FILM

Daas (2011)

Pressbook

Jest rok 1776. Radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein (Mariusz Bonaszewski) otrzymuje skargę na hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz), który kilkanaście lat wcześniej został skazany za głoszenie herezji i zbiegł do Wiednia. Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego (Andrzej Chyra). Klein dowiaduje się, że za zdradę Goliński został ukarany i obrabowany, a teraz czeka go śmierć ku przestrodze innych. Radca przeprowadza dochodzenie. Udaje mu się ustalić, że pseudomesjasz ogłosił się Bogiem, tworzy ze swoich wyznawców armię i szuka kontaktów z dworem cesarzowej Marii Teresy. Klein podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu.

Film opowiada o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Spolonizowani frankiści szybko włączyli się w kulturalne i polityczne życie Polski jako naukowcy, artyści, powstańcy. Nie do przecenienia jest również wpływ frankizmu na romantyczny mesjanizm, Mickiewicza czy Towiańskiego.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Adrian Panek, absolwent Wydziału Reżyserii WRiTV Katowice i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Adrian Panek, rocznik 1975. Absolwent Wydziału Architektury PWr, Reżyserii WRiTV UŚ im. K. Kieślowskiego, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Twórca filmów fabularnych, dokumentalnych, teledysków, autor scenariuszy, m.in.: „Raskolnikow i inni”, spektakl szkolny TV, praca zbiorowa 2000, „Koniec”, etiuda 2001, „Za duży wiatr na moją wełnę”, etiuda 2002, „Antybiotyk”, etiuda 2002, „Zofia nadchodzi”, absolutorium 2002, „Sam” opowieść o poecie Januszu Styczniu, dokument 2002, „Chodźcie, Chodźcie”, dokument dla TVP2, 2004.

W 2006 w ramach projektu DEBIUT30 (PISF, SFP, TVP KULTURA) zrealizował półgodzinny film fabularny pt. „Męczeństwo Mariana” nagrodzony na 6 festiwalu filmów komediowych „Barejada”. Laureat pierwszej nagrody Kodaka w 2003 roku za film „Wiatr”. Asystent Filipa Bajona przy filmie „Fundacja” i drugi reżyser przy „Ślubach panieńskich”.

Scenariusze: 2006 rok - „Karolinka”, 2007 - „Nikogo nie ma w domu”, który znalazł się w 2008 roku w finale konkursu Hartley-Merrill.

Teledyski takich artystów jak: Raz Dwa Trzy, Tlove, Lady Pank, Ania Dąbrowska, za które był nominowany do nagrody YACHA.

W 2007 i 2008 roku zrealizował ośmioodcinkowy serial telewizyjny pt. „Zrób coś”. W ramach projektu DEKALOG89+ (PISF, OPERON, TVP KULTURA), zrealizował dwudziestominutowy film fabularny pt. ”Moja biedna głowa”. W 2009 roku jego teledysk do piosenki Anny Marii Jopek znalazł się wśród piętnastu wybranych, spośród kilkuset z całego świata, w konkursie CAMERIMAGE. Pierwsza wersja scenariusza „Daas” znalazła się w finale ubiegłorocznego konkursu Hartley-Merrill.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC