FILM

Twarz anioła (2014)

Face of an Angel, The

Recenzje (1)

Twórcy obrazu chcieli stworzyć produkcję trzy w jednym. Pierwsza warstwa jest oparta na faktach i przybliża historię szeroko opisywanego w mediach procesu Amandy Knox. Zamiarem poziomu drugiego było przedstawienie środowiska dziennikarskiego i niemoralnych brukowców.

Najważniejsza dla Winterbottoma jest jednak trzecia ścieżka narracji. Jej główny bohater, utalentowany reżyser Thomas (w tej roli Daniel Brühl) przyjeżdża do Sienny, by nakręcić film o morderstwie i procesie. Z czasem pełna poszlak sprawa zaczyna go przytłaczać, a brak weny stara się zaleczyć kolejnymi kreskami kokainy i lekturą "Boskiej komedii". Mamiony halucynacjami rusza we własną podróż z piekła do nieba. Prowadzi go troje przewodników: dziennikarka Simone (Kate Beckinsale), lokalny typ spod ciemnej gwiazdy (Valerio Mastrandrea) i tajemnicza studentka (Cara Delevigne).

Dawno już nie oglądałam obrazu tak nudnego i pretensjonalnego. Chaotyczna narracja, rozgrzebane wątki bez puenty i zaskakująco drętwa rola Brühla zachęcają wyłącznie do wcześniejszego wyjścia z kina, a nie zainteresowania się zbrodnią sprzed kilku lat. Gdyby Winterbottom skrupulatniej trzymał się faktów i poprzestał na wątkach procesu i krytyki dziennikarstwa śledczego, otrzymalibyśmy dzieło na miarę "Wolnego strzelca". Niestety naciągane nawiązania do "Boskiej komedii", sztuczny mistycyzm i postacie, które prawie nic nie wnoszą do fabuły (np. wspomniana studentka) zamieniają seans w gehennę.

Więcej o filmie: