FILM

Mroczny rycerz (2008)

Dark Knight, The
Inne tytuły: Batman: The Dark Knight

Ciekawostki

Amerykański polityk, Senator Patrick Leahy wystąpił w małej roli. Senator jak sam przyznał prywatnie jest wielkim fanem komiksów o Batmanie. Co ciekawe, wcześniej Leahy wystąpił już gościnnie w Batmanie i Robinie Schumachera w scenie egzotycznego przyjęcia, użyczył także swego głosu w jednym z odcinków serii animowanej Batman TAS, gdzie podkładał głos pod Gubernatora Terytorium Arizony.

Pod koniec maja 2007 roku w zagranicznych mediach pojawiły się pogłoski, że Val Kilmer ("Batman Forever") zagra małą rolę w "The Dark Knight". Kilka źródeł zasugerowało, iż Kilmer może zagrać rolę podstarzałego Bruce'a Wayne'a. Jak się szybko wyjaśniło, rewelacja ta była całkowitą nieprawdą, ponieważ aktor na początku czerwca rozpoczął w Nowym Meksyku zdjęcia do swojego najnowszego filmu pod tytułem "Conspiracy".

Maggie Gyllenhaal prawie odrzuciła rolę Rachel Dawes, ponieważ sądziła, że film może być zbyt mainstreamowy. Aktorka dopiero po spotkaniu z reżyserem Christopherem Nolanem zdecydowała się przyjąć rolę.

Michael Jai White, znany z tytułowej roli w ekranizacji komiksu "Spawn" (1997) - zagrał tu gangstera o nazwisku Gamble. Nie było to pierwsze zetknięcie aktora ze światem Batmana. Wcześniej, w serialu animowanym "Liga Sprawiedliwych" (2001), Michael użyczał swojego głosu postaci Doomsdaya, a w grze komputerowej "Justice League Heroes" (2006) - Zielonej Latarnii.

Zanim Maggie Gyllenhaal zastąpiła Katie Holmes, do roli Rachel Dawes były brane pod uwagę takie aktorki jak Emily Blunt i Rachel McAdams.

Podobno Sean Penn jako pierwszy otrzymał propozycję zagrania Jokera, lecz ją odrzucił.

Kandydatami do roli Jokera byli: Crispin Glover, Lachy Hulme, Sean Penn, Vincent Cassel, Mark Hamill, Johnny Depp, Paul Bettany, Robin Williams, Steve Carell , Hugo Weaving oraz Michael Keaton! Ostatecznie wybrano Heath'a Ledgera.

Christian Bale jest pierwszym aktorem, który dwukrotnie wcielił się w postać mrocznego rycerza od czasu Michaela Keaton'a (BATMAN oraz BATMAN RETURNS).

Edward Norton odmówił zagrania Harvey'a Dent'a ze względu na przyjęcie roli Bruce'a Banner'a w filmie "The Incredible Hulk".

Zainteresowani rolą Jokera byli: Sam Rockwell, Hugh Jackman oraz Adrien Brody. Mówiło się także o zainteresowaniu Paula Reubensa, aktora, który wystąpił w Batmanie:Powrót jako ojciec Pingwina.

Hugh Jackman, Ryan Phillippe, Liev Schreiber oraz Josh Lucas byli zainteresowani rolą Harvey'a Denta.

Matt Damon odrzucił rolę Harvey'a Denta.

Zdjęcia do filmu kręcono w Chicago (Illinois, USA), Los Angeles (Kalifornia, USA), Hongkongu (Chiny), Londynie, Liverpoolu, Bedford, Cardington, Chertsey, Leavesden, Longcross, Iver Heath oraz Twickenham (Anglia, Wielka Brytania).

Scenariusz do filmu chroniony był 24 godziny na dobę. Przekonała się o tym bezpośrednio Maggie Gyllenhaal, która zanim przyjęła rolę Rachel Dawes zapoznała się ze skryptem. Tekst został jej dostarczony do domu przez asystenta, który czekał do momentu, aż aktorka cały scenariusz przeczytała. W związku z tym, że Maggie musiała równocześnie sprawować opiekę nad swoją córeczką Ramoną, asystent czekał ok. 20 godzin na podjeździe.

Joker z The Dark Knight wystąpił gościnnie wspólnie z innymi znanymi czarnymi charakterami w jednym z odcinków jedenastego sezonu serialu South Park pt. Imaginationland, Episode II. Był to odcinek 164 i miał on swoją premierę 24 października 2007 roku.

21 maja 2007 zdjęcie Jokera zostało usunięte z IBelieveinHarveyDentToo.com, zamiast niego na stronie pojawiło się jedynie "HA HA HA HA ha HA HA HA HA ha ha". A wśród tych "HA ha" ukryta wiadomość - See you in December (Do zobaczenia w grudniu). Od tego momentu zaczęto też obserwować stronę www.seeyouindecember.com.

Przed napisami końcowymi pojawia się dedykacja ku pamięci Heatha Ledgera.

27.07.2007 r. rozpoczął się drugi marketing wirusowy "The Dark Knight". Tego dnia na stronie www.WhySoSerious.com pojawił się przerobiony przez Jokera plakat "uncle Sama". O 19 w San Diego na niebie pojawił się numer telefonu, na który ten kto zadzwonił, usłyszał rozmowę, w której zakładnik Jokera prosi nas o pomoc. Po chwili jest on zmuszony przez szaleńca o odczytanie zagadki, której hasłem jest Inside Joke. Następnie pojawiają się kolejne zagadki, a nagrodami z tej zabawy, było: zdjęcie Jokera z Rachel, teaser filmu oraz kartoteka Jokera.

Kostium Batmana został ulepszony w stosunku do tego z poprzedniego filmu, sprawiając, że jego noszenie było bardziej wygodne i komfortowe dla Christiana Bale'a. Kostium został skonstruowany z 200 unikalnych elementów wykonanych z gumy, włókna szklanego, metalicznych siateczek oraz nylonu (co sprawia wrażenie, iż w procesie produkcji wykorzystano wyszukaną technologię), dodano również elastyczny pas, który idealnie dopasowywał kostium do ciała Bale'a. Rękawice wyposażono w ukryte brzytwy, które są gotowe do wystrzelenia. Maska została stworzona w oparciu o motocyklowy kask, oddzielono ją od części karku, co pozwoliło Christianowi na swobodne poruszanie głową w lewo/prawo/w dół/w górę. Maska w części oczu została też wyposażona w białe soczewki, które pojawiają się kiedy Batman używa Bat-sonaru.

Aaron Eckhart przygotowując się do roli Harveya Denta aka Dwie-Twarze, studiował rozdwojone osobowości.

20 maja 2007 na stronie internetowej www.ibelieveinharveydenttoo.com fani ujrzeli pierwsze oficjalne zdjęcie Heatha Ledgera jako Jokera. Zdjęcie ukazało się po odsłonięciu zakrywających go pikseli. W tym celu fani wprowadzali odpowiednie współrzędne otrzymane po podaniu swojego adresu e-mail. Cała zabawa trwała kilka godzin.

Dwight Yoakam muzyk country, który wcześniej wystąpił w filmie "Polowanie na druhny", dwukrotnie nie dał się namówić na występ w filmie. Najpierw zrezygnował z roli jednego z ludzi Gordona, ponieważ uznał, iż jest to rola, z którą mógłby sobie nie poradzić. Drugim razem zaproponowano mu rolę bankiera, który robi interesy z Jokerem. Jednak i tym razem entuzjastycznie nastawiony Yoakam odrzucił propozycję z powodu prac nad nowym albumem poświęconemu bliskiemu przyjacielowi.

Nowy "Bat-strój" składa się z 200 elementów, w skład których wchodzą: guma, włókno szklane, metaliczne zazębienia i nylon.

W listopadzie 2007 w prasie pojawiła się informacja, iż podczas zdjęć kręconych w Hong Kongu zrezygnowano ze sceny, w której Batman skacze z samolotu do zatoki, powodem tej decyzji było nadmierne zanieczyszczenie wody. Później jednak okazało się, iż prawdziwym powodem rezygnacji były zmiany w scenariuszu. Lokalna gazeta South China Morning Post posumowała sytuację zabawnym rysunkiem.

Zwiastun "The Dark Knight" zdobył nagrodę Golden Trailer Awards za najlepszy zwiastun roku. Po długiej i ciężkiej walce zdobył 44% wszystkich głosów. Film zdobył również nagrodę za pierwszy teaser plakat (z krwawym symbolem Batmana na ścianie) w kategorii "Najlepszy plakat do superprodukcji lata 2008".

Na planie zdjęciowym do filmu kostium aktorki Maggie Gyllenhaal (siostra aktora grającego kochankę Heatha Ledgera w Tajemnicy Brokaback Mountain) zapalił się od generatora efektów specjalnych. Na pomoc aktorce rzucił się grający Jokera, H.Ledger. Dzięki niemu Maggie nie odniosła żadnych obrażeń. Aktorka z wdzięczności ucałowała Heatha na co on odpowiedział: Twój brat lepiej całuje.

Na potrzeby scen wypadków oraz w związku z możliwością zaistnienia ewentualnych usterek, Chris Corbould został poproszony o zbudowanie aż 6 modeli nowego Batmobila.

Scenariusz filmu opiera się na takich komiksach jak "The Long Halloween", "The Killing Joke", "The Man Who Laughs" oraz na dwóch pierwszych komiksach, w których pojawił się Joker.

Bruce Wayne/Christian Bale ubrany został w specjalnie zaprojektowaną i szytą na miarę garderobę od Giorgio Armaniego. Garderoba Wayne'a składa się z jednorzędnych trzy guzikowych garniturów, jednorzędnych smokingów, oraz czarnych wełnianych płaszczy. Sam wizerunek Wayne'a wykorzystano w kampanii reklamowej. Warto dodać, iż magazyn Esquire w plebiscycie na najlepiej ubranych mężczyzn, uznał odtwórcę roli Bruce Wayne'a, Christiana Bale'a za najlepiej ubranego aktora.

Chicagowskie zdjęcia kręcono pod fikcyjnym tytułem "Rory's First Kiss". Jednak media nie dały się nabrać, czego dowodem był artykuł Richarda Roepera z Chicago Sun-Times.

Podczas zdjęć do filmu niespodziewanie doszło do groźnego wypadku, w którym zginął jeden z członków ekipy filmowej. Specjalista od efektów specjalnych podążał samochodem marki 4x4 za Batmobilem na torze wyścigowym niedaleko Chertsey, w hrabstwie Surrey, w Anglii, kiedy jego samochód rozbił się o drzewo. Mężczyzna próbował znaleźć rozwiązanie, jak sfilmować scenę pościgu, co kosztowało go życie. Anonimowa ofiara, mąż i ojciec dwójki dzieci, zmarł na miejscu wypadku. Nikt z członków obsady nie był w pobliżu, kiedy wydarzyła się tragedia.

Heath Ledger przygotowując się do roli Jokera otrzymał do przeczytania zeszyt "Batman: Zabójczy żart", autorstwa Alana Moore'a.

Zdjęcia w Chicago trwały łącznie 13 tygodni. Plenery te wybrano, ponieważ (przy okazji kręcenia filmu "Batman: Początek") miasto to ogromnie przypadło Nolanowi do gustu.

Wojskowe mundury, w których występować będą statyści, mają na sobie napis "Philo". To nawiązanie do nazwiska pani Joan Philo - osoby odpowiedzialnej za castingi właśnie dla filmowych statystów.

Heath Ledger zrezygnował z występu w ekranizacji książki "Dirt Music" autorstwa australijskiego pisarza Tima Wintona, na rzecz udziału w "The Dark Knight".

Park zabawy "Six Flags Great America" (Gurnee, stan Illinois) otworzy w 2008 roku - wartą 7,5 miliona dolarów - atrakcję o nazwie "The Dark Knight Coaster". Korzystający z niej goście będą mogli poczuć się jak osoby śledzone przez filmowego Jokera.

"The Dark Knight" zajął drugą pozycję w plebiscycie serwisu MTV, który przygotował listę 10 najbardziej oczekiwanych filmów lata 2008. Sequel "Batman Begins" ustąpił miejsca tylko długo oczekiwanej czwartej części przygód Indiany Jonesa.

We wrześniu 2007 roku - podczas planowania sceny kaskaderskiej z udziałem Batmobilu, którą realizowano w studiu od efektów specjalnych nieopodal Chertsey (Anglia) - w wypadku samochodowym zginął jeden z filmowych techników.

Do promocji "The Dark Knight" wykorzystano tzw. marketing wirusowy, który charakteryzuje się tym, iż to internauci rozpowszechniają między sobą informacje dotyczące firmy, usług czy produktów.

Lamborghini Murcielago LP640 Coupe, które pojawia się w "Mrocznym Rycerzu" wyposażone jest w 12 cylindrowy silnik o mocy 640 koni mechanicznych, który pozwala osiągnąć prędkość wyższą niż 340 km/h.

Wszystkie figurki przedstawiające Heatha Ledgera w roli Jokera zostały wykupione z nowojorskich sklepów w ciągu zaledwie kilku minut. Fani ustawiali się w kolejkach od wczesnych godzin porannych, aby zdobyć zabawkę wzorowaną na ostatniej ukończonej roli tragicznie zmarłego aktora.

Podczas weekendu Świąt Dziękczynienia 2007 roku w wielu publicznych miejscach rozdawano fałszywe cztery strony z brukowca "Gotham Times". Gazeta zatytułowana "Miasto w stanie wojny -- Batman ratuje całą rodzinę", w której każdy artykuł opisywał skrawek zdarzeń z filmu. Wszystkie informacje w komunikatach były przygotowane pod kątem filmu, łącznie z pogodą ("Mroczna i zachmurzona...") dodatkowo znaleźć można było reklamy banku Gotham National Bank czy informacje dotyczące poboru do Gotham Police Department.

W scenach z udziałem "Bat-pojazdu" (Batpod), dublerem Christiana Bale'a był Jean-Pierre Goy.

Nowy "Bat-pojazd" (Batpod) został zaprojektowany przez Nathana Crowleya, który jest także autorem maszyny o nazwie "Tumbler Batmobile", jaką możemy podziwiać w filmie "Batman - początek" (2005).

Heath Ledger tak bardzo przejął się postacią Jokera, którą gra, że napisał specjalny pamiętnik aby lepiej przygotować się do wczucia w swą rolę. Uwzględnił w nim szczegółowe cechy charakteru oraz wyglądu Jokera oraz choćby to, co odtwarzaną przez Ledgera postać, rozśmiesza w życiu najbardziej. Ledger zamknął się również na 6 tygodni w hotelowym pokoju aby przygotować posturę ciała oraz odpowiedni głos do postaci Jokera.

Makijaż Jokera jest połączeniem trzech kawałków odciśniętego silikonu, którego nałożenie na twarz Heatha zajmowało jedynie godzinę każdego dnia zdjęć. Ledger określił to jako "nową technologię, która jest znacznie szybsza od protetyki".

Linda Hemming, która projektowała kostiumy do filmu, w swojej pracy nad ubraniem Jokera zainspirowana była osobowością postaci i artystami pop kultury takimi jak Pete Doherty, Iggy Pop, czy John Robert Mariani.

W nocy Bruce Wayne jeździ Tumblerem lub Batpodem, kiedy chroni miasto Gotham przed złoczyńcami. W dzień natomiast porusza się sportowym Lamborghini Murcielago LP640, który jest jednym z najbardziej zmysłowych aut sportowych, jakie zostały kiedykolwiek zbudowane.

Lamborghini Murcielago LP640 Coupe jest już drugim z tej stajni samochodem, które wykorzystano w nowych przygodach człowieka nietoperza. Pierwszym było Lamborghini Murcielago Roadster, którym poruszał się miliarder Bruce Wayne w "Batman Begins" z 2005 roku.

W filmie "The Dark Knight" - podobnie jak w "Batman Begins" - tytułowy bohater ponownie posługuje się techniką walki wręcz o nazwie Keysi Fighting Method.

Buster Reeves (mistrz świata w jiu-jitsu) to osoba, która w niektórych scenach walki była dublerem Christiana Bale'a.

Ikona Jokera była podstawą do zbudowania zepsutej twarzy klauna, ale dodano mu "rotację" Francisa Bacona (brytyjski malarz-samouk). Nolan określa to jako korupcję, rozkład w wyglądzie Jokera, coś niechlujnego. Widz może sobie prawie wyobrazić jak on pachnie.

Przed oficjalnym ogłoszeniem tytułu sequelu, pojawiały się przecieki o domniemanych tytułach filmu tj. "Batman Strikes", "Batman Attacks" oraz "Batman Escalation".

Jako doradca i konsultant w kwestii stworzenia filmowego wizerunku Jokera, został zatrudniony Jerry Robinson, twórca komiksowej postaci Jokera.

Podczas kręcenia sceny, w której Heath Ledger (Joker) wychodzi z windy, Michael Caine zobaczywszy jego kreację zapomniał swojej kwestii.

Od momentu kiedy pojawiły się plotki o rzekomym udziale Pingwina w tej części, faworytem fanów został Bob Hoskins. Aktor przyznał, że byłby zachwycony zarówno możliwością wcielenia się w tą postać jak i współpracą z Christopherem Nolan'em, którego uważa za fantastycznego reżysera. Christopher Nolan oznajmił, że nie ma zamiaru wprowadzać postaci Pingwina, gdyż jest ona zbyt naciągana i nierealna.

"The Sun" w październiku 2006 roku na swoich łamach zamieścił wizerunek przypominający Jokera, wraz z logiem Warner Bros. oraz podpisem SUMMER 2008. Wielu fanów zaczęło myśleć, że postać na obrazku to faktycznie Heath Leadger ucharakteryzowany na Jokera w filmie Christophera Nolana "The Dark Knight". Zdjęcie było oczywiście fałszywe. Postać tam ukazana, to aktor Conrad Veidt kreujący Gwynplaine z filmu "The Man Who Laughs" w reżyserii Paula Leni z 1928 roku.

"The Dark Knight" jest pierwszym pełnometrażowym filmem, który w części zrealizowany jest przy pomocy kamer używanych podczas realizacji materiału przeznaczonego wyłącznie na ekrany IMAX, co z uwagi na dzisiejszą powszechność konwertowania filmów z taśmy 35 mm do systemu Image Maximum, jest posunięciem pionierskim.

Dla żartu jeden z kostiumów został zrobiony z sutkami i zaprezentowany Bale'owi jako ten prawdziwy. Aktor oczywiście od razu zorientował się w czym rzecz, gdyż widział kilka zdjęć z przed produkcji. Mimo to pokazał się w "sutkowym" kostiumie do kilku zdjęć.

Prace na planie musiały być przerwane, z powodu pożaru, który wybuchł w systemie wentylacyjnym na jednej z ostatnich kondygnacji budynku.

Zdjęcia do filmu trwały od 18 kwietnia do 11 listopada 2007 roku.

Nagła śmierć Heatha Ledgera 22 stycznia 2008 roku spowodowała automatycznie spekulacje odnośnie stanu filmu. Jeszcze tego samego dnia studio Warner Bros. wydało oświadczenie, że Ledger ukończył wszystkie sceny i pracę postprodukcyjną, co sprawiło, iż postać Jokera stała się ostatnią kompletną postacią w jaką wcielił się aktor.

Zanim do kin wszedł film "Batman: Początek", wiadome było, że autor scenariusza (David S. Goyer) ma w planach dwie kolejne części, których bohaterami będą m.in. Joker i Harvey Dent.

Inspiracji do odegrania roli Jokera, Heath Ledger szukał m.in. w "Mechanicznej pomarańczy" (1971) Stanleya Kubricka oraz historii życia Johna Simona Ritchiego (znanego jako Sid Vicious) - niezwykle kontrowersyjnego, byłego basisty formacji "Sex Pistols".

To pierwszy raz, gdy Heath Ledger wciela się w postać czarnego charakteru (Joker).

Christian Bale - specjalnie na potrzeby Batmana - trenował "Keysi Fighting Method", co pozwoliło mu na zagranie wielu scen akcji bez pomocy dublera.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC