FILM

Wino truskawkowe (2008)

Inne tytuły: Strawberry Wine, Jahodové víno

Pressbook

To nie jest historia miłosna, choć jest pełna miłości. To nie jest komedia, choć bohaterowie często żartują. To nie jest kryminał, choć bohater stara się wyjaśnił tajemnicze morderstwo. To nie jest film o przyrodzie, choć pokazuje przepiękne kolory i zwyczaje wsi. To nie jest musical, choć Lubica wyraża swoją tęsknotę w pełnym namiętności tańcu. To nie jest także film o duchach, choć pojawia się w nim duch, który prosi głównego bohatera o pomoc. Kilka łyków Wina truskawkowego wystarczy, aby przenieść się w magiczny świat prawdziwego środka Europy, gdzie miłość, zbrodnia i skrucha są takimi samymi elementami codziennego życia jak zmiany pór roku, migracje ptaków lub nurt górskiego potoku.

Realizm magiczny połączony z subtelnym poczuciem humoru w ekranizacji Opowieści galicyjskich Andrzeja Stasiuka, z udziałem znanych i lubianych polskich i czeskich aktorów: Jiríego Machácka (Samotni), Macieja Stuhra (33 sceny z życia), Mariana Dziędziela (Wesele) i Roberta Więckiewicza (Wszystko będzie dobrze).

Wino truskawkowe wprowadza nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Miłość, zbrodnia, pokuta są tu naturalnymi składnikami życia, tak jak pory roku, odlatujące ptaki czy szum górskiego potoku.

Główny bohater Andrzej, porzuca wielkomiejskie życie i przenosi się na galicyjską prowincję, aby tam odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Mała mieścina, w jakiej się znalazł, rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Komendant policji od lat jest tu ciągle ten sam, mężczyźni przesiadują w knajpie nad kuflem piwa, a w niedzielę wszyscy idą na mszę. Jest też lokalna piękność, Słowaczka Lubica, w której kocha się pół miasteczka, a ona kusi swymi wdziękami niczym Malena z filmu Giuseppe Tornatore.

Andrzej Stasiuk:

„Film przypomina książkę. Właściwie teraz to już sam nie wiem, co według czego było robione. Darek Jabłoński ustawił kamerę w tych samych miejscach, w których wiele lat temu wymyśliłem Opowieści galicyjskie. W ten przedziwny sposób mogę dzisiaj oglądać własne wizje, własne myśli. I ta opowieść o miłości, śmierci i o pokutującym duchu została rozświetlona jakimś nieco nieziemskim blaskiem, cudownym blaskiem kina, który przypomina jednak jasność nadprzyrodzoną. Tym razem chyba udało się pokazać niewidzialne”.

Dariusz Jabłoński:

„To, co w Opowieściach galicyjskich mnie zafascynowało, to są postaci. Postaci, które mają niezwykłe losy, w obliczu tragedii zachowują godność, a ich filozofia życiowa pozwala im przetrwać życiowe burze. Ci ludzie żyją na ziemi, która oprócz swojego niespotykanego piękna kryje w sobie mnóstwo dramatów, o czym najlepiej świadczą rozsiane wszędzie krzyże i cmentarze – tu polski, tam łemkowski, austriacki, żydowski... Niektórzy tę ziemię nazywają Małymi Bałkanami. Tu powstała książka i tu kręciliśmy film.

(...) To nie jest film do rozumienia, to jest film do myślenia, historia o tym, że każdy nas kiedyś zacznie szukać swoich źródeł życiowej mocy...”.

Zuzana Fialova:

„Grana przeze mnie Lubica nie kieruje się w życiu żadnymi normami społeczeństwa archetypowego. Żyje w swoim własnym, wewnętrznym świecie, żyje tym, co czuje w danej chwili, tu i teraz. To osoba nosząca w sobie swoją własną wolność. Lubica jest bardzo słowiańska, tak jak słowiański jest cały ten film. Mówi o tym, co niewidoczne dla oczu, jest smutny i śmieszny jednocześnie, bohaterowie płaczą śmiejąc się i śmieją się przez łzy”.

Maciej Stuhr:

„Po raz pierwszy zdarzyło mi się grać w filmie, w którym czas przestał się liczyć, zszedł na dalszy plan i prawie zupełnie stracił znaczenie. Kręciliśmy przez cztery pory roku, zdjęcia miały inny rytm, najważniejsza stała się atmosfera i to chyba stanowi o wyjątkowości Wina truskawkowego.

Cieszę się, że kręciliśmy tam, gdzie powstała książka, a potem scenariusz. Byliśmy w tych samych realiach i udało nam się poczuć to miejsce. W Dukli ginie „warszawski sprint”, panuje zupełnie inny rytm pracy a czas biegnie w swoim własnym tempie”.

Dariusz Jabłoński - reżyseria

Reżyser i producent, prezes Apple Film Production. Reżyseruje niezwykle rzadko, a jego największym osiągnięciem jest film dokumentalny Fotoamator, którego był również producentem. Fotoamator został nagrodzony na wielu najważniejszych światowych festiwalach. Jabłoński to absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych oraz założyciel Niezależnej Fundacji Filmowej, powołanej dla promocji filmu polskiego i jego twórców w kraju i zagranicą. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Andrzej Stasiuk - scenariusz

Pisarz, eseista, publicysta. Jedna z najgłośniejszych karier literackich lat ostatnich, laureat najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej – NIKE 2005 za powieść Jadąc do Babadag, pięciokrotnie był też do niej nominowany: w 1997 roku za zbiór opowiadań Przez rzekę, w 1998 roku za tom prozy Dukla, w 2001 roku za Tekturowy samolot, w 2002 roku za opowiadania Zima, w 2006 roku za sztukę Noc. Słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna. Otrzymał także szereg innych nagród, m.in. Nagrodę Fundacji Kościelskich, Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę Biblioteki Raczyńskich, Nagrodę Machinera, Nagrodę im. Arkadego Fiedlera, Nagrodę im. Beaty Pawlak i in. „Posiadacz|“ niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu.

Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego undergroundu w Polsce. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał w Beskidzie Niskim, skąd przysyła swoje teksty do m.in. Gazety Wyborczej i Tygodnika Powszechnego, Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na angielski, fiński, szwedzki, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, słowacki, czeski, węgierski, włoski i koreański. Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej.

Tomasz Michałowski – zdjęcia

Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1994).

Zadebiutował filmem Złote runo Andrzeja Kondratiuka w 1996 roku.

Zrealizował ponad 50 filmów dokumentalnych. Michałowski jest również autorem zdjęć do filmu Dariusza Jabłońskiego Fotoamator, filmu dokumentalnego nagradzanego na najważniejszych festiwalach filmów dokumentalnych.

Michał Lorenc – muzyka

Należy do najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej w Polsce i za granicą. Napisał muzykę do ponad 150 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, USA. Nagrywa z najlepszymi polskimi orkiestrami: Simfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej. Należy do Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Jiří MACHÁČEK – Andrzej

Najbardziej popularny aktor czeski ostatnich lat. Swoją popularność zawdzięcza między innymi rolom w filmach: Horem Padem, Powrót idioty czy Samotni, za który w 2000 roku otrzymał nagrodę Czeskiego Lwa. Ukończył prawo, studiował również na DAMU. Aktorstwa uczył się także w Danii. Jest członkiem teatru Piwnica. W Czechach ceniony też za role teatralne – Čičikov w Martwych duszach, DE Soto w Smart Filip czy też Alexejew w Obłomowie (2000). Oprócz aktorstwa jego pasją jest muzyka – jest członkiem zespołu MIG 21, gdzie śpiewa i pisze teksty.

Zuzana Fialová - Lubica

Urodzona w 1974 w Bratysławie, na Słowacji. Absolwentka Akademii Sztuk w Bratysławie, członek Słowackiego Teatru Narodowego. Jedna z najpopularniejszych aktorek telewizyjnych i filmowych w Słowacji – pracowała z takimi sławami jak Agnieszka Holland (Prawdziwa historia Janosika), Jiri Menzl (Obsługiwałem angielskiego króla), Jan Hrebejk (Medvídek), Vladimir Michalek (Babí léto). Zuzana jest zwyciężczynią słowackiej edycji programu Let’s dance.

Jerzy Radziwiłowicz – Ksiądz

W 1972 roku został absolwentem PWST w Warszawie. W tym samym roku został zaangażowany do Starego Teatru w Krakowie, w którym gra do dziś. Debiutował w Bolszewikach M.F. Szatrowa. Pracownik naukowy krakowskiej PWST, prorektor w latach 1981-84. Najważniejsze jego role powstały w spektaklach reżyserowanych przez K. Swinarskiego, np. Tomasz Zan w Dziadach

A. Mickiewicza (1973). Jest także znanym aktorem filmowym, a szczególną sławę przyniosły mu role w filmach A. Wajdy: Mateusza Birkuta w Człowieku z marmuru (1976) i Maćka Tomczyka w Człowieku z żelaza (1981).

Maciej Stuhr - Janek

Aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po żarcie. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1999 roku rozpoczął studia aktorskie na krakowskiej PWST. Maciej Stuhr jest synem aktora i reżysera Jerzego Stuhra. Debiutował w Dekalogu X Krzysztofa Kieślowskiego rolą Piotrka. Wraz z kabaretem Po żarcie otrzymał I nagrodę na przeglądzie PaKA w 1997 roku.

Marek Litewka - Zalatywój

Ukończył krakowską PWST w 1974 r. W Starym Teatrze, z którym był związany do 2003 r., debiutował w 1975 r. w Nocy listopadowej. Współpracował z teatrem w Tarnowie, a od kilku lat z krakowską Bagatelą, gdzie obecnie jest na etacie. Przez 27 lat był związany z Teatrem Starym w Krakowie, gościnnie występował też tam w Teatrze Ludowym i Operze Krakowskiej.

W Warszawie związany z teatrami Rampa, Rozmaitości i Komedia.

Lech Łotocki - Lewandowski

Aktor teatralny i telewizyjny. Absolwent łódzkiej PWSTiF im. Leona Schillera. Przez blisko dwadzieścia lat związany był ze scenami dramatycznymi Poznania. Zadebiutował tam w Teatrze Polskim, a później występował w Teatrze Nowym (za dyrekcji Izabelli Cywińskiej). Zagrał wówczas wiele ról w repertuarze klasycznym i współczesnym, wśród nich: Sigismunda w Życie jest snem Calderona w reżyserii Wojciecha Szulczyńskiego, Pomylonego Jurka-Śmierć w A jak królem, a jak katem będziesz Tadeusza Nowaka w reżyserii Janusza Nyczaka (nagroda aktorska na Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu), Xawerego w Turoniu Żeromskiego w reżyserii Izabelli Cywińskiej (nagroda aktorska na Festiwalu Sztuk Klasycznych w Opolu). Obecnie artysta związany jest z warszawskim Teatrem Rozmaitości, gdzie występuje w takich przedstawieniach, jak: Bzik tropikalny, Bachantki, Uroczystość i Burza. Ma w także w swoim dorobku kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych.

Marian Dziędziel - Kościelny

Marian Dziędziel urodził się w 1947 roku. Ma wyższe wykształcenie aktorskie (PWST Kraków). Od 1969 roku jest aktorem Teatru Słowackiego w Krakowie. Grał między innymi w słynnym serialu wojennym Stawka większa niż życie oraz w Grzesznym żywocie Franciszka Buły. Od 1971 roku gra w filmach Kazimierza Kutza. Widzowie znają go także z roli Bernarda Graba z Pogranicza w ogniu i filmu Show. W Sezonie na leszcza stworzył bardzo interesującą kreację “Mroza”. Za postać Wojnara w Weselu otrzymał w 2004 nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni.

Września 2008, Festiwal „Prowincjonalia”;
- Nagroda „Jańcio Wodnik” za muzykę dla Michała Lorenca,
- Nagroda „Jańcio Wodnik” za zdjęcia dla Tomasza Michałowskiego,
- Nagroda specjalna „Jańcio Wodnik” dla Mariana Dziędziela,
- Nagroda dziennikarzy „Jańcio Wodnik” dla Dariusza Jabłońskiego

Koszalin 2008, Festiwal „Młodzi i Film”;
- Nagroda Jury Młodzieżowego dla Dariusza Jabłońskiego,
- Jantar 2008 za najlepsze zdjęcia dla Tomasza Michałowskiego

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC