FILM

Państwo młodzi: Chuck i Larry (2007)

I Now Pronounce You Chuck and Larry

Pressbook

Znany z ról uroczych obiboków w filmach „Billy Madison” oraz “Farciarz Gilmore” /Happy Gilmore/, a także zagubionych w swoich romantycznych uczuciach chłopaków w “Od wesela do wesela” /The Wedding Singer/, “Super tata” /Big Daddy/ oraz “50 pierwszych randek” /50 First Dates/, ADAM SANDLER jest gorącym nazwiskiem filmowego świata komedii, kojarzonym przez fanów z gwarantowaną znakomitą zabawą oraz nieodpartym urokiem, który zawsze gwarantuje mu wzięcie u najpiękniejszych dziewczyn ekranu. We wcześniejszych produkcjach partnerowały mu takie atrakcyjne dziewczyny jak Drew Barrymore, Kate Beckinsale i Courteney Cox. Tym razem po raz pierwszy Sandler idzie łeb w łeb z aktorem o jeszcze większej sile seksapilu...

Widownia telewizyjna z pewnością kojarzy nazwisko KEVINA JAMESA z niezapomnianą kreacją w telewizyjnej produkcji “Diabli nadali” /The King of Queens/. Z kolei w 2005 aktor zdobył sobie ogromną popularność rolą niepoprawnego romantyka Alberta w przebojowej komedii “Hitch: najlepszy doradca przeciętnego faceta” /Hitch/, w której wystąpił także Will Smith. James przez wiele lat pracy w charakterze komediowego performera i etatowego wesołka małego ekranu trafił w końcu na duży ekran.

Wkrótce obaj członkowie tego zabawnego duetu pojawią się w najnowszej komedii sezonu “Państwo młodzi Chuck i Larry” /I Now Pronounce You Chuck & Larry/, w której w nieoczekiwany sposób staną się dla siebie nawzajem obiektem zainteresowania, a nawet uczucia, które tych dwóch ‘normalnych’ heteryckich facetów zaprowadzi przed ołtarz.

Będący dumą brooklińskiej jednostki straży pożarnej Chuck Levine (Sandler) i Larry Valentine (James) są prawdziwymi facetami, którzy ramię w ramię idą na każdą akcję i są gotowi zrobić dla siebie wszystko. Zagorzały wdowiec Larry nade wszystko pragnie chronić swoją rodzinę. Z kolei jego kumpel Chuck pragnie jak najdłużej cieszyć się życiem zdeklarowanego singla.

Chuck ma wobec Larry’ego dług wdzięczności za uratowanie mu życia w jednej z akcji, a Larry daje mu okazję do rewanżu w momencie, kiedy biurokratyczne zasady nie pozwalają mu na wskazanie jego dwójki dzieci jako beneficjentów polisy na życie. W takim układzie, żeby uniknąć komplikacji prawnych Chuck musi się zadeklarować jako partner Larry’ego i wypełnić w związku z tym kilka papierków. Przecież nikt i tak się o tym nie dowie.

A jednak ktoś się może o tym dowiedzieć… Kiedy nadgorliwi, sprawdzający wszystko w najdrobniejszych szczegółach biurokraci zaczynają nabierać podejrzeń, umowa ‘młodej pary’ z zawartego potajemnie paktu staje się tematem numer jeden lokalnej społeczności i szybko trafia na pierwsze strony gazet. Zmuszeni do improwizowania ról zakochanych w sobie nowożeńców Chuck i Larry muszą teraz zmierzyć się z całą masą niezwykle zabawnych sytuacji, które przyjdzie im przeżyć pod jednym dachem. Po przetrwaniu obowiązkowego czasu poślubnego związku i wspierając się w całej gamie zabawnych sytuacji, które mają zapobiec ich zdemaskowaniu, dwójka facetów-oszustów o dobrych intencjach odkrywa, że trzymanie się razem w potrzebie bardzo do siebie zbliża i tworzy prawdziwą rodzinę.

W filmie “Państwo młodzi Chuck i Larry” na ekranie zobaczymy całą plejadę znakomitych artystów, w tym JESSICĘ BIEL („Blade: mroczna trójca” /Blade: Trinity/, „Iluzjonista” /The Illusionist/) w roli Alex McDonough, adwokatki, która pomaga Chuckowi i Larry’emu w ich niebezpiecznej sytuacji, a jednocześnie nie może się oprzeć wdziękowi Chucka. W obsadzie znalazły się również takie nazwiska wielkiego ekranu jak: DAN AYKROYD („Ghostbusters”, „50 pierwszych randek” /50 First Dates/) w roli bezwzględnego kapitana Tuckera, STEVE BUSCEMI („Straszny dom” /Monster House/, „Fargo”) jako inspektora do spraw oszustw - Clinta Fitzera i VING RHAMES („Idlewild”, „Mission: Impossible III”) w roli Duncana, faceta, który także skrywa pewną tajemnicę.

Reżyserem filmu “Państwo młodzi Chuck i Larry” jest DENNIS DUGAN (“Grzanie ławy” /The Benchwarmers/, “Super tata” /Big Daddy/). Scenariusz napisali BARRY FANARO (“Faceci w czerni II” /Men in Black II/, „Kręglogłowi” /Kingpin/), ALEXANDER PAYNE („Bezdroża” /Sideways/, „Wybory” /Election/) oraz JIM TAYLOR („Bezdroża” /Sideways”, „Schmidt” /About Schmidt/). W roli producentów wystąpili Sandler i JACK GIARRAPUTO (“Klik: i robisz co chcesz” /Click/, “Wykiwać klawisza” /The Longest Yard/) ze strony Happy Madison Productions oraz TOM SHADYAC (Evan Almighty, Liar Liar) i MICHAEL BOSTICK („Evan Wszechmogący” /Evan Almighty/, „Przyjęty” /Accepted/) dla Shady Acres Entertainment. BARRY BERNARDI (“Klick: i robisz co chcesz”, „Grzanie ławy”), LEW GALLO („More Than Murder”, „Mafia Princess”) i RYAN KAVANAUGH („Gridiron Gang”, „RV: szalone wakacje na kółkach” /RV/) są producentami wykonawczymi filmu.

W ekipie twórców filmu znaleźli sie także: uhonorowany Nagrodą Akademii® autor zdjęć DEAN SEMLER (“Tańczący z wilkami” /Dances with Wolves/, “Wykiwać klawisza” /The Longest Yard/), kostiumograf ELLEN LUTTER (“Klik: i robisz co chcesz” /Click/, “Wykiwać klawisza”), scenograf PERRY ANDELIN BLAKE (“Klik: i robisz co chcesz”, “Grzanie ławy” /The Benchwarmers/) oraz montażysta JEFF GOURSON (“Klik: i robisz co chcesz”, “Wykiwać klawisza”).

Scenariusz do filmu “Państwo młodzi Chuck i Larry” ma w Hollywood swoją długą historię. Reżyser i producent wziętych komedii Tom Shadyac oraz jego współpracownik Michael Bostick z Shady Acres Entertainment wpadli na pomysł tej historii i sporządzili wstępny scenariusz już dziesięć lat temu, przy współudziale legendarnego scenarzysty komediowego Barry’ego Fanaro. Przez lata, Shady Acres nadzorowała przeprowadzane wielokrotnie udoskonalenia i dodawane elementy do scenariusza, zakładając także udział różnych aktorów komediowych w rolach dwóch sprytnych strażaków o szlachetnych intencjach. Wszystkie zabiegi nie dawały jednak pożądanych wyników, głownie z uwagi na brak odpowiednich odtwórców głównych ról - Chucka i Larry’ego.

Kiedy jednak scenariusz trafił w ręce Adama Sandlera i współpracującego z nim w Happy Madison, Jacka Giarraputo, twórcy filmu wiedzieli, że w końcu ich wysiłki zostały zwieńczone sukcesem, a Chuck & Larry trafili we właściwe ręce. Dokonując niewielkiego retuszu tekstu pióra Fanaro z pomocą wielokrotnie nagradzanego za swoją pracę duetu Alexander Payne i Jim Taylor, historia dwóch poczciwych strażaków, którzy wpadają na szalony pomysł ostatecznie nabrała realnego kształtu i była gotowa do produkcji.

Sandlerowi natychmiast przypadła do gustu postać lubiącego czarować kobiety strażaka Chucka Levine, który przez zbieg okoliczności zmuszony jest błyskawicznie dorosnąć i pomóc przyjacielowi wyjść z ciężkiej finansowo-rodzinnej opresji. Aktorowi spodobał się rodzaj humoru jakim operował scenariusz, miał również pomysł kogo obsadzić w roli swojego komediowego partnera Larry’ego Valentina. Idealnym kandydatem okazał się być Kevin James.

Sandler wspomina: “Spodobał mi się pomysł tego filmu i jego myśl przewodnia – jak wiele byłbyś w stanie zrobić dla swojego przyjaciela? W filmie rzeczywiście mamy do czynienia z sytuacją, w której dwóch facetów gotowych jest nieść sobie pomoc w każdej sytuacji.”

Z kolei James mówiąc o granej przez siebie postaci stwierdza: “Larry to facet niezwykle rodzinny, dla którego najważniejszą sprawą jest dobro i bezpieczeństwo jego dzieci.” James również wspomina o niezwykłej więzi łączącej filmowych bohaterów: “Koniec końców ten film opowiada o przyjaźni i niesie przesłanie, że warto poświęcać się dla przyjaciół. Byłem niezmiernie szczęśliwy kiedy Adam zadzwonił do mnie i zaproponował rolę w tej produkcji.”

Firma Shady Acres bez sprzeciwu zaakceptowała kandydatury Sandler i Jamesa jako filmowego duetu, również wytwórnia Universal Pictures dała zielone światło i poszukiwania pozostałych twórców filmu mogły ruszyć pełną parą.

W roli reżysera obrazu producenci widzieli specjalizującego się w zadaniach ‘komediowych’ Dennisa Dugana. Dugan współpracował wcześniej z Sandlerem i Giarraputo przy takich produkcjach jak: “Super tata” /Big Daddy/ oraz “Grzanie ławy” /The Benchwarmers/, z udziałem ulubionych artystów Sandlera - Davida Spade’a i Roba Schneidera, a także Jona Hedera.

Jak mówi Dugan: “To już w sumie nasz czwarty wspólny projekt z Adamem –okazuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat mieliśmy okazję całkiem często spotykać się na planie filmowym. Lubię z nim pracować, ponieważ on jest nie tylko artystą- aktorem, ale również filmowcem w pełni tego słowa znaczeniu. Pisze projekty, opracowuje je, zostaje ich producentem. Ma swój udział w sali montażowej i przy doborze muzyki. To przynosi świetne efekty.”

Kompletując zespół twórców filmu, producenci sięgnęli do znanych i sprawdzonych nazwisk, w tym między innymi nagrodzonego Oscarem® autora zdjęć Deana Semlera, projektującej kostiumy Ellen Lutter, scenografa Perry’ego Andelin Blake’a oraz montażysty Jeffa Goursona. Z tej grupy wszyscy pracowali wcześniej przy dwóch poprzednich produkcjach firmy Happy Madison – „Klik: i robisz co chcesz” /Click/ oraz “Wykiwać klawisza” /The Longest Yard/.

Mając już skompletowany zespół produkcyjny oraz tytułowe postaci filmu, Dugan oraz producenci przystąpili do kompletowania pozostałej obsady, wśród której znaleźli się Jessica Biel, Dan Aykroyd, Steve Buscemi i Ving Rhames.

ADAM SANDLER (Chuck Levine, Producent filmu) w świecie rozrywki odniósł fenomenalny sukces jako aktor, scenarzysta, producent, reżyser oraz muzyk. Zwrócił na siebie uwagę i zdobył natychmiastowe uznanie występując w zespole telewizyjnego programu Saturday Night Live.

Jako aktor ma na swoim koncie role w takich przebojach kasowych jak: “Klik: i robisz co chcesz” /Click/, z udziałem Kate Beckinsale, „Wykiwać klawisza” /The Longest Yard/, w którym zagrali również Chris Rock i Burt Reynolds, „Trudne słówka” /Spanglish/ z Téą Leoni; romantycznej komedii „50 pierwszych randek” /50 First Dates/, z Drew Barrymore, „Dwóch gniewnych ludzi” /Anger Management/, z udziałem Jacka Nicholsona; oraz wyreżyserowanym przez Paula Thomasa Andersona „Lewym sercowym” /Punch-Drunk Love/, za który nominowany był do nagrody Złotego Globu.

Urodzony na Brooklynie, wychowywał się w Manchester, w stanie New Hampshire. Od zawsze przejawiał zamiłowanie do popisów komediowych, a swoją karierę zaczął w wieku 17 lat od występów w Boston Comedy Club. Od tego czasu dawał popisy komediowe w całych Stanach, jednocześnie studiując sztuki piękna na New York University.

Debiutem wielkoekranowym Sandlera był film “Stożkogłowi” /Coneheads/ z udziałem Dana Aykroyda i Jane Curtin. Po nim przyszły kolejne super kasowe produkcje: “Farciarz Gilmore” /Happy Gilmore/, “Od wesela do wesela” /The Wedding Singer/, z udziałem Drew Barrymore, „Kariera frajera” /The Waterboy/ i „Super tata” /Big Daddy/,

Z czasem aktor stał się niemalże mini-studio, angażując się we wszystkie aspekty produkcji filmowej. Doświadczenie to zaowocowało założeniem własnej firmy producenckiej Happy Madison. Pod jej szyldem wyprodukowane zostały między innymi takie filmy jak: „Klik”, „Grzenie ławy” /The Benchwarmers/, „Deuce Bigalow: boski żigolo w Europie” /Deuce Bigalow: European Gigolo/ oraz „Dickie Roberts: kiedyś gwiazda” /Dickie Roberts: Former Child Star/.

W czasie wolnym od grania w filmach, Sandler udziela się jako muzyk. Wiele z jego komediowych albumów muzycznych osiągnęło status multiplatynowych krążków. W sumie artysta sprzedał do dziś ponad sześć milionów płyt.

Nominowany do nagrody Emmy KEVIN JAMES (Larry Valentine) zakończył niedawno trwającą dziewięć lat pracę w charakterze gwiazdy i producenta wykonawczego przebojowego serialu telewizyjnego CBS/Sony “Diabli nadali” /The King of Queens/.

James zaczynał swoją karierę komika od wygłaszania przed publicznością tekstów satyrycznych. Z czasem podjął współpracę z telewizją, podpisał również umowę na stworzenie i poprowadzenie własnego show telewizyjnego.

Na wielki ekran trafił po raz pierwszy grając u boku Willa Smitha w komedii “Hitch: najlepszy doradca przeciętnego faceta” /Hitch/. W swoim dorobku ma również role w produkcjach: „Ugotowani” /Grilled/ i „Straszny dom” /Monster House/.

DENNIS DUGAN (Reżyseria) jest utalentowanym filmowcem, którego kariera związana jest z przemysłem filmowym od ponad dwudziestu lat. Dugan uchodzi obecnie za jednego z najlepszych reżyserów komediowych, o czym świadczą liczne nakręcone przez niego tytuły: “Super tata” /Big Daddy/, „Farciarz Gilmore” /Happy Gilmore/, oba z udziałem Adama Sandlera; „Twarda laska” /Saving Silverman/, z udziałem Jacka Blacka, Steva Zahna i Amandy Peet oraz „Beverly Hills Ninja” z Chrisem Farley’em. Ostatnio Dugan nakręcił “Grzanie ławy” /The Benchwarmers/, z Robem Schneiderem, Davidem Spadem, Jonem Hederem i Jonem Lovitzem oraz „Parasol bezpieczeństwa” /National Security/ z udziałem Martina Lawrence’a.

Reżyser prowadzi również aktywną współpracę z producentami telewizyjnymi. Był zaangażowany przy licznych projektach małego ekranu, w tym: “Nowojorscy gliniarze” /NYPD Blue/, “Na wariackich papierach” /Moonlighting/ oraz “Ally McBeal”.

Dugan zaczynał swoją karierę jako aktor, występując na deskach nowojorskich teatrów. Zagrał w serialu NBC “Richie Brockelman, Private Eye”, gościnnie pojawił się w serialach “M*A*S*H”, “Columbo”, “The Rockford Files”, “Hill Street Blues” i “Na wariackich papieracjh” /Moonlighting/.

ALEXANDER PAYNE (Scenariusz) pochodzi z Omahy w stanie Nebraska. Studiował historię i literaturę hiszpańską na Uniwersytecie Stanforda, jest również absolwentem studiów filmowych na UCLA. Jego film dyplomowy „The Passion of Martin” wyświetlany był na Festiwalu Filmowym w Sundance w 1991 roku.

Debiutem fabularnym Payne’a w charakterze scenarzysty była komedia “Złe i gorsze” /Citizen Ruth/ nagrodzona na festiwalach filmowych w Montrealu, Monachium i Thessalonikach. Jego kolejny scenariusz do filmu “Wybory” /Election/, nominowany był do Oscara® w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

“Schmidt” /About Schmidt/ z Jackiem Nicholsonem i Kathy Bates nagrodzony został dwoma Złotymi Globami, w tym za scenariusz.

„Bezdroża” /Sideways/, napisane wspólnie z Jimem Taylorem otrzymały Oscara® za najlepszy scenariusz adaptowany, jak również wiele innych prestiżowych nagród.

JIM TAYLOR (Scenariusz) jest wieloletnim współpracowanikiem Alexandra Payne’a. Wspólnie napisali scenariusze do filmów: “Złe gorsze” /Citizen Ruth/, “Wybory” /Election/, “Schmidt” /About Schmidt/ i “Bezdroża” /Sideways/. Prawie wszystkie z nich zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą Akademii® („Bezdroża”).

JACK GIARRAPUTO (Producent) należy do grona odnoszących największe sukcesy finansowe producentów Hollywood. Jego filmy zarobiły prawie 2 miliardy dolarów na całym świecie, z czego 7 przyniosło wpływy ponad 100 milionowe. W tej grupie znalazły się: „Klick: i robisz co chcesz” /Click/, “Wykiwać klawisza” /The Longest Yard/, „50 pierwszych randek” /50 First Dates/, „Dwóch gniewnych ludzi” /Anger Management/, „Mr Deeds – milioner z przypadku” /Mr. Deeds/, „Super tata” /Big Daddy/ oraz „Kariera frajera” /The Waterboy/.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC