FILM

Autostopem przez galaktykę (2005)

Hitchhiker's Guide to the Galaxy, The

Ciekawostki

Producenci Ivan Reitman, Joe Medjuck i Michael C. Gross mieli zrealizować film w 1982 roku, kiedy otrzymali napisane przez Adamsa trzy propozycje scenariuszy. W tym czasie Medjuck i Gross widzieli Billa Murraya lub Dana Aykroyda jako odtwórcę roli Forda Perfecta. Cały projekt porzucono gdy producenci dostali od Aykroyda scenariusz 'Ghost Busters.'

Przez ponad 20 lat odkładano nakręcenie filmu. Tuż przed śmiercią Adamsa było bardzo blisko do sfinalizowania projektu. Reżyserem miał być Jay Roach, w roli Artura mieliśmy zobaczyć Hugh Laurie, w roli Zaphoda Beeblebroxa miał wystąpić Jim Carrey.

Postać grana przez Johna Malkovicha została stworzona specjalnie na potrzeby filmu przez Douglasa Adamsa.

Film jest 9 wersją "Autostopem przez galaktykę". Wcześniej pojawił się jako radiowa seria, nagranie (początkowo na kasetach i płytach winylowych), powieść, mini serial telewizyjny, gra komputerowa, przedstawienie, w komiksie i na ręczniku.

Po tym jak Jay Roach zrezygnował z reżyserii filmu, zaproponował aby Spike Jonez zajął się reżyserią. Jonze również odmówił, ale polecił na swoje miejsce Nicka Goldsmitha i Gartha Jenninga, którzy przyjęli wyzwanie.

Do roli Arthura Denta przymierzano Jacka Davenporta, ale w końcu zdecydowano, że Davenport jest za przystojny do tej roli.

W filmie pojawia się piosenka Louisa Amstronga "Wonderful World". Piosenka ta pojawiła się również na końcu pierwszych sześciu odcinków radiowych i w telewizyjnym serialu "Autostopem przez galaktykę" (1981).

W filmie gościnnie pojawia się Simon Jones, który grał rolę Arthura Denta w poprzednich wersjach radiowych oraz w serialu "Autostopem przez galaktykę" (1981).

Producenci oświadczyli, że film nie jest dosłownym tłumaczeniem książki, ale wszystkie nowe pomysły i bohaterowie pochodzą od samego Douglasa Adamsa. Wynajęty scenarzysta po prostu miał ulepszyć konstrukcję i uczynić scenariusz bardziej spójnym.

Hymn śpiewany przez zwolenników Hummy Kavula został nagrany 19 czerwca 2004 roku w kościele Świętego Marcina w Londynie.

W scenie chaosu kręconej w Londynie, kiedy Ziemia jest niszczona, można dostrzec brata Douglasa Adamsa, Jamesa Thrifta, jego siostrę Jane Garnier i córkę Polly.

Aktor, który zagrał paranoidalnego androida Marvina w mini serialu, pojawia się również w filmie.

Główna melodia w filmie jest tą samą, która była w mini serialu "Autostopem przez galaktykę" z 1981 roku.

Do roli Zaphoda Beeblebroxa przymierzano również Billa Murraya oraz Willa Farrella.

Twarz nieżyjącego już autora 'Autostopem przez galaktykę' Douglasa Adamsa pojawia się jako planeta.

Cykl zaczynający się powieścią "Autostopem przez galaktykę" Douglasa Adamsa - a zwany "Trylogią w pięciu częściach" - obejmuje książki: "Autostopem przez galaktykę", "Restauracja na końcu wszechświata", "Życie wszechświat i cała reszta", "Cześć i dzięki za ryby" oraz "W zasadzie niegroźna". Książki w Polsce wydał Rebis oraz Zysk i s-ka.

Pomysł kultowego cyklu Autostopem przez Galaktykę narodził się w 1971 roku podczas podróży Adamsa do Austrii, po wstrząsających próbach porozumienia się z tubylcami. Okazało się, że nie tylko nie mówią oni po angielsku ani francusku, ale generalnie "są głuchoniemi" i nie potrafią wskazać drogi zagubionemu Brytyjczykowi. Lekarstwem na te traumatyczne przeżycia okazało się piwo i nocleg pod gołym niebem z egzemplarzem przewodnika "Autostopem przez Europę" w garści.

Na początku "Autostopem przez galaktykę" było słuchowiskiem radiowym - pierwszy odcinek został wyemitowany w 4 programie BBC w środę 8 marca 1978 r. o godzinie 22.30.

Robert Downey Jr. miał grać Zaphoda Beeblebroxa.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC