FILM

Milion sposobów jak zginąć na Zachodzie (2014)

Million Ways to Die in the West, A
Inne tytuły: Dziki Zachód dla opornych

Recenzje (1)

Albert (Seth MacFarlane) nie jest odważnym kowbojem. Nie jest nawet kowbojem, lecz pasterzem, zresztą kiepskim, wypasającym owce. Na dodatek facet jest nieprzystosowany (według niego na Zachodzie wszystko jest złe), zakompleksiony i sfrustrowany. Nic dziwnego więc, że rzuca go dziewczyna (Amanda Seyfried), która ucieka w ramiona majętnego, charyzmatycznego wąsacza (Neil Patrick Harris). Kiedy jednak zrezygnowany postanawia uciec do San Francisco, w miasteczku pojawia się Anna (Charlize Theron).

Nieprzypadkowo wspomniałam o "Zack i Miri kręcą porno", jest bowiem w stylu MacFarlane'a coś z kina Kevina Smitha. Wulgarność, wręcz obsceniczność, brak poprawności politycznej, a pod spodem historia fajnego, wrażliwego faceta. Trochę nieudacznika, trochę nerda, na pewno dziwaka, takiego, na którym w końcu pozna się jakaś piękność. Dodatkowym atutem nowego dzieła twórcy "Teda" jest osadzenie historii na coraz skuteczniej "reaktywowanym" Dzikim Zachodzie. MacFarlane podchodzi do tematu absurdalnie i prześmiewczo, co zapewnia mnóstwo błyskotliwych spostrzeżeń (kapitalny wątek ze zdjęciami), fajnych przerysowań (bijatyka w saloonie) i generalnie sprawdzonych patentów przerobionych ma westernową modłę (motyw z pociągiem). Są niegłupie dialogi, gagi, które autentycznie bawią i cudowna, nieustannie roześmiana Charlize Theron, której w końcu nie obsadzono w roli sopla lodu (co ostatnio jest nagminne). Brawa też za wszystkie gościnne występy, których jest całkiem sporo, choć niektóre w wariancie minimirko. Jest jednak jeden problem. Odrobina wulgaryzmów, płynów ustrojowych tu i tam jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale w przypadku "Milion sposobów..." są one zbyt częste, zbyt dosadne, obleśne, przez co znacznie spada poziom obrazu, a nic nie zyskuje aspekt komediowy.

Ten film mógłby być pikantnym, przewrotnym, nieco niepoprawnym westernem i love story w jednym, a jest filmem, w którym za dużo jest... kupy.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC