FILM

Dziewczyna z perłą (2003)

Girl with a Pearl Earring

Ciekawostki

Peter Webber o kończącym film, długim ujęciu, w którym kamera skierowana jest na obraz "Dziewczyna z Perłą": "Chciałem zmusić widzów, by naprawdę przyjrzeli się temu obrazowi. A nie rzucili okiem, jak robimy to w muzeach czy galeriach. Chciałem, żeby naprawdę go zobaczyli".

Colin Firth, aby dobrze przygotować się do roli malarza Johannesa Vermeera van Delfta zjeździł pół świata, by obejrzeć jak najwięcej jego obrazów. Dużo czytał na jego temat. Wziął także lekcje malarstwa, by we właściwy sposób trzymać pędzel.

Przypuszcza się, że na obrazie "Dziewczyna z perła" Vermeer sportretował swoją córkę, Marię. Jednakże nie wszystkie fakty się zgadzają - dziewczynka była zbyt młoda żeby reprezentować tak dojrzałą urodę.

Scarlett Johansson była bardzo zdziwiona, gdy Peter Webber zaproponował jej granie głównej roli w filmie "Dziewczyna z Perłą". Nic zatem dziwnego, że reżyser musiał ją namawiać do tej roli aż cały tydzień. "Zapytałam go wprost, czy naprawdę uważa, że jestem najlepszą kandydatką do tej roli, czy to okoliczności zmuszają go do podjęcia takiej decyzji?" - wspomina aktorka.

Colin Firth, był bardzo niepocieszony, że nie wiemy, jak Vermeer wyglądał naprawdę. "Oczywiście nie zbliżyłoby mnie to nawet o krok od tajemnicy jego malarstwa, ale ciekawość mnie zżerała" - śmieje się aktor.

Reżyser filmu "Dziewczyna z Perłą" - Peter Webber studiował historię sztuki. Specjalizuje się w malarstwie holenderskim i flamandzkim. Postanowił, że swój film będzie stylizował według obrazów przedstawicieli holenderskich złotego wieku. Pewnie dlatego wnętrza i plenery przypominają nie tylko obrazy Vermeera, ale także Hobbema i Pietera de Hoocha.

Chociaż Vermeer i jego malarstwo są autentyczne, scenariusz bazuje na powieści Tracy Chevalier, w większości fikcyjnej i hipotetycznej. Tylko 36 obrazów Vermeera jest dzisiaj znanych, a żaden z modeli nie został nigdy zidentyfikowany. Plakat z obrazem w sypialni zainspirował autorkę do stworzenia własnej wersji wydarzeń, które doprowadziły niegdyś do powstania obrazu, opartej na szkielecie znanej biografii Vermeera. Chevalier sprzedała prawa do filmu i postanowiła nie zgłaszać żadnych poprawek do filmu czy scenariusza, aczkolwiek po jego wydaniu powiedziała, że jest zadowolona z rezultatu.

W filmie początkowo zagrać mieli Kate Hudson i Ralph Fiennes a reżyserem miał być Mike Newell. Kate Hudson zrezygnowała w fazie przedprodukcyjnej co zaowocowało ograniczeniem budżetu. Zanim zebrano nowe fundusze Newell musiał zacząć swój kolejny projekt. Poszukiwania nowego reżysera zakończyły się kiedy pojawił się Reter Webber, który zdecydował się na Kirsten Dunst w głownej roli. Jednak Kirsten wybrała plan Spidermana. Fiennes nie mógł już dłużej czekać, miał kolejne zaplanowane filmy i stał się nieosiągalny. W rolach glównych zagrali Colin Firth i Scarlett Johansson.

Film był częściowo kręcony na planie 'Wenecji', który zbudowano w Luksemburgu dla filmu "Ścigane przez inkwizycję " /Secret Passage/ (2004). Do tego filmu 'Wenecję' zmodyfikowano, aby przypominała Delft.

Zdjęcia do filmu kręcono w Amsterdamie i Delft (Holandia), Damme (Belgia) oraz w Luksemburgu.

Johanes Vermeer był holenderskim malarzem. Żył w XVII wieku. Jego życiem rządziły matka, teściowa, siostra i córki - czyli same kobiety. Jednak dla swojej żony (żeby utrzymać liczną rodzinę) malarz gotów był poświęcić ukochane zajęcie. Chciał nawet prowadzić gospodę, którą otrzymał w spadku po ojcu. Na szczęście nie musiał. Około 1665 roku namalował obraz "Dziewczyna z kolczykiem z perłą".

Obraz Dziewczyna z perłą znajduje się w muzeum Mauritshuis w Hadze.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC