FILM

Heca w zoo (2011)

Zookeeper

Pressbook

Zwierzęta z ogrodu zoologicznego w Parku Franklina uwielbiają swojego opiekuna, Griffina Keyesa (Kevin James). Ten jednak, czując się lepiej w towarzystwie lwa niż kobiety, zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jedynym sposobem na znalezienie miłości będzie odejście z zoo i podjęcie bardziej efektownej pracy. Spanikowane na skutek decyzji Griffina, zwierzęta decydują się złamać odwieczny kod milczenia i ujawnić swoją największą tajemnicę: one też potrafią mówić! Aby powstrzymać Griffina przed rezygnacją z pracy w zoo, uczą go zasad zalotów – w zwierzęcym stylu. W filmie występują także Rosario Dawson i Leslie Bibb, a głosów mieszkańcom zoo użyczają - Cher, Nick Nolte, Adam Sandler oraz Sylvester Stallone.

Columbia Pictures i Metro-Goldwyn-Mayer Pictures przedstawiają produkcję Broken Road/Hey Eddie/Happy Madison Heca w zoo. W filmie występują - Kevin James, Rosario Dawson i Leslie Bibb. Reżyseria - Frank Coraci. Scenariusz - Nick Bakay & Rock Reuben & Kevin James oraz Jay Scherick & David Ronn. Produkcja - Todd Garner, Kevin James, Adam Sandler, Jack Giarraputo i Walt Becker. Producenci wykonawczy - Barry Bernardi, Jeff Sussman, Charles Newirth i Jennifer Eatz. Zdjęcia - Michael Barrett. Scenografia - Kirk M. Petruccelli. Montaż - Scott Hill. Kostiumy - Mona May. Muzyka - Rupert Gregson-Williams. Efekty wizualne - Peter G. Travers. Efekty wizualne - Sony Pictures Imageworks Inc.

„Mam dwójkę dzieci, ciągle chodzimy do zoo, a one za każdym razem oczekują, że będą mogły porozumieć się ze zwierzętami,” mówi producent Todd Garner, wyjaśniając genezę powstania projektu. „Wpadliśmy więc na pomysł, aby zrealizować film o zwierzętach uczących swojego opiekuna, jak znaleźć miłość. Chcieliśmy, żeby fantazje dziecka tkwiącego w każdym z nas mogły się w tym projekcie urzeczywistnić.”

W znajdującego się na życiowym rozdrożu pracownika zoo, wcielił się Kevin James, który jest także współautorem scenariusza. „Griffin jest dumny ze swojej pracy, ale po zakończeniu ostatniego związku, który nie wypalił, dochodzi do wniosku, że powinien zacząć od nowa. Zwierzęta uważają jednak, że jest najlepszym opiekunem, jakiego miały i nie chcą ryzykować jego utraty. To właśnie wtedy wyjawiają, że potrafią mówić. Jest to dla nich dosyć ryzykowne, ale mają przecież spore zmartwienie. I żadnego wyboru.”

Kiedy scenariusz zyskał już ostateczny kształt, filmowcy zaangażowali zespół składający się z samych gwiazd, które użyczyły swoich głosów zwierzęcym bohaterom. „Pierwszy wkroczył na pokład Adam (Sandler), aby zagrać małpę. Dzisiaj nie jestem w stanie wyobrazić sobie nikogo innego w tej roli,” mówi reżyser Coraci. „Adam jest tak utalentowany, iż mógł użyczyć głosu każdemu ze zwierząt,” mówi współscenarzysta Nick Bakay. „Małpa była jednak jednym z naszych najlepszych zwierzęcych aktorów – robiła niesamowite miny i bardzo emocjonalnie wyrażała swoją osobowość – dokładnie tak jak Adam”.

Cher dołączyła do obsady, jako wspaniała, kochająca lwica, a Sylvester Stallone wcielił się w samego króla dżungli. Rolę goryla Berniego, który staje się nieoczekiwanym przyjacielem Griffina zagrał Nick Nolte. Swoich głosów użyczają także - Judd Apatow jako słoń Barry, Jim Breuer jako kruk z sąsiedztwa, Jon Favreau i Faizon Love jako Jerome i Brice, para wiecznie sprzeczających się niedźwiedzi grizzly, Richie Minervini jako struś, Maya Rudolph jako żyrafa Mollie oraz zawodnik mieszanych sztuk walki Bas Rutten jako wilk Sebastian.

Przed kamerą, obok Kevina Jamesa, pojawiają się natomiast - Rosario Dawson, w roli lekarki weterynarii specjalizującej się w życiu orłów – obiekcie uczuć Griffina, Leslie Bibb wcielająca się w postać byłej dziewczyny Griffina, która złamała mu serce i sprawiła, że podjął decyzję o odejściu z zoo, oraz Ken Jeong jako Venom, specjalista od gadów.

Na planie, Rosario Dawson pracowała z orlicą o imieniu Sydney. „Byłam nią zafascynowana. Obserwowałam jak chowała pożywienie w specjalnym miejscu na piersi. Podziwiałam jej długie nogi i mocne pazury. Widząc to wszystko, byłam w stanie zrozumieć, dlaczego moja bohaterka tak bardzo kocha to, co robi,” mówi aktorka.

Leslie Bibb tak opowiada o granej przez siebie postaci, „Stephanie jest trochę zwariowana. To samolubna dziewczyna, która jest przekonana, że dużo jej się należy. Zabawnie było móc się w nią wcielić, a do tego ponieważ zajmuje się modą, miała świetną garderobę.”

Dostarczaniem odpowiednich zwierząt na plan zajął się Mark Forbes z organizacji Birds & Animals Unlimited. Dzięki swoim rozległym kontaktom był on w stanie zlokalizować egzotyczne zwierzęta wyszkolone do udziału w filmie. „Zwierzęta, z którymi pracowaliśmy urodziły się w niewoli i szkolono je już od bardzo młodego wieku,” wyjaśnia Forbes. „Wszystkie miały doświadczenie w przebywaniu w świetle reflektorów, przed kamerą i w otoczeniu licznej ekipy. Nasze poczynania na planie były monitorowane przez organizację American Humane, a zwierzęta pochodziły z całego kraju – niedźwiedzie z Utah, a lwy z Los Angeles.”

„Bardzo istotna była dla nas praca z prawdziwymi zwierzętami. Dzięki nim mogliśmy obserwować nieprzewidywalne zachowania i realizm, którego by z pewnością zabrakło, gdybyśmy mieli do czynienia z komputerowo animowanymi zwierzakami,” mówi producent Garner. „Elementy komediowe w naszym filmie w dużej mierze zależały od spontaniczności. Na planie było mnóstwo sytuacji, kiedy zwierzęta zachowywały się w sposób trudny do przewidzenia. To m.in. dzięki temu zespół scenarzystów mógł takie zachowania ująć w scenariuszu. Bardzo dużo wniosło to do produkcji.”

Tylko jedno zwierzę występujące w filmie Heca w zoo nie było prawdziwe - goryl Bernie. Goryle są bowiem jednym z zagrożonych gatunków i żadna prywatna instytucja nie ma prawa posiadać ich w swojej hodowli. Aby więc powstał Bernie, filmowcy musieli zwrócić się do Aleca Gillisa i Toma Woodruffa z Amalgamated Dynamics, Inc., których zadaniem było stworzenie animatronicznego zwierzęcia pokazującego m.in. swoje umiejętności taneczne w restauracji TGI Friday.

Film zrealizowano w ogrodzie zoologicznym w Parku Franklina w Bostonie w stanie Massachusetts. „W Bostonie nakręciliśmy wcześniej produkcję Paul Blart: Mall Cop i było to tak wspaniałe doświadczenie, że często rozważaliśmy powrót do tego miasta,” mówi producent. „Kiedy szukaliśmy odpowiednich lokalizacji, szybko okazało się, że Park Franklina posiada wszystko, czego potrzebowaliśmy, łącznie z idealnym obszarem, na którym mogliśmy zbudować filmowe zoo.”

„Najlepsze w projektowaniu ogrodu zoologicznego na potrzeby filmu jest to, że można stworzyć jego własną wizję,” mówi reżyser Coraci. „Każde ze zwierząt znalazło się więc w oryginalnym, właściwym dla siebie otoczeniu – dla niedźwiedzi stworzono północnoamerykańskie miasteczko górnicze, słonie umieszczono wśród indyjskich świątyń i zarośniętych winnic, małpę na balijskiej wyspie z niewielką piaszczystą plażą, lwy w parku narodowym Serengeti, a żyrafę – w północnoafrykańskim Timbuktu.”

KEVIN JAMES (Griffin Keyes / współscenarzysta / producent) pojawił się ostatnio u boku Vince'a Vaughna w filmie The Dilemma w reżyserii Rona Howarda, a w 2010 roku można go było oglądać w przebojach Duże dzieci (Grown Ups), Paul Blart: Mall Cop. Jego wcześniejsze filmy to m.in. Państwo młodzi: Chuck i Larry (I Now Pronounce You Chuck and Larry) oraz Hitch z Willem Smithem.

ROSARIO DAWSON (Kate) jest jedną z najbardziej pożądanych aktorek Hollywood. Za rolę w filmie Rent została uhonorowana nagrodą Satellite, a kreacja w dramacie Siedem dusz (Seven Pounds) przyniosła jej nagrodę NAACP Image. Dawson wystąpiła ostatnio u boku Denzela Washingtona w Niepowstrzymanym (Unstoppable), a inne filmy z jej udziałem to m.in. Percy Jackson, thriller Eagle Eye, Killshot, Explicit Ills, Grindhouse, Death Proof, Sprzedawcy 2 (Clerks 2), Wszyscy twoi święci (A Guide to Recognizing Your Saints), Alexander, 25. godzina (25th Hour), Faceci w czerni 2 (Men in Black 2), Josie and the Pussycats oraz Dzieciaki (Kids) – jej filmowy debiut.

Światowa gwiazda, zdobywczyni Oskara®, trzech Złotych Globów, Emmy, Grammy i nagrody na festiwalu filmowym w Cannes, CHER (głos Janet / lwica) rozpoczęła karierę śpiewając w chórkach. Wszystko zmieniło się jednak, kiedy poznała producenta muzycznego Sonny'ego Bono i w 1965 roku nagrali wspólnie przebój I Got You Babe. Na początku lat 70-tych, Cher stała się sensacją programu The Sonny and Cher Comedy Hour, który przyniósł jej pierwszy Złoty Glob. Wkrótce potem zaczęła występować w filmach. Jej pamiętne role to te w filmach: Silkwood, Maska (Mask), Czarownice z Eastwick (The Witches of Eastwick), Wpływ księżyca (Moonstruck) – nagroda Akademii®, Złoty Glob, Syreny (Mermaids) oraz ostatnio Burleska (Burlesque).W 1998 roku, nagrodzony Grammy album Cher Believe, sprzedał się w 20 milionach egzemplarzy, a sama artystka została jedyną kobietą, której przeboje plasowały się na listach Top 10 każdej dekady w latach 1980 - 2000.

Filmy w dorobku dwukrotnie nominowanego do Oskara® NICKA NOLTE (głos Bernie'go / goryl) to m.in. Książę przypływów (The Prince of Tides) – Złoty Glob i nominacja do Oskara®, Affliction – nominacja do Oskara®, Arthur, My Own Love Song, Jaja w tropikach (Tropic Thunder), Hotel Rwanda, The Hulk, Przylądek strachu (Cape Fear), Kocham kłopoty (I Love Trouble), 48 godzin (48 Hours) czy Pożegnanie z królem (Farewell to the King).

ADAM SANDLER (głos Donalda / małpa; producent) odnosi imponujące sukcesy jako aktor, scenarzysta, producent i muzyk. Filmy z jego udziałem zarobiły na świecie ponad 3 miliardy dolarów. Jego ostatnie produkcje to m.in. Żona na niby (Just Go With It), Duże dzieci (Grown Ups), Opowieści na dobranoc (Bedtime Stories), Nie zadzieraj z fryzjerem (You Don’t Mess with the Zohan), Klik: I robisz, co chcesz (Click), 50 pierwszych randek (50 First Dates), Dwóch gniewnych ludzi (Anger Management), Punch-Drunk Love – nominacja do Złotego Globu czy Super tata (Big Daddy).

SYLVESTER STALLONE (głos Joe / lew) zasłynął rolą boksera Rocky'ego nagrodzonym Oskarem® filmie z 1976 roku pod tym samym tytułem. Od premiery w latach 70-tych powstało pięć kolejnych produkcji opowiadających historię Rocky'ego, a w 2006 roku, Stallone zamknął serię filmem Rocky Balboa. Kolejnym kultowym filmem z udziałem aktora był Rambo: Pierwsza krew (Rambo: First Blood) - w 2008 roku powstała ostatnia z jego części. Ostatnio Stallone wyreżyserował i wystąpił w przeboju Niezniszczalni (The Expendables). Inne filmy z jego udziałem to Tango & Cash, Człowiek demolka (Demolition Man), Specjalista (The Specialist), Zabójcy (Assassins), Copland, Dorwać Cartera (Get Carter), Spy Kids 3.

Absolwent nowojorskiej Tisch School of Arts, FRANK CORACI (reżyseria) jest autorem następujących filmów: Od wesela do wesela (The Wedding Singer), Kariera frajera (The Waterboy), W 80 dni dookoła świata (Around the World in 80 Days) oraz Klik: I robisz, co chcesz (Click). Coraci wkrótce rozpocznie pracę nad filmem Here Comes the Boom z Salmą Hayek w jednej z głównych ról.

MICHAEL BARRETT (zdjęcia) został uhonorowany trzema nominacjami do nagrody ASC za pracę nad czterema pierwszymi sezonami CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas (CSI: Crime Scene Investigation). Inne pozycje w jego dorobku to Takers, Bucky Larson: Born To Be A Star, Nie zadzieraj z fryzjerem (You Don’t Mess With The Zohan), The Mysteries of Pittsburgh, Kiss Kiss, Bang Bang oraz Bobby z udziałem Anthony'ego Hopkinsa, Demi Moore, Sharon Stone, Lawrence Fishburne'a i Elijaha Wooda.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC