FILM

Bezprawie (2003)

Open Range

Recenzje (1)

"Bezprawie" to filmowa adaptacja powieści Laurana Paine'a, która z nostalgią przywołuje życie na Dzikim Zachodzie. Bohaterami produkcji jest czwórka wolnych strzelców, kowbojów poganiających bydło. Nie wszystkim jednak podoba się ta ich wolność i niezależność. Gdy przybywają w okolice miasteczka Harmonville, będą musieli stawić czoła zawistnemu i chciwemu emigrantowi z Irlandii, który jest tyranem całej okolicy. Będzie to walka na śmierć i życie.

Nowy projekt Costnera zadaje kłam twierdzeniu, że western jest martwym gatunkiem. Zbudowany według klasycznych reguł, pokazuje triumf indywidualizmu nad konformizmem, wolności nad tyranią, dobra nad złem. Także bohaterowie obrazu mieszczą się w starej konwencji. To doświadczeni kowboje, którzy kamienną twarz noszą jak maskę. Kryje ona nie tylko tajemnice z przeszłości, ale także wiele ciepła i umiłowania spokoju. Oglądanie perypetii tych skomplikowanych postaci jest tym bardziej przyjemne, iż mamy do czynienia z doskonałym aktorstwem. Wbrew pozorom, "Bezprawie" nie jest sceną dla popisów Costnera. Choć gra on jedną z głównych ról, pozostaje niemal do końca w cieniu, ustępując miejsca Robertowi Duvallowi, który buduje niezwykle magnetyzujący portret starszego mężczyzny, gotowego na walkę w imię wyznawanych wartości.

Jednak tym, co czyni z dzieła Costnera prawdziwą ucztę, jest tempo akcji, które przez reżysera zbudowane zostało po mistrzowsku. Początkowe spokojne i niemal sielskie sekwencje nie zapowiadają burzy, jaka przetoczy się w finale filmu nad miasteczkiem pokroju Tombstone. Budowaniu elektryzującej atmosfery sprzyjają również piękne zdjęcia, subtelny humor oraz wątek dyskretnego romansu. Costner dawkuje wszystkie te składniki z aptekarską precyzją, więc nie tylko miłośnik westernu wyjdzie z kina urzeczony.

Po 13 latach od nakręcenia "Tańczącego z wilkami" Kevin Costner powraca z doskonałym westernem. To wyjątkowy obraz, gdyż ma znamiona klasycznego kina. Sprawi wiele przyjemności każdemu widzowi, który z rozrzewnieniem ogląda stare filmy.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC