FILM

Indiana Jones i świątynia Zagłady (1984)

Indiana Jones and the Temple of Doom

Ciekawostki

Klub, w którym rozgrywały się początkowe sceny został nazwany "Clubem Obi-Wan".

George Lucas zagrał epizodyczną rolę jako misjonarz w scenie na lotnisku na początku filmu.

Tak jak Indiana Jones i Short Round, Willie Scott także otrzymała swe imię po czyimś psie. W tym przypadku był to pies Steven'a Spielberg'a.

To pierwszy sequel wyreżyserowany przez Stevena Spielberga.

Na castingu do drugiej części Indiany Jonesa zjawiła się wschodząca wówczas gwiazda Sharon Stone. Jednak Spielberg odrzucił ją i wybrał Kate Capshaw - swoją przyszła żonę.

W scenie gdy Willie obłażą robaki nie użyto robotów. Postanowiono że bedą to żywe robaki. Każdy z nich został przywiązany do nitki - a po zakończeniu kręcenia osoby trzymające nitki ściągały z Kate Capshaw te robale.

Wycięto scenę w której poparzony został jeden ze strażników w kopalni. To właśnie stąd Shorty się dowiedział jak wyrwać Indiego ze snu Kali.

Wiszący most powstał tylko dzięki temu, że tuż obok lokacji powstawała tama. To inżynierowie zatrudnieni przy jej budowie stworzyli most.

Znalazł się na 10 miejscu najlepszych filmów akcji wydanych na DVD w rankingu czytelników amerykańskiego magazynu "Men's Journal" (2004).

Cate Capshaw sceny z robakami zagrała po zażyciu środka relaksującego - bała się, że inaczej się nie odważy.

Człowiek grający siwego starca z wioski nie znał angielskiego. Steven Spielberg podpowiadał mu na planie kwestię za kwestią, które tamten powtarzał. Stąd długie przerwy między kolejnymi zdaniami.

Steven Spielberg ma lęk wysokości. Z tego powodu nigdy nie przeszedł przez wiszący most, nie był nawet na jego środku. Harrison Ford, gdy tylko zobaczył ukończony most, przebiegł przez niego na pełnej prędkości.

Film rozpoczyna się ujęciem góry przypominającej tę z logo wytwórni Paramount Pictures.

W zamian za swój krótki występ w "Blues Brothers" Steven Spielberg dał Danowi Aykroydowi rolę Webera.

W pierwszych scenach na lotnisku pojawił się sam Steven Spielberg. Zagrał turystę pojawiającego się na drugim planie.

Po wejściu na ekrany film został zaatakowany jako rasistowski.

Aby uniknąć pokazania tamy (Grand Coulee Dam) wiszący most został sfilmowany tylko z jednej strony.

14 kukieł spadło z mostu gdy został przecięty. W środku znajdowały się baterie, dzięki którym ich ręce i nogi poruszały się, zapewniając bardziej realistyczny efekt.

Amrish Puri ogolił głowę do roli Mola Ram. Nigdy już mu nie odrosły.

Ogłoszenie o castingu do roli Short Round zostało umieszczone we wszystkich szkołach podstawowych. Jonathan Ke Quan pojawił się na przesłuchaniu z bratem, ale nie jako kandydat, a moralne wsparcie. Przyciągnął jednak uwagę ekipy gdy przez cały czas podczas przesłuchania brata pouczał go co ma robić, a czego nie.

Suknia Kate Capshaw, w której występowała w klubie w Shanghaiu, została zrobiona z oryginalnych koralików z lat 20-tych i 30-tych. Oznacza to, że powstała tylko jedna taka sukienka. Początkowa taneczna scena filmu została właściwie nakręcona na końcu. Ale sukienka pojawiała się w kilku wcześniej kręconych scenach - na przykład gdy Harrison Ford i Kate Capshaw siedzą przy ognisku nocą w dżungli, a sukienka schnie na pobliskim drzewie. Niestety dobrał się do niej słoń i zjadł część jej pleców. To co pozostało trzeba było szybko naprawić. A projektant Anthony Powell wypełniając formularz ubezpieczeniowy musiał wpisać "dress eaten by elephant" / "sukienka zjedzona przez słonia".

Kate Capshaw musiała nauczyć się krzyczeć na potrzeby filmu.

Kate Capshaw była zachwycona możliwością zaśpiewania i zatańczenia w pierwszych scenach filmu. Jej sukienka okazała się jednak tak obcisła, że swoboda ruchów była bardzo ograniczona.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC