FILM

Prometeusz (2012)

Prometheus
Inne tytuły: Untitled Alien Prequel

Ciekawostki

Początkowo film miał być wyreżyserowany przez Carla Rinscha, a produkcją mieli się zająć Ridley Scott i jego brat Tony Scott. Jednak pod naciskiem wytwórni 20th Century Fox, Rinsch został odsunięty od projektu na rzecz reżysera Ridleya Scotta.

Gemma Arterton, Carey Mulligan, Olivia Wilde, Anne Hathaway, Abbie Cornish i Natalie Portman były brane pod uwagę do zagrania roli Elizabeth Shaw.

Twórcy filmu rozważali powierzenie jednej z ról Jamesowi Franco.

Angelina Jolie i Michelle Yeoh były brane pod uwagę do odegrania roli Meredith Vickers. Ostatecznie angaż otrzymała Charlize Theron.

Noomi Rapace, mimo iż biegle włada językiem angielskim, dodatkowo ćwiczyła brytyjski akcent w czasie produkcji z zatrudnionym specjalnie w tym celu nauczycielem.

Zdjęcia do filmu kręcono w: Toronto (Kanada), Iver Heath (Anglia, Wielka Brytania), Alicante (Hiszpania), w okolicach wodospadu Dettifoss w Narodowym Parku Vatnajökull i na terenach wulkanu Hekla (Islandia) oraz w Inverness, Fort William, na terenach pasma górskiego Rannoch Moor oraz na wzgórzach Storr (Szkocja, Wielka Brytania).

Początkowo plany przewidywały kręcenie zdjęć powierzchni odwiedzanej przez bohaterów planety w Maroku. Jednak z uwagi na ówczesne napięcia geopolityczne w północnej Afryce ostatecznie zdecydowano się na Islandię, co w sposób oczywisty wpłynęło na wygląd plenerów przedstawionych w filmie.

Wykorzystane w trakcie realizacji zdjęć największe w Europie studio nagrań filmowych ("Hala 007" w studiach Pinewood w położonej niedaleko Londynu miejscowości Iver Heath), którego powierzchnia wynosiła wówczas ok. 5,5 tys. m2, a długość ok. 114 m, okazało się o połowę za małe na potrzeby m.in. odtworzenia części powierzchni planety, wybudowania ładowni Prometeusza czy 10-metrowej, skalnej głowy widocznej na plakatach promujących film. W czasie produkcji studio zostało wydłużone o ok. 50 m.

Kręcenie zdjęć do filmu rozpoczęto 21 marca 2011 roku.

Nazwy (imiona androidów) układają się w pewną prawidłowość. Poczynając od filmu "Alien" był to Ash (A). W "Aliens" i "Alien³" poznaliśmy androida o imieniu Bishop (B). Z kolei w "Obcy: Przebudzenie" była to Call (C). Natomiast w filmie "Prometeusz" jest to David (D).

W ramach kampanii reklamowej, która w dużej mierze opierała się na marketingu wirusowym ("viral marketing"), Ridley Scott i Damon Lindelof stworzyli trzyminutowy film przedstawiający konferencję Petera Weylanda (Guy Pearce), występującego w "Prometeuszu" właściciela korporacji zajmującej się innowacyjnymi technologiami kosmicznymi. Jego reżyserem został Luke Scott, syn Ridleya Scotta.

Ridley Scott początkowo chciał, aby na początkowym etapie kręcenia zdjęć aktorzy spali i mieszkali na planie filmu, a konkretnie na pokładzie tytułowego Prometeusza. Było to jednak niemożliwe z uwagi na przepisy z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Scenariusz filmu był trzymany w ścisłej tajemnicy. Ridley Scott nie tylko wymógł na obsadzie podpisanie klauzul poufności, ale również zezwolił im na zapoznanie się ze scenariuszem pod nadzorem w swoim biurze produkcyjnym. Wyjątek uczyniono dla jednego z aktorów przebywającego zagranicą, jednak musiał on czytać scenariusz pod nadzorem zaufanej osoby reżysera, która dostarczyła dokumenty.

Jon Spaihts napisał pierwszą wersję scenariusza pomyślanego jako prequel do sagi o Obcym. Damon Lindelof dokonał później koniecznych poprawek odrywających fabułę od pierwotnego pomysłu.

W filmie znalazło się jedynie ok. 1300 ujęć generowanych komputerowo (głównie przedstawiających przestrzeń kosmiczną). Mimo wielkiego rozmachu i fantastyczno-naukowego charakteru filmu twórcy postanowili ograniczyć użycie CGI do minimum.

Stworzenie piramidalnej budowli, którą badają bohaterowie filmu, trwało 16 tygodni i wymagało pracy około 200 specjalistów.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC