FILM

X-Men Geneza: Wolverine (2009)

X-Men Origins: Wolverine
Inne tytuły: Wolverine

Ciekawostki

Agent Zero / David North pojawił się pierwotnie w komiksie jako Maverick. Jest on Niemcem pochodzącym z RFN. Tymczasem w filmie gra go Daniel Henney, który jest z pochodzenia Koreańczykiem.

Ryan Reynolds miał grać Wade'a Wilsona/Deadpoola w osobnym filmie "Deadpool", reżyserowanym przez Davida S.Goyera tuż po "Blade: Mroczna Trójca" (2004). Reynolds kilkakrotnie wyrażał zainteresowanie tą postacią oraz zagraniem jej.

Zanim Gavin Hood został reżyserem filmu, chęć podjęcia się tego zadania wyrazili: Brett Ratner, Len Wiseman i Zack Snyder.

Początkowo Liev Schreiber musiał zakładać do roli Sabretootha/Victora Creeda atrapę mięśni, aby jego figura była zbliżona do umięśnionej sylwetki Hugh Jackmana. Atrapa podobna do noszonej przez Vinniego Jonesa w "X-Men: Ostatni bastion" sprawiała, że Schreiber czuł się "poniżony". Poprosił więc o szansę na wyrobienie prawdziwych mięśni poprzez chodzenie na siłownię oraz zmianę diety. Trenował przez 3 miesiące w trakcie trwania na Litwie zdjęć do filmu "Opór", a później ćwiczył w Australii z Jackmanem już podczas zdjęć do "X-Men Geneza: Wolverine". Jackman namówił go również do dodania do diety dużej ilości protein, co Schreiber nazwał "ludobójstwem kurcząt". Ostatecznie Schreiber schudł prawie 16 kg i musiał kupić nowe ubrania, ponieważ jego plecy poszerzyły się o kilka cali.

Liev Schreiber został wciągnięty do filmu przez swojego dobrego przyjaciela Hugha Jackmana. Liev początkowo miał grać Strykera, jednak był bardziej zainteresowany rolą Sabertootha/Victora Creeda, którą ostatecznie otrzymał.

Zdjęcia do filmu zrealizowano w Glenorchy, Queenstown, Dunedin (Otago, Nowa Zelandia), w Parku Narodowym Fiodrland (Southland, Nowa Zelandia), w Sydney, Newcastle oraz nad jeziorem Macquarie (Nowa Południowa Walia, Australia).

Zack Snyder i Bryan Singer ostatecznie odrzucili realizację filmu. Pierwszy, ponieważ był zbyt zajęty realizacją filmu "Strażnicy" (2009). Natomiast drugi realizował inny projekt, a ponadto między nim, a Hugh Jackmanem i Lauren Shuler Donner wystąpiła rozbieżność zdań co do ograniczeń wiekowych dla tego filmu.

Postać Gambita pojawia się na dużym ekranie po raz pierwszy. Jego personalia pojawiają się już jednak w filmie "X-Men 2", gdy Mystique wykrada dane z komputera Strykera. Remy LeBeau figurował na liście mutantów. Mutant miał się także pojawić w "X-Men: Ostatni bastion". Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu.

"Wolverine" i "X-Men: Ostatni bastion" są pierwszymi filmami wyprodukowanymi przez Seed Productions, firmę produkcyjną Hugh Jackmana i Johna Palermo.

Wolverine w tłumaczeniu na język polski oznacza "rosomaka". Jest to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, doskonale przystosowanego do zimowych warunków życia.

Postacie przedstawiane w tym filmie są wynikiem 4 generacji powstawania X-Men - Sabertooth jest dziełem Chrisa Clarementa i Johna Byrne'a (lata 80-te); Deadpoola stworzyli Fabian Nicieza i Rob Liefeld (lata 90-te); John Wraith był stworzony przez Larry'ego Hama (również lata 90-te), natomiast Weapon X/Weapon XI przez Granta Morrisona (2001-2004).

Hugh Jackman jest pierwszym aktorem, który się wcielił cztery razy w tego samego komiksowego bohatera od czasu udziału Christophera Reeve'a w serii filmów o Supermanie.

Komiksowy Logan ma 159 cm wzrostu, jego śmiertelny wróg Creed, ma 197 cm wzrostu. Tymczasem Hugh Jackman (Wolverine) ma 189 cm, a Liev Schreiber (Sabretooth) ma 191 cm. Jak widać dysproporcje miedzy antagonistami uległy zatarciu, choć były ważnym elementem dla fanów komiksu.

Deadpool, Gambit i Beak są jedynymi postaciami, które powstały na koncesji X-Men w ciągu ostatnich 25 lat.

Zdjęcia kręcono od stycznia do czerwca 2008 roku.

Postać Wolverine'a stworzyli, scenarzysta Len Wein oraz rysownik Johnny Romita.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC