FILM

Big Lebowski (1998)

Big Lebowski, The

Ciekawostki

Postać nihilistki, pojawiającej się przez moment w restauracji, gdzie cała banda zamawia naleśniki, została zagrana przez piosenkarkę Aimee Mann.

olę Bunny Lebowski miała początkowo zagrać Charlize Theron.

Postać Waltera Sobchaka była napisana specjalnie dla Johna Goodmana.

Film nakręcono w Kalifornii: Beverly Hills, Culver City (sceny, w których została uszkodzona korweta), Dinah's Family Restaurant w Los Angeles (sceny w kawiarni), Los Angeles, Greystone Park & Mansion w Beverly Hills (Rezydencja Lebowskiego), Hollywood, Johnie's Coffee Shop w Los Angeles (dodatkowe sceny w kawiarni), Palace Theater w Los Angeles (strych Maude Lebowski), Palos Verdes (miejsce rozsypania prochów), lotnisko w Santa Monica (pusty hangar użyty do sceny snu), Santa Monica, Sheats-Goldstein Residence w Hollywood (dom Jackie Treehorna), Simi Valley.

Jedna z koszulek jakie nosi Koleś (z orientalnym motywem), to taka sama koszulka, jaką Jeff Bridges ma na sobie w filmie "Fisher King".

Koleś mówi słowo "man" 144 razy w filmie, co daje prawie 1.5 raza na minutę.

Słowo "fuck" i jego odmiany użyte jest w filmie 281 razy.

Garbus, którym jeździ Dafino (prywatny detektyw) jest nawiązaniem do pierwszego filmu braci Coen (Ethana i Joela) - "Śmiertelnie proste", w którym prywatny detektyw jeździ dokładnie takim samym.

Większość ciuchów w jakich chodził Jeff "Dude" Lebowski, to prywatne ubrania Jeff'a Bridges'a.

Dwukrotnie pojawia się w filmie para oprychów Jackie Treehorna - po raz pierwszy w początkowej scenie filmu, w mieszkaniu Kolesia, a następnie w posiadłości swojego szefa, kiedy odwiedza go główny bohater. Za każdym razem mają na sobie te same ubrania, tyle, że się nimi w międzyczasie zamieniają!

Postać Kolesia (Jeff Bridges) została zainspirowana osobą, którą bracia Coen (Ethan i Joel) znali - Jeff "The Dude" Dowd.

PRZEPIS NA "WHITE RUSSIAN" Składniki: 1 porcja 30 ml wódki czystej, 30 ml likieru kawowego (najlepiej Kahlua), 15 ml słodkiej skondensowanej śmietanki, kilka kostek lodu. Sposób przyrządzania: Do szklanki wkładamy lód i wlewamy wódkę oraz likier. Mieszamy, żeby składniki dobrze się schłodziły. Przecedzamy do kieliszka koktajlowego. Po wypukłej stronie łyżeczki delikatnie nalewamy śmietankę, tak żeby się nie zmieszała z innymi składnikami.

Postać Waltera (John Goodman) była inspirowana osobą Johna Miliusa - scenarzysty i reżysera "Conana Barbarzyńcy".

Słowo "dude" ("koleś") jest użyte około 133 razy w filmie.

Scenariusz pisany był z myślą o Jeffie Bridgesie, Johnie Goodmanie i Sammie Eliott'cie.

Okres zdjęciowy zaczął się 27 stycznia 1997 r., a skończył 24 kwietnia 1997 r.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC