FILM

X-Men Geneza: Wolverine (2009)

X-Men Origins: Wolverine
Inne tytuły: Wolverine

Pressbook

"Świetnie się bawiłem grając teraz Wolverine'a."- mówi Hugh Jackman. Nie tylko po raz kolejny wcielił się w tę postać, ale został także jednym z producentów filmu. Pracował zarówno nad fazą przed-produkcyjną, jak i post-produkcją (o fazie produkcji nie wspominając). Poważnie potraktował nowe obowiązki. "Zaczynałem od teatru, gdzie czuwa się nad wszystkim. W wieczór premiery jest się nie tylko odtwórcą roli; ma się pojęcie o scenografii, kostiumach i całej reszcie." - tłumaczy aktor. Największą radość sprawiło mu przeprowadzanie castingów. "W naszym filmie pojawiają się nowe, fantastyczne postaci. Wybór aktorów był sprawą kluczową." - mówi Jackman.

Podwójna rola producenta i aktora sprawiła, że Jackman wiele od siebie wymagał podczas pracy nad tym filmem. Mimo, że do każdego z filmów tej serii musiał przejść szkolenie i ostro trenować, to praca nad "X-men geneza: Wolverine" sprawiła, że Hugh ma lepszą kondycję, niż kiedykolwiek wcześniej. "W poprzednich filmach Logan nie wyglądał dokładnie tak, jak sobie tego życzyłem. Tym razem prezentuje się tak, jak to sobie zawsze wyobrażałem. Jest dziki, wręcz zwierzęcy. Chciałem wzbudzać w widzach przerażenie."

Jackman nie tylko trenował, ale i przeszedł na dietę jak dla zawodowego sportowca. Wstawał o czwartej rano, dzień zaczynał od wypicia shake'a proteinowego, a o szóstej był już na siłowni. "Ćwiczyłem jak posiadający nadludzkie siły Wolverine" – śmieje się aktor. "Jako ja na pewno bym odpuścił, ale Wolverine nie mógł machnąć ręką na trening"

Mimo ostrego treningu Jackman nie zatracił prezencji scenicznej. Jak mówi producentka, Lauren Shuler Donner – "Hugh ma niezwykłą grację. Trening to nie wszystko, jego ciała po prostu w pełni poddaje się roli"

Zaangażowanie Hugh zrobiło wrażenie na całej ekipie, między innymi na wcielającemu się w Victora, Lievie Schreiberze. "Dzięki niemu sam dałem z siebie wszystko. Nabrałem dwadzieścia kilo masy mięśniowej, chciałem wypaść równie dobrze, jak Hugh. W scenie walki Hugh wypadł świetnie, bo porusza się z charakterystyczną dla tancerza gracją. Nie chciałem być gorszy. Sceny walki między nami są fantastyczne" – mówi aktor.

Filmowcy uznali, że należy zmienić lokalizację. Poprzednie filmy nakręcono w Toronto("X-men") i Vancouver" ("X-men 2" i " X-Men: Ostatni bastion"). "X-Men Geneza: Wolverine" powstał w Nowej Zelandii i Australii, choć kilka sekwencji nakręcono w Vancouver. "Zależało mi na tym, aby zmienić lokalizację. Z całym szacunkiem dla poprzednich filmów, pragnąłem aby ta produkcja została nakręcona z większym rozmachem. Nowa Zelandia ma w sobie coś magicznego, wręcz nierealnego." – mówi aktor. Jak dodaje producent, John Palermo "Australia i Nowa Zelandia dodały "x-menowej" rzeczywistości nowego wymiaru. Jestem pewien, że widzowie będą zachwyceni. Mieliśmy wielkie szczęście mogąc kręcić w pięknej Australii i cudownej Nowej Zelandii"

Jackman, Hood, Donald M. McApline(zdjęcia) i Barry Robison (scenografia) musieli wybrać lokalizacje, które będą odpowiednie, by nakręcić w nich nie tylko pięć wojen, ale także sceny rozgrywające się w Nowym Orleanie, czy kanadyjskich lasach. McAlpine twierdzi, że Nowa Zelandia jest pełna pięknych krajobrazów i świetnie nadawała się między innymi do scen rozgrywających się w fikcyjnym, kanadyjskim Alkali Lake (gdzie przeprowadzano eksperyment z Bronią X). Nowozelandzka Wyspa Południowa posłużyła za miejsce, w którym Logan odnajduje szczęście u boku Kayli Silverfox. "To sielankowa, piękna lokalizacja. Krajobrazy zapierają dech w piersiach" – mówi McAlpine.

Na Wyspie Południowej nakręcono też scenę katastrofy helikoptera. Hood i reżyser drugiej ekipy, Peter MacDonald pracowali razem nad scenami akcji, między innymi nad eksplozją domu i zapadającej w pamięć jeździe Logana na Harley Davidsonie.

W australijskim Sydney kręcono między innymi sceny w porzuconym szpitalu i teatrze z lat dwudziestych XX wieku, w którym powstała scena walki między Loganem, a Blobem. Ekipa pracowała także w Centennial Park, plażach North Shore i boisku, na którym stworzono cyrk.. Najbardziej charakterystycznym punktem lokalizacyjnym była jednak Cockatoo Island, na której stworzono laboratorium Strykera. Dawniej była to największa australijska stocznia, którą zbudowano w 1857 roku. Okazała się idealna na odosobnioną kryjówkę Strykera i jego eksperymentów.

W filmie wreszcie pojawia się długo-oczekiwany Gambit. Zobaczymy tę postać w mieście, z którego pochodzi – w Nowym Orleanie. W sydneyowskich studiach Foxa ekipa scenografów zbudowała Nowy Orlean. Nakręcono tam między innymi scenę walki, w której wzięli udział Logan, Gambit i Wraith. Zagrali w niej dublerzy i kaskaderzy – biegali po ścianach, zeskakiwali z dachów i pozwalali się traktować kijami bö i kartami, którymi włada Gambit.

Logan i Victor mają za sobą udział w czterech wojnach. Stanęli po stronie Konfederatów podczas Wojny Secesyjnej, walczyli w Pierwszej Wojnie Światowej, brali udział w desancie na plaży w Normandii podczas Drugiej Wojny Światowej, walczyli także w Wietnamie. Odpowiedzialna za kostiumy Louise Mingenbach musiała zaprojektować mundury dla setek statystów, pomagali jej historycy, specjaliści od broni i umundurowania.

Po zakończeniu zdjęć w Australii i Nowej Zelandii ekipa przeniosła się do Kanady. Jackman nieustannie pracował nad zgłębieniem swojej postaci. Kiedy w 2000 roku powierzono mu rolę Wolverine'a, nie miał pojęcia o historii "X-men". "Dziwiłem się, że zdecydowano się nakręcić film o kolesiu, który ma niezniszczalne szpony… Dopiero kiedy zapoznałem się bliżej z tą historią, zrozumiałem jak bogatym życiorysem może się pochwalić mój bohater. Gdybym od początku wiedział na co się piszę, być może nie podjąłbym się tego zadania" – wspomina aktor. "Gdyby mi wtedy powiedziano, że za kilka lat nakręcimy film o Wolverine'ie, roześmiałbym się. Nie spodziewałem się, że filmy z serii "X-men" staną się tak popularne. Jestem bardzo wdzięczny fanom komiksu i widzom, że tak dobrze przyjęli nasze filmy .

HUGH JACKMAN (Logan/Wolverine; produkcja) debiutował w Stanach rolą Wolverine'a w filmie "X-men" z 2000 roku, którą powtórzył w filmach "X-men 2" ("X2"), "X-men: Ostatni bastion" ("X-men: Last Stand") i "X-men Geneza: Wolverine"("X-Men Origins: Wolverine").

Do jego najnowszych filmów należą "Australia" Baza Luhrmanna, w której zagrał u boku Nicole Kidman, a także "Źródło" ("The Fountain") Darrena Aronofsky'ego, "Prestiż"("The Prestige") Christophera Nolana i "Scoop - Gorący temat"("Scoop") Woody'ego Allena. Podłożył głos w filmach "Happy Feet – tupot małych stóp"("Happy Feet") i "Wpuszczony w kanał"("Flushed Away"). Zagrał główne role w takich filmach, jak "Serce nie sługa"("Someone Like You"), "Kod dostępu"("Swordfish"), "Van Helsing", czy "Kate i Leopold" (nominacja do Złotego Globu).

W broadwayowskim musicalu "The Boy From Oz" wcielił się w znanego w latach siedemdziesiątych piosenkarza Petera Allena. W 2004 roku nagrodzono go za tę rolę statuetką Tony, otrzymał także takie nagrody, jak Drama Desk, Drama League, Outer Critics Circle, czy Theatre World.

Na deskach teatru można było go oglądać w takich sztukach, jak "Carousel", "Oklahoma!", Sunset Boulevard"(nagrodzono go MO Award, australijskim odpowiednikiem Tony), czy "Beauty and the Beast"(nominacja do MO Award).

Ten australijski aktor zaczynał karierę w swojej ojczyźnie – grał w takich filmach, jak "Bohater z okładki"("Paper Hero"), czy "Królowie Erskineville" ("Erskineville Kings") – za rolę w tym drugim nagrodzono go Australian Film Critics' Circle Best Actor Award i nominowano do nagrody przyznawanej przez The Australian Film Institute. W 1999 roku został mianowany Australijską Gwiazdą Roku na Australian Movie Convention.

Razem z Johnem Palermo i Deborą-lee Furness założył Seed Productions – firmę, która ma na koncie "X-men Geneza: Wolverine" i thriller "Uwiedzony" ("Deception") z 2008 roku.

Hugh poprowadził w lutym tego roku rozdanie Oscarów.

LIEV SCHREIBER (Victor Creed/Sabretooth) jest jednym z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia. Wciela się w charakterystyczne, trudne postaci – zarówno filmowe, jak i teatralne, czy telewizyjne.

Ostatnio zagrał w "Oporze"("Defiance") Edwarda Zwicka z Danielem Craigem i Jamie'em Bellem. Aktorzy wcielili się w żydowskich braci, którzy z uciekają z okupowanej przez nazistów Polski na Białoruś, aby przyłączyć się do ruchu oporu.

W 2007 roku zagrał w "Miłości w czasach zarazy" ("Love in the Time of Cholera") Mike'a Nicholsa, a rok wcześniej w"Malowanym welonie" ("The Painted Vail") z Edwardem Nortonem i Naomi Watts. Na swoim koncie ma role w takich filmach, jak "Kandydat"(" The Manchurian Candidate") z Meryl Streep i Denzelem Washingtonem, "Omen" ("The Omen") z Julią Stiles, "Suma wszystkich strachów" ("The Sum of All Fars") z Benem Affleckiem, czy "Kate i Leopold" ("Kate and Leopold"), w którym zagrał z Hugh Jackmanem. Wystąpił także w "Hamlecie" z Ethanem Hawke'em, "Huraganie"("The Hurricane") z Denzelem Washingtonem i "Spacerze po księżycu"("A Walk on the Moon") z Diane Lane i Viggo Mortensenem.

Prócz kariery filmowej robi też karierę teatralną. W 2005 roku zagrał Ricky'ego Romę w "Glengarry Glen Ross", za co przyznano mu nagrodę Tony. Rok później zagrał w "Makbecie" w reżyserii Moisesa Kauffmana, a w 2007 roku z "Talk Radio" Erica Bogosiana, za co nominowano go do nagrody Tony.

Na małym ekranie można było go oglądać w takich filmach, jak "Lackawanna Blues", czy "Obywatel Welles" ("RKO 281"). Użyczył głosu jako narrator w takich dokumentach, jak "Mantle", “:03 Seconds to Gold," i “A City on Fire: The Story of the '68 Detroit Tigers", a także serialach dokumentalnych “NOVA" i “Nature."

W 2005 roku zadebiutował jako reżyser filmem "Wszystko jest iluminacją" ("Everything Is Illuminated") – adaptacją powieści Jonathana Safrana Foera. Zagrał w nim Elijah Wood, a National Film Board ogłosiło go jednym z dziesięciu najlepszych filmów 2006 roku.

DANNY HUSTON (Stryker) zdobył uznanie krytyków rolą w filmie "Ivansxtc". Produkcję nominowano do kilku Independent Spirit Awards w 2003 roku, między innymi do nagrody dla najlepszego aktora.

Zagrał w "Aviatorze" Martina Scorsese; obsadę filmu nominowano w 2004 roku do Screen Guild Award. Na koncie ma także role w takich filmach, jak "Narodziny" ("Birth") z Nicole Kidman, "21 gramów"("21 grams") Alejandra Inarritu, czy "Silver City" Johna Saylesa, w którym zagrali także Chris Cooper i Maria Bello.

Zagrał w australijskim westernie "Propozycja"("The Proposition"), który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2006 roku. W tym samym roku wyszedł film Fernanda Meiellesa "Wierny ogrodnik"("The Constant Gardener"). Za rolę w tym obrazie Huston otrzymał Golden Satellite Award. Można było go oglądać także w "Marii Antoninie"("Marie Antoinette") i "Numerze 23" ("The Number 23").

Do najnowszych filmów Hustona należą "Skrywane namiętności"("Alpha Male"), "Czarna magia"("Fade to Black"), czy "Ludzkie dzieci"("Children of men"). Można było go oglądać również w "Królestwie"("The Kingdom") i thrillerze "30 dni nocy"("30 Days of Night"), a także wielokrotnie nagradzanym serialu stacji HBO "John Adams".

Niedługo będzie można go oglądać w “Boogie Woogie," “The Laundry Warrior" i “Edge of Darkness".

Huston kilkakrotnie współpracował z Mike'em Figgisem i Bernardem Rose'em. Z tym drugim nakręcił ostatnio film "The Kreutzer Sonata", który miał swoją premierę w 2008 roku na Międzynarodowym Festiwali Filmowym w Edynburgu.

Danny urodził się w Rzymie, a wychowywał w Irlandii i Londynie. Obecnie mieszka w Los Angeles.

DOMINIC MONAGHAN (Bradley) zdobył sławę rolą w filmach z serii "Władca Pierścieni"("The Lord of the Rings", a także rolą Charlie'ego w serialu "Zagubieni"("Lost"). Występował także w brytyjskim serialu "Śledztwa Hetty Wainthropp"("Hetty Wainthropp Investigations").

Do najnowszych filmów z jego udziałem należą "Kłopotliwy towar" ("Spivs"), "Kodeks gangu" (“The Purifiers") i “Shooting Livien." Obecnie pracuje nad filmami “Pet" i "I Sell the Dead".

Pasją Dominica jest fotografia; w 2008 roku odbyła się pierwsza wystawa jego prac zatytułowana "Happy Accidents".

RYAN REYNOLDS (Wade Wilson/Deadpool) jest jednym z najpopularniejszych (i najprzystojniejszych – według magazynu "People") młodych aktorów Hollywood.

Zakończył zdjęcia do filmu "Paperman", komedii o mężczyźnie, który swego czasu był znanym pisarzem i szczęśliwym małżonkiem, i próbuje odzyskać dawne szczęście. Reynolds wcielił się w Captaina Exellence'a, wyimaginowanego przyjaciela głównego bohatera. Film jest reżyserskim debiutem Kierana i Michelle Mulroneyów; zagrali w nim Emma Stone, Jeff Daniels i Lisa Kudrow.

Do jego najnowszych filmów należy "Advetureland" Grega Mottoli, w którym zagrał u boku Kristen Stewart. Akcja komedii rozgrywa się w latach osiemdziesiątych i opowiada o absolwencie college'u, który zatrudnia się w parku rozrywki. Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2009 roku.

Reynolds wystąpił w 2008 roku w filmie "Świetliki w ogrodzie"("Fireflies In the Garden") z Julią Roberts, Carrie-Ann Moss i Emily Watson. Produkcja opowiada o rodzinnej tragedii.

Zagrał w "Na pewno, być może"("Definitely, Maybe")-komedii o samotnym ojcu o bujnej przeszłości. W filmie wystąpili także Rachel Weisz, Isla Fisher, Abigail Breslin, Elizabeth Banks i Kevin Kline.

W 2007 roku zagrał w dramacie "Chaos Theory" z Emily Mortimer. Wcielił się w mężczyznę, który dowiaduje się, że jest bezpłodny i nie jest biologicznym ojcem dziecka, które wychowuje. W tym samym roku zagrał w "The Nine", które miało swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance.

Na swoim koncie ma role w takich filmach, jak "As w rękawie"("Smokin Aces"), "Amityville" ("The Amityville Horror"), czy "Zostańmy przyjaciółmi"("Just Friends"). Widzowie pamiętają go z roli w zwariowanej komedii "Van Wilder", a także z horroru "Blade : Mroczna Trójca"("Blade Trinity"), w którym zaprezentował swoją sprawność fizyczną.

TAYLOR KITSCH (Remy LeBeau/Gambit) jest znany głównie z roli niepokornego Tima Rigginsa z serialu stacji NBC "Friday Night Lights".

W 2002 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, bo postanowił zostać aktorem. Kształcił się pod okiem Sheily Grey. Rok później dostał rolę w filmie "Węże w samolocie"("Snakes on a Plane") z Samuelem L. Jacksonem.

Na swoim koncie ma role w filmach "Pakt milczenia"("The Convenant") i "John Tucker musi odejść" ("John Tucker Must Die").

Do jego najnowszych filmów należą "Gospel Hill" z Julią Stilem, Samuelem L. Jacksonem i Dannym Glogerem w reżyserii Giancarli Esposito. Serial "Friday Night Lights" ma już trzy serie i prócz stacji NBC można było go oglądać także on-line.

will.i.am (Wraith) jest znany przede wszystkim z członkostwa w grupie Black Eyed Peas. Jest jednym z najpopularniejszych producentów muzycznych, na koncie ma współpracę z takimi artystami, jak U2, Justin Timberlake, John Legend, Kelis, Nas, the Game, Sergio Mendes, Carlos Santana, the Pussycat Dolls, Busta Rhymes, czy Fergie. Ostatnio wyprodukował kawałek "Yes We Can", w którym gwiazdy wyraziły swoje poparcie dla Baracka Obamy.

Od 1990 roku zajmuje się muzyką. Razem z apl.de.ap'em założył zespół Black Eyed Peas. Dwie pierwsze płyty zespołu(Behind the Front" z 1998 roku i “Bridging the Gap" z roku 2000) nie odniosły tak dużego sukcesu, jak albumy nagrane z Fergie, która dołączyła do BEP w 2003 roku. Od tamtej pory zespół nagrywa dużo hitów (Where is the Love" z Justinem Timberlake'em, “Shut Up," “Hey Mama," czy “Let's Get it Started, za które przyznano im rapowe Grammy.)

Drugą nagrodę Grammy przyznano zespołowi za kawałek "Don't Funk with my Heart" z płyty "Mokey Business" z 2005 roku. Za singiel "My Humps" otrzymali kolejną statuetkę, a w 1007roku will.i.am wydał album solowy zatytułowany "Songs About Girls".

W zeszłym roku will.i.am pracował z Hansem Zimmerem nad soundtrackiem do filmu "Madagaskar 2" ("Madagascar 2: Escape to Africa"), podłożył też głos pod postać Moto Moto.

W czerwcu 2008 roku nagrodzono kawałek "Yes We Can" nagrodą Emmy, a teledysk otrzymał Webs Award i NAACP Image Award.

W ubiegłym roku will.i.am został nominowany do trzech nagród Grammy: dla producenta roku oraz za kawałki "American Boy" i "Be OK." Chrisetty Michele.

LYNN COLLINS (Kayla) ma na swoim koncie wiele różnorodnych ról. Zadebiutowała na dużym ekranie w 2004 roku rolą w "Kupcu weneckim"("The Merchant of Venice") z Alem Pacino, Jeremym Ironsem i Josephem Fiennesem. Wcieliła się w Portię i zdobyła uznanie krytyki.

Zagrała w "Uncertainty" z Josephem Gordonem-Levittem, film miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2008 roku. W tym samym roku wystąpiła w serialu stacji HBO "Czysta krew"("True Blood"). Wcieliła się w Dawn, jedną z przyjaciółek głównej bohaterki, Sookie Stackhouse.

Wystąpiła w filmie "Robak" ("The Bug") Williama Friedkena, a także "Dziś 13, jutro 30" ("13 Going on 30") i “50 pierwszych randek" (“50 First Dates") oraz "Dom nad jeziorem( “The Lake House") i "Numer 23" (“Number 23"), czy "Otępienie" (“Numb").

Grywała także w teatrze, między innymi w Delacorte Theatre w sztuce “As You Like It".

Pochodzi z Teksasu. Przeniosła się do Nowego Jorku, kiedy przyjęto ją do prestiżowej Juilliard School. Jako studentce przyznano jej dwie ważne nagrody - Houseman Award i Michel St. Denis Award.

Po studiach grywała w nowojorskich teatrach, między innymi z Lievem Schreiberem w "Hamlecie" wystawianym przez nowojorski Shakespeare Festival Public Theatre. Zagrała także w “Romeo i Julii" w Ahmanson Theatre i "The Women" w The Roundabout Theatre na Broadwayu.

KEVIN DURAND (Fred J. Dukes/The Blob) został wybrany najzabawniejszym kanadyjskim komikiem. Niedługo potem dostał rolę w serialu "Cień Anioła" ("Dark Angel").

W 2007 roku zagrał w "Asie w rękawie" ("Smokin Aces") z Benem Affleckiem i Jeremim Pivenem, a także "3:10 do Yumy" ("3:10 to yuma") z Russellem Crowe'em i Christianem Bale'em oraz "Dzikich wieprzach"("Wild Hogs") z Johnem Travoltą i Timem Allenem.

Na koncie ma role telewizyjne, między innymi w serialach "Zagubieni"("Lost"), "Bez śladu"("Without a Trace"), czy "CSI" i "Dotyk zła"("Touching Evil").

Wystąpił w takich filmach, jak "Mystery, Alaska, "Efekt motyla"("The Butterfly Effect"), czy "Z podniesionym czołem"("Walking Tall").

DANIEL HENNEY (Agent Zero) powoli staje się jednym z najpopularniejszych aktorów koreańskiego pochodzenia. Pochodzi z Michigan, jego mama jest Koreanką, a ojciec Brytyjczykiem. Po przeprowadzce do Nowego Jorku grywał na off-Broadwayu i w Deena Levy Theater.

Wsławił się rolą w "My Lovely Samsoon"; grał w serialu znanego reżysera SukHo Yoona, a potem spróbował swoich sił na dużym ekranie. Zagrał w komedii romantycznej "Seducing Mr. Robin" z 2006 roku, a także w filmie "My Father". Za rolę w tym drugim otrzymał szereg nagród.

GAVIN HOOD (reżyseria) skończył prawo w RPA, a przed wyjazdem do Stanów pracował jako aktor. W USA studiował scenopisarstwo i reżyserię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. W 1993 roku otrzymał Diane Thomas Screenwriting Award za scenariusz do filmu "Rozsądny człowiek" ("A Reasonable Man"). W jury zasiadali między innymi Steven Spielberg, Michael Douglas i Kathleen Kennedy.

Po studiach wrócił do RPA gdzie kręcił filmy edukacyjne dla Departamentu Zdrowia. Nagrodzono go za nie Artes Award (odpowiednik Emmy). W 1998 roku nakręcił krótkometrażowy film "The Sotrekeeper", za który otrzymał nagrody na trzynastu, międzynarodowych festiwalach filmowych (między innymi Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne). Sukces filmu sprawił, że Hood mógł nakręcić "Rozsądnego człowieka" ("A Reasonable Man"), do którego napisał scenariusz, a także zagrał (u boku nominowanego do Oscara sir Nigela Hawthorne'a). W 2001 na All Africa Film Awards przyznano Hoodowi nagrody dla najlepszego aktora, scenarzysty i reżysera. W 2000 roku po Festiwalu Filmowym w Sundance "Variety" ogłosiła Hooda reżyserem, na którego należy mieć oko.

W 2001 roku powierzono mu nakręcenie filmu "W pustyni i w puszczy" ("In Desert and Wilderness") na podstawie powieści nagrodzonego Noblem pisarza, Henryka Sienkiewicza. Film kręcono w Afryce, ale po polsku. Hood zdecydował się podjąć tego zadania, mimo że musiał wynająć tłumacza, żeby porozumiewać się z aktorami i ekipą. Film okazał się najbardziej dochodową polską produkcją roku i dostała nagrodę dla filmu roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Chicago.

W 2003 roku producent Peter Fudakowski zaproponował Hoodowi napisanie scenariusza na podstawie powieści "Tsotsi" Athola Fugarda. Film nakręcono w 2004 roku, a do kin wszedł w 2006 roku. Nagrodzono go Oscarem dla najlepszego filmu nie-anglojęzycznego, a także nominowano do Złotego Globu, przyznano mu także szereg nagród na festiwalach filmowych- między innymi w Toronto, czy Edynburgu.

W 2007 Hood nakręcił "Transfer"("Rendition") z Reese Witherspoon, Meryl Streep i Jake'em Gyllenhaalem.

DAVID BENIOFF (scenariusz) jest pisarzem i scenarzystą. Pierwszy scenariusz napisał na podstawie własnej powieści – powstał z tego film "25 godzina" w reżyserii Spike'a Lee. Na koncie ma scenariusze do filmów "Troja"("Troy"), "Zostań"("Stay") i "Chłopiec z latawcem"("The Kite Runner"). Jego opowiadania z "When the Nines Roll Over" zamieszczono w "Best New American Voices" i "The Best Nonrequired American Reading". Jego powieść "City of Thieves" nagrodzono w 2008 roku SCIBA Fiction Award. Mieszka w Los Angeles z żoną i córką.

SKIP WOODS (scenariusz) ma na koncie "Hitmana" z Timothym Olyphantem i Olgą Kurylenko, a także "Kod dostępu" ("Swordfish") z Johnem Travoltą, Halle Berry i Hugh Jackmanem. Wyreżyserował też film "Czwartek" ("Thursday") na podstawie własnego scenariusza. W produkcji zagrali Thomas Jane i Aaron Eckhart.

LAUREN SHULER DONNER (produkcja). Produkcją zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Współpracowała z takim twórcami, jak Nora Ephron, Oliver Stone, Bryan Singer, Richard Donner, Joel Schumacher, Ivan Reitman i John Hughes. Jej filmy zarobiły ponad dwa i pół miliarda dolarów. "Premiere Magazine" nagrodził ją w 2001 roku Producer Icon Award, a "Daily Variety" poświęciło jej "Billion Dollar Producer Special Issue."

W 2006 roku nagrodzono ją Crystal Award, a wraz z mężem Richardem została uhonorowana przez American Cancer Society. Na premierę czeka aż siedem filmów, które wyprodukowała – między innymi"X-Men Origins: Wolverine". Zakończono także zdjęcia do "Hotelu dla psów" ("Hotel For Dogs") z Emmą Roberts na podstawie książki dla dzieci z 1971 roku. W post-produkcji jest także "Cirque Du Freak" Paula Weitza – ekranizacja powieści Darrena Shana.

W 2000 roku wyprodukowała "X-Mena", który rozpoczął serię filmów na podstawie popularnego komiksu. W pierwszy weekend zarobił ponad osiemdziesiąt milionów dolarów (w samych Stanach), a w sumie ponad czterysta milionów na całym świecie. Pierwszym filmem, jaki wyprodukowała był przebojowy "Pan Mamuśka" ("Mr. Mom"), okazał się jednym z najbardziej dochodowych filmów roku. Jej kolejnymi produkcjami były "Zaklęta w sokoła" ("Ladyhawk"), "Ognie świętego Elmo" ("St. Elmo's Fire") i "Dziewczyna w różowej sukience"("Pretty In Pink"). Na początku lat dziewięćdziesiątych wyprodukowała "Dave'a" i "Uwolnić orkę" ("Free Willy"), które były jednymi z najbardziej dochodowych filmów 1993 roku. "Dave'a" nominowana do Oscara i Złotego Globu.

Do jej produkcji należą między innymi "Masz wiadomość" ("You've Got Mail"), "Marzyciele, czyli potęga wyobraźni" ("Radio Flyers"), "Trójka uciekinierów" ("Three Fugitives"), "Linia czasu" ("Time Line") , "Constantine", "Ona to on" ("She's the Man"), czy "Odlotowe dzieciaki" ("Unaccompanied Minors"). Jej firma wyprodukowała między innymi "Wulkan" (Volcano"), "Nowożeńców" ("Jurt Married") i "Semi-Pro: Drużynę marzeń"("Semi-Pro"). Shuler Donner udziela się charytatywnie. Zasiadała w radzie Hollygrove Children's Home, a także w radzach Women in Film, TreePeople i Planned Parenthood. Obecnie zasiada w radach Science Fiction Museum, Natural Resources Defense Council i reżyserkiej radzie Producers Guild of America. Mieszka w Los Angeles razem z mężem, Richardem Donnerem.

RALPH WINTER (produkcja) jest producentem filmowym i telewizyjnym. W ciągu ostatnich ośmiu lat wyprodukował jedne z największych przebojów wytwórni Twentieth Century Fox' – filmy z serii "X-men" i "Fantastyczną Czwórkę" ("Fantastic Four"), które zarobiły na całym świecie prawie 3 miliardy dolarów. Wyprodukował ponad dwadzieścia pięć filmów, które zarobiły w sumie 4 miliardy dolarów. Współpracował ze Stevenem Spielbergiem, jest współzałożycielem wytwórni ThomasWinterCooke. Jest absolwentem UC Berkeley. Ma żonę i dwójkę dzieci, angażuje się w różne projekty artystyczne, a także wykłada na uniwersytetach i jeździ na liczne festiwale filmowe.

JOHN PALERMO (produkcja) jest założycielem Seed Productions – wytwórni angażującej się w projekty filmowe, telewizyjne i teatralne mającą swoje siedziby w Los Angeles i Sydney. Wyprodukował film "Uwiedzony" ("Deception"), a także "X-men: Ostatni bastion"("X-men: Last Stand"). STAN LEE (kierownictwo produkcji) to honorowy prezes Marvel Comics – legendarnego wydawnictwa komiksowego, dzięki któremu czytelnicy poznali takie postacie, jak Spider-Man, Hulk, Iron Man, Daredevil, czy Fantastyczna Czwórką i X-meni. Lee był producentem wykonawczym takich filmów, jak "Iron Man", "Spider-Man", "Spider-Man 2", "Spider-Man 3"", "Fantastyczna Czwórka"("Fantastic Four"), "Hulk", "Daredevil", "Ghost Rider", czy seria filmów "Blade". Lata świetności Marvel Comics to lata sześćdziesiąte XX wieku. Wtedy powstali tacy super-bohaterowie, jak Kapitan Ameryka, The Human Torch (Ludzka pochodnia), czy The Sub Mariner.

Lee przez dwadzieścia pięć lat był redaktorem, dyrektorem artystycznym i naczelnym tekściarzem Marvel Comics. Potrafił wydać nawet pięć komiksów tygodniowo. Jest jednym z najpłodniejszych twórców komiksowych, pracował też w gazetach, radiu i telewizji. W 1972 został głównym wydawcą Marvel Comics, w 1977 roku Spider-Man zagościł na łamach gazet w postaci paska komiksowego. Jego przygody drukowano w ponad pięciuset tytułach na całym świecie.

W 1981 roku Lee przeniósł się do Los Angeles, gdzie pracował nad tym, aby Spider-Man, czy Hulk zostali bohaterami kreskówek. Tak zaczęła się droga bohaterów komiksów Marvel Comics do Hollywood. Lee założył POW! (Purveyors of Wonder!) Entertainment, Inc, w którym wydał na DVD serię "Stan Lee Presents". Wystąpił także w stworzonym przez siebie realisty show "Who Wants To Be a Superhero?" i wyprodukował "Stripellę", którą emitował kanał Spike.

Jest także autorem książek – wydał ponad tuzin bestsellerów, między innymi "Superhero Christmas", "The Origins of Marvel Comics", "The Best of the Worst", "The Silver Surfem", "How to Draw Comics the Marvel Way", "The Alien Factor"," Bring on the Bad Guys", "Riftworld", "The Superhero Women" i autobiografię "Excelsior! The Amazing Life of Stan Lee."

RICHARD DONNER (kierownictwo produkcji) ma na koncie jedne z najpopularniejszych filmów ostatnich dwudziestu lat: "Omen" ("The Omen"), "Supermana", "Uwolnić orkę"("Free Willy"), serię "Zabójcza broń" ("Lethal Weapon"), czy "Mavericka".

Zaczynał jako aktor od roli w telewizyjnej produkcji "Of Human Bondage" Martina Ritta. Ritt udzielił mu cennej rady – powiedział, że Richard nie nadaje się na aktora, bo nie potrafi przyjmować wskazówek od reżysera, za to sprawdziłby się po drugiej stronie kamery. Donner został asystentem Ritta. Po przeprowadzce do Los Angeles Richard pracował ze Steve'em McQueenem przy serialu "Poszukiwany: żywy lub martwy" ("Wanted: Dead or Alive"); w 1961 roku wyreżyserował "X-15" z Charlesem Bronsonem; pracował także przy takich serialach, jak "Strefa mroku" ("Twilight Zone"), "The Fugitive", "The Man from U.N.C.L.E", czy "Kojak".

W latach siedemdziesiątych wyreżyserował kilka "filmów tygodnia", a w 1975 roku odniósł pierwszy sukces-nakręcił "Omen"("The Omen"). Potem wyreżyserował jeden z największych hitów wszechczasów-"Supermana". Potem powstały "Inside Moves", "Zabawka"("The Toy"),"Zaklęta w sokoła"("Ladyhawke"; na planie której Richard poznał swoją przyszłą żonę, Lauren Shuler), a także "Goonies".

"Zabójcza broń" została filmem, dzięki któremu widzowie poznali jednych z najpopularniejszych filmowych policjantów na świecie – duet, który zagrali Danny Gloger i Mel Gibson. Powstały cztery części filmu, a trzecia z 1992 roku zarobiła ponad sto pięćdziesiąt milionów dolarów i została jednym z najbardziej kasowych filmów wszechczasów. Donner wyreżyserował i wyprodukował "Wigilijny show"("Scrooged") z Billem Murrayem i "Marzycieli, czyli potęgę wyobraźni"("Radio Flyer"); wyprodukował "Straconych chłopców"("The Lost Boys") Joela Schumachera i telewizyjny serial HBO "Opowieści z krypty"("Tales From the Crypt").

Był producentem wykonawczym takich filmów, jak "Uwolnić orkę"("Free Willy"), "Maverick" z Melem Gibsonem, "Zabójcy"("Assasins") z Antonio Banderasem i Sylvestrem Stalonne'em, czy "Teorię spisku"("Conspiracy Theory") z Melem Gibsonem i Julią Roberts. W 1998 roku powstała "Zabójcza broń 4", w której zagrali Mel Gibson, Danny Glover, Rene Russo i Joe Perci, a także Chris Rock i Jet Li. Film zarobił ponad milion dolarów. "Linia czasu"("Timeline") na podstawie powieści Michaela Crichtona powstała w 2004 roku, a dwa lata później Donner nakręcił "16 przecznic"("16 Blocks") z Bruce'em Willisem. Wyprodukował film "X-men".

DONALD M. McALPINE (zdjęcia) ma na koncie "Moulin Rouge", a także "Romeo i Julię" Baza Luhrmanna. McAlpine pracował przy ponad pięćdziesięciu filmach, dla takich reżyserów, jak Chris Columbus, Alan Pakula, Paul Mazursky, Ron Howard, Bruce Beresford, Gillian Armstrong, Mel Gibson, Lee Tamahori, czy Paul Newman.

Był autorem zdjęć do takich filmów, jak "Mamuśka"("Stepom"), "Pani Doubtfire"("Mrs. Doubtfire"), "Dziewięć miesięcy"("Nine Months"), Stanley i Iris", czy "Człowiek bez twarzy"("The Man Without a Face"). Wsławił się obrazami "Moja wspaniała kariera" ("My Brilliant Career") Gilliana Armstronga i "Sprawa Moranta"("Breaker Morant") Bruce'a Beresforda.. Za oba filmy nagrodzono go Australian Film Institute Award.

BARRY ROBISON (scenografia) ma na koncie zróżnicowane produkcje – takie jak "Wyspa Nim" ("Nim's Island"), "Ty, ja i Dupree" (“You, Me & Dupree"), "Transfer" (“Rendition") Gavin Hooda, "Dick i Jane: niezły ubaw" (“Fun with Dick and Jane"), "Debiutant" (“The Rookie"),"Dosięgnąć kosmosu" (“October Sky"),"Autostrada" (“Highway"),"Balonowy chłopak" (“Bubble Boy"),"Miłość i frytki" (“Home Fries") “Loved," "Człowiek, który nie chciał umrzeź" (“The Man Who Wouldn't Die"),"Moja rodzina" (“My Family"),"Niebezpieczne wizje" (“Sensation"), czy "Candyman 2: Pożegnanie z ciałem" (“Candyman: Farwell to the Flesh"). Pracował przy takich produkcjach telewizyjnych, jak "Deadly Relations," "Treacherous Crossing" i "Deadly Game. Był scenografem przy "Merry Christmas, George Bailey", a także kostiumologiem przy "L. Frank Baum's The Marvelous Land of Oz."

NICOLAS DE TOTH (montaż) ma na koncie takie filmy jak “Live Free or Die Hard," "Terminator 3: Bunt maszyn"(“Terminator 3: Rise of the Machines"), "Pakt milczenia" (“The Covenant"), "Underworld 2: Ewolucja" (“Underworld: Evolution"), "Oko cyklonu" (“Eye of the Storm"), "Uniwersalny żołnierz" (“Universal Soldier"), "Moce ciemności" (“Hellbound"),"Gwiezdne wrota" (“Stargate"),"Uliczny wojownik (“Street Fighter"), “Showgirls," “Moll Flanders," “The Edge" i "Mamuśka" (“Stepmom"). Pracował też przy "Człowieku z przyszłości"(“Bicentennial Man"), “Dirk and Betty," “Along Came a Spider" i “Sumie wszystkich strachów" (“The Sum of All Fears").

MEGAN GILL (montaż) pracowała z Gavinem Hoodem przy "Transferze"("Rendition") i "Tsotsim". Na koncie ma takie filmy jak "Łatwa śmierć" ("Dead Easy"), “The Ghost in the Darkness," “Cry the Beloved Country," “A Good Man in Africa" czy “Bopha!"

LOUIS G. FRIEDMAN (ko-produkcja) pracował jako asystent reżysera, kierownik planu, czy ko-producent przy ponad dwunastu filmach. Na koncie ma między innymi "Super zioło"("How High"), "American Pie", czy "Nadchodzi Polly" ("Along Came Polly"). Współpracował z LucasFilm – przy takich filmach, jak "Więcej amerykańskiego graffiti"("More American Graffiti"), "Gwiezdne Wojny: Część V - Imperium kontratakuje"(“The Empire Strikes Back"),"Gwiezdne Wojny: Część VI - Powrót Jedi"("Return of the Jedi"),"Poszukiwacze zaginionej arki" (“Raiders of the Lost Ark" ) i "Indiana Jones i świątynia zagłady" ("Indiana Jones and the Temple of Doom")

HARRY GREGSON-WILLIAMS (muzyka) jest jednym z najbardziej zapracowanych kompozytorów w Hollywood. To twórca muzyki do takich hitów, jak "Shrek Trzeci"("Shrek the third"), "Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa"(" The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch, and The Wardrobe"; nominacja do Złotego Globu i Grammy), "Shrek"(nominacja do nagrody BAFTA), "Shrek 2", czy "Uciekające kurczaki"("Chicken Run").

Do najnowszych filmów z jego muzyką należą "Gdzie jesteś Amando?"("Gone, Baby Gone"), a także "Opowieści z Narni: Książę Kaspian"(" The Chronicles of Narnia: Prince Caspian").

Kilkakrotnie współpracował z Tonym Scottem – przy takich filmach, jak "Człowiek w ogniu" ("Man on Fire"), “Domino," "Zawód szpieg" ("Spy Game") i “Déja Vu". Trzykrotnie spotkał się z Joelem Schumacherem – podczas pracy nad "Telefonem"("Phone Booth"), "Veronicą Guerin" i "Numerem 23"("Number 23"). Na koncie ma takie filmy jak "Krew za krew" ("Seraphim Falls"), "Królestwo niebieskie" (“Kingdom of Heaven"; nominacja Classical Brit Award i wygrana Golden Satellite Award), "Bridget Jones: W pogoni za rozumem" (“Bridget Jones:The Edge of Reason"), "Wróg publiczny" (“Enemy of the State"),"Zabójczy układ" (“The Replacement Killers"),"Biały labirynt" (“Smilla's Sense of Snow") czy “Antz." Pochodzi z Anglii, jako siedmiolatek trafił do St. John's College w Cambridge. Zanim skończył trzynaście lat, jego głos można było usłyszeć na ponad dwunastu płytach. Studiował w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Karierę zaczynał od współpracy z kompozytorem Stanleyem Myersem; pracował także z Nicolasem Roegem Hansem Zimmerem. Skomponował muzykę do takich filmów, jak "Twierdza" ("The Rock"),"Tajna broń" ("Broken Arrow"), "Fan," "Muppety na Wyspie Skarbów"("Muppet Treasure Island") “Armageddon," "Lepiej być nie może ("As Good as it Gets") i "Książę Egiptu" (“The Prince of Egypt").

Najnowsze filmy w których będzie można usłyszeć muzykę Harry'ego, to "Metro strachu" ("The Taking of Pelham 123") Tony'ego Scotta, "Prince of Persia: The Sands of Time" i "Shrek Goes Fourth".

ALEC GILLIS i TOM WOODRUFF, JR (charakteryzacja specjalna) pracują w Amalgamated Dynamics, Inc. (ADI), jednej z najlepszych firm specjalizujących się w charakteryzacji. Gillis ma na koncie współpracę ze Stanem Winstonem (między innymi przy "Obcych przybyszach" ("Alien Nation"), czy "Lewiatanie" ("Leviathian"). Woodruff dołączył do ekipy Winstona przy "Terminatorze", współpracował z artystą przez pięć lat (między innymi przy "Obcym", "Predatorze", czy serialu "Amazing Stories"). Jest nie tylko specjalistą od makijażu i charakteryzacji, ale też aktorem – występował między innymi w "Łowcach potworów" ("The Monster Squad"), "Wstrząsach" ("Tremors"), czy "Lewiatanie" ("Leviathan").

Woodruff i Gillis założyli Amalgamated Dynamics, Inc. (ADI) i szybko stali się jednymi z najlepszych w swoich fachu. Nagrodzono ich Oscarem za efekty w filmie "Ze śmiercią jej do twarzy" ("Death Becomes Her"), nominowano ich za pracę nad "Żołnierzami kosmosu" ("Starship Troopers") i "Obcym 3" ("Alien 3").

Woodruff ma na koncie takie filmy jak "Obcy kontra Predator"( “AVP: Alien Vs. Predator"), "Straszny Film 3" (“Scary Movie 3"),"Looney Tunes: Znowu w akcji"( “Looney Tunes - Back in Action"), "Ewolucja"(“Evolution"), "Zakręcony" (“Bedazzled"),"Człowiek widmo"(“The Hollow Man")"Obcy – Przebudzenie"(“Alien Resurrection") "Obcy 3" ( “Alien3") “Jumanji," "Z Archiwum X"( “The X-Files") . Pracował także przy serialach "Bez skazy" (“nip/tuck") "Szpital Dobrej Nadziei"("Chicago Hope") i "Misja w czasie" (“Seven Days.") Duet pracuje obecnie nad filmami "Góra czarownic" (“Race to Witch Mountain") i “Cirque du Freak."

"X-Men Geneza: Wolverine" to pierwszy z nowej serii filmów osadzonych w świecie "X-menów". Opowiada historię Wolverine'a, ukazuje jego przeszłość.

Hugh Jackman po raz kolejny wcielił się w rolę, która przyniosła mu międzynarodową sławę; zagrał Wolverine'a: super-bohatera obdarzonego mocą leczenia i szponami z niezniszczalnego stopu metalu (Adamantium). Bohatera charakteryzuje także wściekłość…

"X-Men Geneza: Wolverine" nawiązuje stylem do poprzednich filmów z tej serii. To spektakularny obraz, który prócz fantastycznego, komiksowego świata ukazuje też głębię relacji łączących bohaterów.

W filmie pojawiają się długo-oczekiwane postaci. Widzowie wreszcie poznają Drużynę X, do której prócz Wolverine'a należą niezwykle potężny Victor Creed(znany też jako Sabretooth), władający szermierką Wade Wilson (który z czasem stanie się Deadpoolem), świetny strzelec Agent Zero, teleportujący się Wraith, Fred J. Dukes (czyli The Blob) i Bradley potrafiący manipulować elektrycznością. Drużyną przewodzi William Stryker znany widzom "X-mena 2". W nowym filmie poznamy tę postać bliżej, dowiemy się również co dokładnie łączy go z Wolverine'em i jaki ma to związek z przeszłością i przyszłością Logana.

"X-Men Geneza: Wolverine" opowiada także o tragicznej miłości Wolverine'a i Kayli Silverfox. Dziewczyna miała swój udział w tym, że Wolverine dołączył do programu Broń X (tajnego eksperymentu wojskowego, do którego zaangażowano nie tylko Wolverine'a, ale i innych mutantów; między innymi Gambita, Scotta Summersa (Cyklops), Emmę Frost, czy Deadpoola, z którym Wolverine stoczy ostateczną walkę.)

Poprzednie filmy były osadzone w niedalekiej przyszłości. "X-Men Geneza: Wolverine" dzieje się w czasach poprzedzających pozostałe filmy w latach siedemdziesiątych XX wieku. Zobaczymy też jednak sceny-wspomnienia sprzed stu pięćdziesięciu lat. "Zależało nam na tym, aby nie zawieść oczekiwań fanów. Chcieliśmy nakręcić rewelacyjny, a nie tylko dobry film – mówi Hugh Jackman.

"X-Men Geneza: Wolverine" to mieszanka wybuchowa. Zapierający dech w piersiach film akcji, w którym nie zaniedbano relacji między bohaterami. "Takie produkcje muszą być wizualnie zachwycające, a akcja trzymająca w napięciu" – mówi reżyser Gavin Hood, którego "Tsotsi" wygrał w 2005 roku Oscara dla najlepszego filmu nie-anglojęzycznego. "Nie można jednak zapomnieć o tym, by bohaterowie byli do bólu prawdziwi. Film opowiada o kimś, kto nie potrafi zaakceptować tego, kim jest. To ciekawa i złożona postać, która walczy z własną naturą. Film nie jest tylko zjawiskowym filmem akcji"

Po obejrzeniu "Tsotsiego" Jackman wiedział, że Hood jest idealnym kandydatem do wyreżyserowania filmu. Nagrodzony Oscarem "Tsotsi" opowiada o młodym, bardzo biednym mężczyźnie, który kradnie samochód nie wiedząc, że znajduje się w nim niemowlę. "Tsotsi to gangster. Sytuacja zmusza go do zmiany, do stawienia czoła swojej naturze. Przypomina mi Wolverine'a. Film Gavina zrobił na mnie ogromne wrażenie" – mówi Jackman. "Złożoność bohaterów "X-mena" zawsze była dla mnie kluczową sprawą. Myślę ,że widzowie mogą się z nimi utożsamiać."

"X-mena" powołali ponad czterdzieści lat temu legendarni twórcy komiksowi – Stan Lee i Jack Kirby. Również dla nich najważniejsze było wykreowanie postaci z krwi i kości. Super-bohaterowie bywają aspołeczni, mają swoje wady, ale jednocześnie możemy im współczuć, bo wiemy, że walczą nie tylko z groźnymi wrogami, ale i swoimi słabościami.

Postać Wolverine'a pojawiła się w komiksach w 1974 roku (jako dzieło autora tekstów, Lena Weina i autora rysunków, Johna Romita Sr). Dopiero później został stałym członkiem "The X-men" i bohaterem własnej serii komiksów. Odcisnął ogromne piętno na popkulturze – w zeszłym roku magazyn "Wizard" umieścił Wolverine'a na pierwszym miejscu listy najwspanialszych postaci komiksowych (miejsc na liście było dwieście); z kolei "Empire Magazine" umieściło go na czwartym miejscu listy pięćdziesięciu najlepszych bohaterów komiksowych.

Pierwszy film na podstawie komiksów –"X-men" – nakręcono w 2000 roku. W rolę Wolverine'a wcielił się nieznany wtedy jeszcze Hollywood Hugh Jackman. Film stał się przebojem i zdobył serca zarówno krytyki, jak i publiczności. ‘X-men 2" powstał w 2003, a "X-Men: Ostatni bastion"("X-Men: The Last Stand") w 2006 roku – oba cieszyły się niemniejszą popularnością, niż pierwsza część. Do 2009 roku niemal 70% Amerykanów widziało choć jeden z filmów z serii "X-men".

Dla Jackmana udział w kolejnym filmie to przede wszystkim możliwość zgłębienia postaci Wolverine'a. "Poznamy drogę jaką musiał pokonać Logan i dowiemy się, co dokładnie spotkało go w przeszłości." – mówi aktor. "To bardzo charakterystyczna postać. Jedną z jego naczelnych cech jest to, że jest twardzielem. Wykonuje robotę, której nikt inny nie wykonałby lepiej" – dodaje producentka Lauren Shuler Donner. "Ma silną osobowość i poczucie humoru. Poza tym ma wszystko gdzieś. Oglądanie takiej postaci to dla widzów prawdziwa frajda"

"X-Men Geneza: Wolverine" rozpoczyna się w momencie, gdy Logan postanawia zerwać ze swoją mroczną przeszłością i pracuje w górach Canadian Rockies jako drwal. Po raz pierwszy od wielu lat znajduje miłość i spokój ducha. Żyje z nauczycielką, Kaylą Silverfox. "Marzył o tym, by uciec od przeszłości. Dzięki Kayli zmieni swoje życie o sto osiemdziesiąt stopni" – mówi Jackman. Jak dodaje wcielającą się w rolę Kayli, Lynn Collins –"Kayla sprawi, że Logan zacznie inaczej patrzeć na kwestię bycia człowiekiem, a bycia mutantem. Pokaże mu czym jest miłość i udowodni, że dla tego uczucia warto ryzykować".

Logan pragnął uciec od przeszłości, ale ona nie daje o sobie zapomnieć. "W życiu jest tak, że o ile nie rozwiążemy swoich problemów i nie pogodzimy się z tym, co nas spotkało – przeszłość będzie nas prześladować. Wolverine uciekał przed sprawami, którym i tak musi stawić czoła. Musi między innymi skonfrontować się ze swoim bratem, Victorem" – mówi Jackman.

Victor Creed, czyli Sabretooth, posiada moc zbliżoną do mocy Logana. Obaj są niemal niezniszczalni i nadludzko silni. Victor jest także zwinny jak kot, a podczas ataku zdarza mu się biec na czworakach.

Z filmu dowiemy się między innymi, że Logan(który urodził się jako James Howlett) i Victor dowiedzieli się, że są braćmi dopiero jako nastolatki. Wyszło to na jaw po rodzinnej tragedii, która zaszczepiła w Loganie jego słynną wściekłość. Po śmierci rodziców Logan został zamieniony w mutanta dysponującego niezwykłą mocą i bronią w postaci szponów. Logana i Victora łączy coś więcej, niż braterska więź. Są niezniszczalnymi wojownikami walczącymi u swego boku w tak trudnych momentach, jak Wojna Secesyjna, czy Pierwsza i Druga Wojna Światowa. "Tworzą nierozerwalny duet. Razem stawiają czoła złu i- mówi Jackman.

Victor lubi walkę o wiele bardziej, niż Logan. "Jest niezwykle brutalny, wprost kocha rozlew krwi. Nigdy wcześniej nie grałem tak morderczej postaci – mówi Liev Schreiber. Waleczność Victora prowadzi braci przed pluton egzekucyjny. Oczywiście zwykłe kule to zbyt mało, by pokonać Victora i Logana. Na ich zdolnościach poznaje się pułkownik William Stryker. Proponuje braciom dołączenie do tajnej organizacji wojskowej – Drużyny X- złożonej z mutantów o niezwykłej mocy.

Strykera poznali widzowie filmu "X-men 2". Chciał on wtedy unicestwić wszystkie mutanty na świecie. Można było wyczuć, że Strykera i Logana łączy wspólna przeszłość, ale z krótkich retrospekcji nie dało się zbyt wiele wywnioskować. "X-Men Geneza: Wolverine" pokaże nam, jak wielki wpływ na Wolverine'a i pozostałe mutanty miał Stryker.

Ponieważ akcja filmu rozgrywa się wcześniej, niż akcja "X-mena 2", do roli Strykera trzeba było zaangażować aktora młodszego, niż Brian Cox, który poprzednio wcielił się w tę postać. Twórcy wybrali Danny'ego Hustona. "Bohaterowie grani przez Danny'ego zawsze są pełni życia" – mówi Jackman, którego Huston zachwycił rolą w "Wiernym ogrodniku".

Huston mówi o Strykerze, że przypomina mu doktora Frankensteina. "W pewnym sensie pomógł stworzyć Wolverine'a. Uwielbia Logana, a jednocześnie go nie znosi. Chce w pełni kontrolować wszystkie mutanty; są dla niego jak dzieci albo dzikie zwierzęta. Pragnie wykorzystywać ich moce, aby zapewnić ludzkości bezpieczeństwo. Wolverine jest dla niego jak syn, a jednocześnie manipuluje nim, żeby zrealizować swoje własne cele. Uważa, że dla nich warto poświęcić życie człowieka, czy mutanta."- mówi aktor.

Jednym z najważniejszych członków Drużyny X jest Wade Wilson, który zostanie Deadpoolem. To prawdziwa maszyna do zabijania, która zapracowała sobie na ksywkę "Merc with the Mouth" (słynie ze złośliwego poczucia humoru i licznych aluzji). Rola trafiła do Ryana Reynoldsa, który śmieje się, że to chyba było przeznaczenie, bo od lat jest fanem Deadpoola. "Niemal całe życie marzyłem, by go zagrać. Potraktowałem to jako wyzwanie i podszedłem do sprawy bardzo odpowiedzialnie – Deadpool ma miliony fanów na całym świecie. Nie chciałem ich zawieść"- mówi aktor.

Deadpool walczy mieczami katana. Reynolds przeszedł specjalne szkolenie. "Miecze towarzyszyły mi podczas każdej czynności"- wspomina aktor.

Kolejnym członkiem Drużyn X jest Bradley. Zagrał go Dominic Monaghan( serial "Zagubieni" i trylogia "Władca Pierścieni"). Bradley panuje nad elektrycznością, ale długo się ukrywał pracując w cyrku. "To samotnik. Po przyłączeniu się do Drużyny X zostaje żołnierzem, ale nie potrafi żyć z tym, czego musi tam dokonywać i postanawia opuścić Drużynę." – mówi Monaghan.

Do Drużyny X należy także John Wraith – teleporter, który zostanie najlepszym przyjacielem Wolverine'a. "Lepiej z nim nie zadzierać" –mówi Will.I.Am, muzyk, członek grupy Black Eyed Peas, który rolą w "X-Men Geneza: Wolverine" debiutuje jako aktor. Nawet po rozpadzie Drużyny X, Wraith przyjaźni się z Fredem J. Dukesem – wojownikiem, który roztył się do monstrualnych rozmiarów i znany jest obecnie jako The Blob. To najbardziej wredna istota jaką można sobie wyobrazić. Zagrał ją Kevin Durand, znany między innymi z serialu "Zagubieni". Występował w specjalnym kostiumie, w którym zainstalowano system chłodzący zaprojektowany dla… NASA.

Kolejnym nie znającym strachu wojownikiem jest Agent Zero, mistrz szermierki, w którego wcielił się Daniel Henney. Aktor zauważa, że Logan i Zero, mimo że byli członkami tej samej drużyny, są wrogami. "Mój bohater zawsze zazdrościł Loganowi i zrobi wszystko, by z nim wygrać"- mówi Henney.

Gambit nie należał do Drużyny X. Logan poznał go wiele lat później, mimo to postać odegrała ważną rolę w życiu Wolverine'a. Fani komiksu z niecierpliwością czekali, aż filmowcy umieszczą Gambita (znanego jako Remy LeBeau) w którymś z filmów. Gambit poprzez kontakt fizyczny potrafi ładować materię nieożywioną energią kinetyczną, co sprawia, że przy uderzeniu naładowany przedmiot eksploduje. W boju wykorzystuje także kij oraz rzucane z niezwykłą precyzją karty.

Twórcy filmu dobrze wiedzą, że ich wizja Gambita będzie szeroko komentowana przez fanów. "Przed każdym ze zrealizowanych przez nas filmów z tej serii ludzie pytali mnie, czy na ekranie zobaczą Gambita i czy będzie rzucał kartami" – wspomina producent, Ralph Winter.

Do roli zaangażowano Taylora Kitscha, który właśnie skończył zdjęcia do serialu "Friday Night Lights". Aktor mówi, że zdaje sobie sprawę z oczekiwań fanów i robił wszystko co w jego mocy, żeby nie zawieść ich oczekiwań. "Kiedy tylko przyjechałem do Sydney powiedziałem producentom, że jestem gotowy na ciężką pracę" – dodaje Kitsch. Trenował walkę kijami bö, a także sprawne posługiwanie się talią kart. "Całkiem nieźle radzę sobie teraz z kartami do gry"- śmieje się aktor.

Przyglądając się "genezie" Wolverine'a nie sposób nie zauważyć, że największy wpływ na tę postać miał jej brat Victor. Logan postanowił opuścić szeregi Drużyny X, ale nic nie jest w stanie rozdzielić braci; są jak jedna osoba. "Dla mnie Victor jest ciemną stroną Logana." – mówi Liev Schreiber. "Obaj szukają swojego miejsca na świecie. A prawda jest taka, że miejsce Victora jest u boku Logana. Kiedy tracą kontakt, Victor jest gotowy na wszystko, by znów być z bratem"

Kiedy Victor brutalnie morduje Kaylę, Logan postanawia się zemścić. Kiedy bracia wreszcie się spotykają, muszą ze sobą walczyć. Logan wychodzi z tej walki ciężko ranny. Z pomocą zjawia się Stryker – proponuje mu "jedyne wyjście z sytuacji", czyli przyłączenie się do eksperymentu "Broń X". W jego wyniku kości Logana zostały zespolone z niezniszczalnym stopem metalu – Adamantium. Logan stał się znanym z poprzednich filmów Wolverine'em. Stryker mówi mu, że do pokonania Logana będzie musiał stać się zwierzęciem.

Metamorfoza kosztowała Logana więcej bólu i cierpienia, niż możemy sobie wyobrazić. W filmie "X-men 2" widzowie zobaczyli retrospekcje z tym związane, ale dopiero w nowym filmie w pełni pokazano horror związany z transformacją. Logan przebywał w wypełnionym wodą zbiorniku przypominającym trumnę, podczas gdy pokrywano jego szkielet Adamantium. Wolverine przeżył strzelaniny, rany kłute, wypadki samochodowe i eksplozje, ale nigdy nie cierpiał tak jak wtedy, gdy przechodził transformację.

Bohater postanawia uciec z laboratorium . Okazuje się, że Stryker więzi mutanty, aby zrobić z nich maszyny do zabijania. Przeciwni jego planom są młodzi Scott Summers(Tim Pocock) i Emma Frost(Tahyna Tozzi). Scott potrafi absorbować energię go otaczającą (np. światło słoneczne, elektryczność) i metaboliczne przetworzyć ją w skupioną wiązkę promieni optycznych wysyłaną z jego oczu. Stanie się Cyclopsem, przywódcą Drużyny. Emma jest potężną telepatką. Jej drugorzędna mutacja umożliwia jej zamianę własnej skóry w niezniszczalny, organiczny diament.

Razem mutanci będą musieli stawić czoła wrogowi, który przysiągł sobie, że ich zniszczy. Czeka ich wojna…

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC