FILM

Astro Boy (2009)

Inne tytuły: Astroboy

Recenzje (1)

Zaczyna się dramatycznie. Podczas naukowych eksperymentów ginie mały Toby. Zrozpaczony ojciec, nie mogąc pogodzić się z utratą syna postanawia zbudować robota na jego podobieństwo. Szybko okazuje się, że mechaniczny chłopiec, chociaż wyposażony we wspomnienia i mający uczucia, nie zastąpi straconego dziecka. Odrzucony malec wyrusza więc w świat, by znaleźć w nim swoje miejsce. Z nowoczesnego Metro City trafia "na powierzchnię", gdzie poznaje rówieśników. Wie jednak (o czym skutecznie przypomina mu kapitalny pies-robot imieniem Kubeł), że nie jest taki, jak inne dzieci. Gdyby jednak i tego było mało, musi pokonać złego prezydenta Stone'a, który chce opanować Ziemię.

"Astro Boy" to osobliwe skrzyżowanie "Pinokia", "Transformers" i "Jetsonów", na dodatek osadzone w świecie rodem z "Piątego elementu". O dziwo takie połączenie sprawdza się znakomicie. Futurystyczne realia na pewno zachwycą najmłodszych widzów, którzy z zapartym tchem śledzić będą pościgi i walki robotów. Akcja filmu jest bowiem świetnie poprowadzona i trzyma w napięciu. Nie brakuje także humoru, którego poza Kubłem dostarczają przede wszystkim członkowie "ruchu oporu". Znajdzie się także kilka błyskotliwych dialogów, które docenią dorośli. Prób przypodobania się dojrzałej publiczności znajdziemy tu jednak niewiele. Animacja, która powstała na podstawie mangi z lat 50., adresowana jest do dzieci, w szczególności chłopców, stąd roboty, gadżety i turbodopalacze.

Oczywiście twórcy nie zapomnieli o edukacyjnym aspekcie produkcji. I to w zasadzie jej jedyny mankament. Jak na półtorej godziny za dużo tu życiowych mądrości. Poza klasyczną walką dobra ze złem, mamy też trudne relacje ojca i syna, kwestie dotyczące przyjaźni, podziałów społecznych i etyki, a nawet sprawę ucieczki z domu. Przy takim natężeniu, siłą rzeczy, wszystko przedstawione jest dość powierzchownie. O ile nasz malec nie nauczy się życia po jednym seansie, o tyle miło spędzi czas w kinie na "Astro Boyu".

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC