FILM

American Beauty (1999)

Ciekawostki

Terry Gilliam odrzucił propozycję reżyserowania tego filmu.

Rolę Angeli Hayes zaproponowano Kirsten Dunst, ale ją odrzuciła.

Kevin Spacey i Annette Bening byli pierwszymi kandydatami Sama Mendesa do ról Lestera i Carolyn. Jednak najpierw rolę Lestera zaproponowano Tomowi Hanksowi (który zagrał w kolejnym filmie Mendesa "Droga do zatracenia" (2002)) oraz Chevy Chase'owi.

Steven Spielberg zaproponował producentom, aby to Sam Mendes wyreżyserował ten film.

Jeff Daniels brany był pod uwagę do roli Lestera.

Jake Gyllenhaal brał udział w przesłuchaniach do roli Ricky'ego Fittsa.

Kevin Costner był brany pod uwagę do roli Lestera Burnhama.

W scenie, w której Lester kładzie podanie o pracę w fast foodzie, nie widać żadnych cieni, mimo iż zdjęcia do niej kręcono w nocy.

Kiedy Fitts wpada do pokoju Ricky'ego i bije go, widzimy krew na nosie Ricky'ego jeszcze zanim ojciec go dotyka.

Kiedy Ricky i jego rodzice oglądają TV trzy zdjęcia na telewizorze znikają, by potem się nagle pojawić.

Kiedy Lester zostaje postrzelony, kamera pokazuje kierunek, w którym rozbryzgała się krew na ścianę. Nie widać jednak żadnej dziury po kuli w kafelkach.

Kiedy Lester słyszy, że Angela zostaje na noc, rozlewa piwo na zlew. W następnej scenie zlew jest czysty i nigdzie nie widać piwa.

Kiedy Ricky wyjmuje kubek z moczem z lodówki, widać, że pojemnik jest pełen. Gdy podaje je Lesterowi jest do połowy pusty.

Kiedy Lester rozmawia z córką i Angelą w kuchni i słyszy, że dziewczyna zostaje na noc, piwo w jego dłoni zmienia pozycję i nalepkę.

Kiedy Lester jedzie do fast food'u śpiewając "American women" jego Toyota ma numer rejestracyjny 361813, będąc już pod barem na jego tablicy widnieje numer 315502. Prawdopodobnie do nakręcenia tej sceny użyto co najmniej dwóch identycznych samochodów.

Film nakręcono w Kalifornii (USA), w miastach: Burbank, Long Beach, Los Angeles, Sacramento, Torrance.

Jedna z wersji scenariusza mówiła, iż Ricki i Jane mają zabić Lestera. Zostaliby skazani, a głównym dowodem byłaby taśma wideo nagrana przez Ricky'ego.

Wes Bentley palił miodową tabakę z Kevinem Spacey w scenie palenia trawki.

Lester podaje numer telefonu do pracy 555-0199. Ten sam numer zostawia na automatycznej sekretarce Al Pacino Russellowi Crowe w filmie "Informator", który wszedł do kin w tym samym roku.

W kabinie Lestera możemy zauważyć mały plakat z filmu "Podejrzani", w którym grał Spacey.

Taśmy do samomotywacji, których słucha Carolyn są przygotowane przez "Dr. Alana Balla." Alan Ball to scenarzysta tego filmu.

Scena kręcona z helikoptera na początku filmu miała początkowo ukazywać Lestera, który leci nad domami i ląduje w łóżku.

Kevin Spacey miał tylko zrzucić szparagi na podłogę podczas kłótni, ale uznał, że stłuczenie porcelany będzie odpowiedniejsze do klimatu sceny.

W scenariuszu napisane było, że Lester uprawia sex z Angelą, jednak zdecydowano się na to, że Lester na krótko przed stosunkiem wycofuje się i postępuje poprawniej.

Jak podczas swojej Oscarowej mowy powiedział Alan Ball, pomysł na napisanie scenariusza do tego filmu powstał, gdy siedział w holu World Trade Center i zobaczył papierową torebkę, którą unosił wiatr.

W scenariuszu początkowo Frank Fitts (Chris Cooper) miał mieć kochanka - geja, który zginął w Wietnamie.

Zdjęcia z dzieciństwa Thory Birch wcześniej pojawiły się w filmie "Czas patriotów".

Najważniejsza piosenka z filmu nie znalazła się na ścieżce dźwiękowej - chodzi o muzykę, którą puszcza sobie wieczorem Angela w domu Lestera. Słyszymy ją tylko przez chwilę i jakby przez mgłę. Ten śliczny temat to "Don't let it bring you down" Annie Lennox z płyty "Medusa". Oryginał wykonywał Neil Young.

Brzuch i rękę jakie widzimy na plakacie do filmu, należą do aktorki Chloe Hunter.

Alan Ball pierwotnie zamierzał napisać scenariusz o Amy Fisher "Lolity z Long Island", która zastrzeliła żonę swojego kochanka Mary Jo Buttafuoco w roku 1992, ale w miarę nanoszenia poprawek, scenariusz oddalał się od tamtych wydarzeń, aż w końcu ten wątek zasadniczo znikł.

Po ukończeniu filmu Sam Mendes i Tariq Anwar postanowili wyciąć krótką fantastyczną scenę na początku filmu, a także długi monolog, w którym Jane i Ricky są sądzeni za morderstwo Lestera. Mendes postanowił zastąpić je, zwiększając ilość scen z trojgiem nastolatków. Wielu członków obsady i ekipy było zaskoczonych finałowym efektem.

Wes Bentley był pierwszym aktorem podczas castingu, który odczytywał monolog Ricka o plastikowej torbie. Reżyserka castingu powiedziała, że, mimo iż czytała tą kwestię wiele razy, zrozumiała ją dopiero po tym występie.

Kevin Spacey zaimprowizował całą scenę, w której naćpany śpiewa "American Woman".

Scena przy wannie z płatkami róż w filmie zdobyła 53,6 % głosów i zajęła 1. miejsce na najlepszą filmową scenę miłosną roku 2000. Wybrana została przez czytelników Serwisu Filmowego Stopklatka w ramach organizowanych, co roku Internetowych Nagród Filmowych.

Film jest zakazany w Malezji.

Podczas pierwszej sceny w biurze, gdzie Lester odbiera telefon na ściance wisi karteczka "Look Closer" - główny slogan reklamowy filmu.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC