałów przed meczem już nie?

"Poradnik pozytywnego myślenia" ma wiele zalet, od scenariusza po obsadę. Dużo w tym filmie wdzięku, humoru, niesztampowych scen i dialogów. Urzeka słodko-gorzka, histeryczno-liryczna emocjonalna karuzela. I jak na "Poradnik pozytywnego myślenia", ujmuje, a co najważniejsze przekonuje optymizm wydzierający się z dzieła Russella. Jest w tym pewien powiew świeżości, niekonwencjonalne podejście, to jednak wciąż i przede wszystkim komedia romantyczna. Po prostu, trochę inna niż wszystkie.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC