FILM

TRON (1982)

Ciekawostki

Piosenkarka i aktorka Deborah Harry (zespół rockowy "Blondie") była jedną z kandydatek do roli Lory / Yori.

Peter O'Toole zrezygnował z roli Dillingera / Sarka.

Reżyser Steven Lisberger stworzył film, wynikający z fascynacji cyfrową animacją i grami komputerowymi (głównie PONG).

Film był swego czasu przełomowy. Na tyle, że w 1983 roku Akademia Filmowa odmówiła jego twórcom przyznania nominacji do Oskara w kategorii najlepszych efektów wizualnych, uznając pionierskie zdjęcia opracowane dla filmu "Tron" za rodzaj oszustwa wobec bardziej tradycyjnych metod tworzenia obrazu.

Przy realizacji filmu wykorzystano projekty jednego z najlepszych grafików komiksowych - Jeana "Moebiusa" Girauda.

Flynn nazwał swój program Clu. W rzeczywistości CLU to stary język programowania.

Filmowy kompleks naukowo-badawczy znajduje się w miejscowości Livermore w stanie Kalifornia.

Wszystkie "ruchome" sceny, dziejące się we wnętrzu komputera, zostały najpierw nakręcone w czerni i bieli a następnie pokolorowane.

Grupa Supertramp miała nagrać muzykę do filmu, jednak wskutek wcześniejszych zobowiązań soundtrack nie powstał.

Reżyser Steven Lisberger postarał się na planie filmowym o kilka gier z serii arcade. Nie przewidział jednak, jak wciągną one członków ekipy filmowej. Często musiał zaganiać swoich podopiecznych do pracy, podczas gdy ci "testowali" nowe gry. Bridges okazał się szczególnym ich zapaleńcem i Lisberger musiał się nieźle napocić, by zagonić go do pracy. Ten odpowiadał krótko: "Przygotowuję się do roli".

Film kręcono w Livermore (stan Kalifornia) w USA.

Imię Tron to skrót od słowa electron. Druga wersja zakłada źródło jego powstania w komputerowym poleceniu "trace on/trace off". Alan Bradley (Bruce Boxleitner) nosi swoje imię na cześć Alana Kaya (twórca DynaBooka, pierwszego przenośnego komputera osobistego.

Głosu Głównemu Programu Kontrolującemu (Master Control Program) udziela David Warner, który gra w tym filmie dwie role (Dillinger, Sark).

Hale laboratoryjne, w których były kręcone niektóre sceny, istnieją na prawdę i są rządowymi laboratoriami, które mieszczą się w Kalifornii.

Film znalazł się na szóstym miejscu listy 50 filmów, których efekty specjalne najbardziej wpłynęły na historię kina. Zestawienie przygotowało Stowarzyszenie Efektów Wizualnych (Visual Effects Society - VES). (2007)

Film nakręcono w Burbank (Walt Disney Studios) w Kalifornii (USA).

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC